Adblue Nedir? Adblue Ne İşe Yarar? İşareti Hakkında

maxiforum

Adblue nedir? Günümüzde birçok araç sahibi bu soruyu sormaktadır. Anlamı su bazlı üre çözeltisi olan bu ürün yüzde 67,5 su ve yüzde 32,5 temizlenmiş üreden oluşmaktadır. Bu sıvının temel amacı otomobillerin egzozlarından çıkan zararlı gazların salınmasını azaltmak, böylece emisyon oranını düşürmektir.

Otomobil dendiğinde herkesin aklına performans, kalite, motor gücü gibi terimler gelir. Her ne kadar doğal olsa da çevreye verdiği zararlar da oldukça önemlidir. Zira elektrikli, hibrit araçlar olsa da çağımızda kullanılan araçların büyük çoğunluğu fosil yakıtlar tüketmektedir.

Dolayısıyla bunların çevreye bir takım zararları bulunmaktadır. Bunu minimum seviyeye düşürmek için de Adblue kullanılır. Bu isim üreticisi firmasından gelir. Çünkü en büyük imalatçıdır.  Ürün ilk başta yolcu otobüsü, kamyon ve tır gibi ticari amaçlara sahip cihazlar tarafından kullanılmış olsa da yavaş yavaş binek arabalarında da kendini gösteremeye başlamıştır.

Özellikle Mercedes ve Volkswagen buna geçiş yapmaya başlamıştır. Yeni olduğu için birçok kişi hakkında ciddi soru işaretlerine sahiptir. Bunun için ekstra bir bilgiye sahip olmanız gerekmez. Çünkü otomobili genel bakım için servise verdiğiniz zaman Adblue doldurması da yapılmaktadır. Bir tank 10 ile 15 bin kilometre arası yolculuk imkânı sunar.

Eğer yolculuk esnasında Adblue bittiğine dair sinyal almışsanız, herhangi bir istasyondan Adblue satın alıp, tankı doldurmanız gerekir. Bu işlem oldukça kolaydır. Adblue ne demek hakkında genel bilgilere sahip olmak yeterlidir.

EDR İptali Nedir? Nasıl Yapılır?

Adblue Neden Kullanılır?

Adblue nedir ne işe yarar sorusu sadece yeni araç sahipleri tarafından değil, uzun süredir kullanan kişiler tarafından da sorulmaktadır. Çünkü henüz yeni olduğu için doğal olarak bilinmemektedir. Burada ilk olarak bu sıvının performans amaçlı olmadığı bilinmelidir. Dolayısıyla Adblue aracın daha az yakıt kullanmasını, bir tasarruf yapmanızı sağlamaz.

Bunun aksine araçtan çıkan emisyonu daha düşük seviyelere indirmenizi sağlar. Dolayısıyla çevre sağlığına katkıda bulunmanıza yardımcı olur.

Normal katalitik konvertör, dizel partikül filtresi ve SCR bir arada çalışmakta olup, böylece motordan gelen gazlar sistem ve Adblue yardımıyla tepkimeye girmektedir. Bunun sonucunda da su ile saf azota dönüşmektedir. İşlemin sonucunda salınan gaz normale oranla daha az zararlı olmaktadır.

Adblue Nereden Alınabilir?

Çevre temizliği her geçen yıl önemini göstermeye devam etmektedir. Bu sebeple günümüzde yoğun olarak kullanılan otomobillerin emisyon salınımına da bir önlem, çare düşünülmektedir. Elektrikli araçlar bunun bir örneğidir.

Ancak dünyanın büyük çoğunluğu hâlâ fosil yakıtlı otomobil kullandığı için, buna dair çözümler aranmaya devam etmektedir. Adblue ne işe yarar da bu nedenle yararlanılan bir üründür. Böylece doğaya salınan zararlı gazların oranı düşürülür. Normal şartlarda bu sıvı araç teknik bakıma verildiğinde yenilenmektedir.

Ancak her benzin istasyonunda bunlar satılmaktadır. Dolayısıyla buraya giderek satın alabilir, ardından talimatları takip ederek doldurabilirsiniz. Otomobiller 1000 kilometre yol için 1 litre bu sıvıdan kullanmaktadır.

Araçlarda bulunan ikaz sistemi sıvı azaldığında sizi uyarmaktadır. Böylece doldurma vaktinin geldiği kolaylıkla anlaşılır. Dolum yaparken araç kapalı olmalıdır.

Adblue satın almışsanız ve bir miktar artmışsa endişelenmeniz gerekmez. Zira bir sonraki kullanıma kadar rahatlıkla saklayabilirsiniz. Ancak saklama konusuna dikkat etmek şarttır.

Bu sıvı kapalı, temiz ve güneş ışığına maruz kalmayan bir yerde saklanmalıdır. Aynı zamanda hava sıcaklığı eksi 11 olduğunda donmaya başlamaktadır. İdeal saklama sıcaklığı eksi 6 ile artı 25 derece arasındadır. Bu koşullarda 1 sene dayanabilir.

Adblue Fiyatları Ne Kadar?

