Anti-Lag Sistemi Nedir, Nasıl Çalışır?

maxiforum

Yüksek süratlere çıkılan, keskin virajlardan geçilen ve zorlu anlara sahne olan ralli gibi etkinliklerde sık sık araçların çok yüksek bir egzoz sesi çıkardığını duyarsınız. Bunun en önemli nedeni, araçların motorlarında yer alan turbo besleme ile entegre bir şekilde çalışan Anti-Lag Sistemi’dir. Sizin için Anti-Lag Sistemi veya sık kullanılan kısaltması ile ALS’yi inceledik. İlk olarak turbo besleme kavramıyla başlayalım.

Turbo Besleme veya Turbo Şarj Nedir?

Araçların hacimlerine göre yüksek performansa çıkabilmesi için uzun yıllar çeşitli çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalar arasında da turbo besleme veya turbo şarj, diğerlerine göre daha çok beğenildi ve zamanla içten yanmalı motorlar için standart halini almaya başladı. Turbo beslemede temel olarak motor içerisinde yakıtlardan alınan güçle yanma işlemi gerçekleştirilip pistonların hareket etmesi sağlanıyor. Yanma işlemi için ise oksijene ihtiyaç duyuluyor. Turbo şarj da yakılıp atılan ve yüksek enerji barındıran atık gazlardan yararlanarak atmosferde yer alan havayı çekiyor. Çekilen hava sıkıştırılıp motora iletiliyor ve yüksek basınçlı hava ile yakıt karışımının motorda yanması sağlanıyor.

Tabii ki burada bazı istenmeyen sorunlar bulunuyor. Bunların başında da “turbo lag” adı verilen sorun geliyor.

Turbo Lag Nedir?

turbo lag nedir

Turbo lag veya Türkçesi ile turbo gecikmesi, turbo şarjı sağlayan pervanenin ihtiyaç duyduğu dönüş hızına gelene kadar geçen süredir. Binek otomobillerde ilk turbo versiyonlarda bu sorun çok net hissedilebiliyordu. Ancak günümüzde turbo şarj neredeyse hissedilemeyecek sürelere indi. Fakat yine de gaz pedalına bastığınız zaman ile turbonun istenilen dönüş hızına ulaşması arasında kısa bir süre geçebiliyor.

Anti-Lag System Nedir?

Anti-Lag System veya kısaltması ile ALS, turbo gecikmesini ortadan kaldıran sistemin adı. Günlük hayatta kullandığımız otomobillerde, turbo gecikmesini düşürmek için akü tarafından beslenen ufak elektrikli rotorlar gibi farklı teknolojiler kullanılıyor. Fakat bu durum, WRC ve Formula 1 gibi rekabetin yüksek olduğu alanlarda yeterince efektif görülmüyor. Bu nedenle de bu gibi sistemler yerine ALS kullanılıyor.

ALS genel olarak egzoz içerisinde yanmanın devam etmesini ve enerjinin düzenli olarak turboya iletilmesini sağlıyor. Böylece turbo gecikmesi yaşanmıyor ve aracın motoru, ihtiyaç duyduğu yüksek basınçlı havaya her zaman ulaşabiliyor.

Anti Lag Sistemi’nin Zararları Var mı?

anti lag sistemi zararli midir

ALS’nin en büyük zararı, aracı düzenli olarak sıcak halde tutmasıdır. Bu nedenle de aracın aksamları, normalden çok daha hızlı yıpranır. Düzenli olarak kontroller yapılmaz ve dikkat edilmezse de ALS ile kullanılan bir araç kısa süre içerisinde kullanılamaz hale gelebilir.

Bir Araca Anti Lag Sistemi Eklenebilir mi?

Herhangi bir turbo beslemeli araca ALS eklemeniz mümkün. Ancak bu durum, motor ömrünü ve motor ile bağlı aksamları hızla kullanılamaz hale getirebileceği gibi yasal olarak sorun yaşamanıza da neden olabilir. Bu nedenle sadece pist gibi kapalı alanlarda aracınızı kullanmayacaksanız ve ileri sürüş teknikleri eğitimi almadıysanız ALS ekletmemenizi öneririz.

Turbo Şarjlı Araç Alımı

2000 ve sonraki yıllarda üretilen otomobillerin turbo lag ile ilgili sorunları çok ama çok azdır. Eğer alacağınız araç ikinci el ise her ihtimale karşı ekspertiz raporu istemelisiniz. Çünkü turbo arızalarını uzmanlar dışında kolayca fark etmek pek mümkün değildir.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.