Araç sahipleri otomobilleriyle ilgili bir ürün alacakları zaman doğal olarak fiyatını da sormaktadır. Bu sebeple Adblue nedir? Sorusunun yanı sıra fiyatının ne kadar olduğu da doğal olarak merak edilmektedir.

Bu ürünler genel anlamda ekonomik fiyatlara sahiptir. Litreler halinde satılmakta olup istediğiniz kadar alarak aracınıza aktarabilirsiniz. 5 litresi ortalama 40 ile 60 Türk Lirası olup her 1 litresi sizi 1000 kilometre götürecektir.

Dolayısıyla bu ölçüde doldurursanız, 5000 kilometre kadar yol yapmanız mümkündür. Eğer daha yoğun kullanıyorsanız 10 ve üzeri olan litreleri alabilirsiniz. Alıp kullanırken dikkat etmeniz gereken bir nokta yakıtla karıştırılmadığıdır. Dolayısıyla SCR sistemi bulunan otomobillerde geçerlidir.

Adblue Kullanılmazsa Ne Olur?

Adblue nedir diye bakılacak olduğunda temel olarak daha temiz bir çevreye katkı sağladığı görülmektedir. Ancak sadece bununla da sınırlı değildir. Çünkü Adblue boşalırsa ve doldurmazsanız izin verilen emisyon seviyesi aşılacaktır. Bu da katalizörün kısa sürede zarar görmesine neden olur.

Bu durumda aracınız zarar görmemek için stop edecektir. Şayet yakınlarınızda alabileceğiniz bir benzin istasyonu yoksa çekici çağırmanız şart olur.

Adblue Doldururken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her ne kadar kamyon, tır gibi ticari araç sahipleri Adblue konusunda tecrübeli olsalar da binek otomobilleri için bu hâlâ yenidir. Dolayısıyla birçok hata yapıldığı da görülmektedir. Bunlardan en sık karşılaşılanı sıvının yakıt deposuna eklenmesidir.

Ancak Adblue nedir yakıt ile karıştırmaksızın kullanılan bir üründür. Eğer hatayla ekler ve bir şey olmayacağı düşüncesiyle çalıştırırsanız otomobile ciddi zararlar gelebilir. Bu nedenle çalıştırmadan çekici çağırıp servise götürmeniz gerekir.

Benzer şekilde yakıt da Adblue’nun özel deposuna doldurulmamalıdır. Bu da problemlere, arızalara neden olur. Dolayısıyla doldururken büyük bir dikkat vermeniz gerekir. SRC bulunan araçlarda kullanılmakta olup yeri değişebilir.

Ancak genel olarak araçların motor bölümünde bulunan özel bir yere doldurulmaktadır. Eğer servis doldurmayacaksa akaryakıt istasyonlarından bidon halinde ürün alınabilir. Çünkü normal akaryakıt pompası bulunmamaktadır.

Ürün tahriş edici özellikte olup cildinizle temas ederse tahrişe neden olabilir. Bu sebeple eldiven almanız ve doldururken mutlaka huni kullanmanız tavsiye edilir.

Adblue Nasıl Kullanılır?

Adblue ne demek, nasıl doldurulur sorununa bakılacak olursa teknik servisler tarafından bunların yapıldığı görülür. Ancak araç yoğun kullanılıyorsa sonraki bakım dönemine kadar sıvı bitebilir ve aracınız zarar görebilir. Bu sebeple nereden alacağınızı bildikten sonra nasıl kullanacağınız da bilinmelidir. Eğer aşağıdaki işlemleri takip ederseniz, kısa sürede çözüm bulabilirsiniz;

  1. Adblue tankını açın. Bu bazı otomobillerde motor bölümünde bazılarında dizel kapağının yanındadır. Emin değilseniz akaryakıt istasyonunda sorabilirsiniz.
  2. Adblue huni ile beraber kullanılır. Zira araçla da temas etmesi aşınmalara, renk kayıplarına neden olabilir.
  3. Adblue tank boyutu her araçta farklı olabilir. Ancak el kitabında ne kadar gereksinim olduğu yazılıdır. Buna göre doldurmanız yeterlidir. Eğer tamamen boşalmışsa 5 veya 6 litre doldurmak gerekir.

Bu işlemler tamamlandıktan sonra dökülen yer varsa hemen temizlemeniz gerekir. Eğer cildinizle temas etmişse bol su ile yıkamanız gerekir. Böylece tüm doldurma işlemleri sonlanır.

Adblue Yakıt Tüketimini Etkiler Mi?

Adblue nedir sorusu hakkında en çok sorulan durumlardan bir tanesi yakıt tüketiminin ne kadar etkilendiğidir. Bunun temel sebebi her sürücünün yakıttan mümkün olduğu kadar tasarruf etmek istemesidir.

Ancak Adblue hiçbir şekilde yakıt tüketiminizi olumlu veya olumsuz etkilememektedir. Çünkü bunun amacı salınan gazın daha az zararlı olmasını sağlamaktır. Lâkin kullanmamak aracın stop etmesine neden olur.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.