Apple Car Hakkında Son Gelişmeler

maxiforum

Yıllık gelir ve toplam değer olarak defalarca dünyanın en büyük markası olmayı başaran Apple, otomotiv sektörüne girmeye hazırlanıyor. OS ve iOS gibi işletim sistemleri; Macbook, iMac ve Mac gibi bilgisayarları; iPhone ve iPad gibi akıllı mobil cihazları ve tüm bunların içerisinde yer aldığı dev bir ekosisteme sahip olan Apple’ın otomotiv sektörüne giriş için hazırladığı Apple Car hakkında tüm bilinenleri sizin için derledik. İlk olarak otomotiv sektörünün geleceği ile başlayım.

Geleceğin Otomobil Sektörü

apple car nedirKaynak

Türkiye Cumhuriyeti, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu veya namıdiğer TOGG ile gelecek yıllarda tamamen değişmesi beklenen otomotiv sektörüne hızlı bir giriş yapmayı planlıyor. Aynı şekilde köklü markaların birleşme ve satın alma hamleleri de bu değişim beklentisinin göstergesi. Mesela FIAT, Jeep ve Dodge gibi çok sayıda markaya sahip olan FCA Grubu; Peugeot, Citroen ve Opel gibi markaları elinde bulunduran PSA ile birleşme kararı aldı.

Sektörün diğer önemli isimleri BMW ve Mercedes ise ortaklaşa çalışmalar yürüteceklerini deklare etti. Volkswagen Grubu ise seneler içerisinde SEAT, Audi ve Skoda gibi birçok Avrupa menşeli markayı bünyesine kattı. Renault ve Nissan ise yıllardır Renault Nissan İttifakı adı altında ortak geliştirme ve teknoloji transferi yapıyor.

Çünkü otomobillerin gelecek yıllarda elektrikli sürüşe uygun hale gelmesi ve otonom sürüş kapasitesinin artması gerekiyor. Bu durumda da Ar-Ge yatırımlarının artırılması ve hızlı bir dönüşüme ihtiyaç duyuluyor.

Geleceğin otomobil sektöründe araçların elektrikli ve otonom olmasının teknoloji şirketleri açısından en büyük avantajı ise yazılım. Apple gibi aslında kendi yazılımını üretebilme kapasitesine sahip olduğu için başarılı olan şirketlerin, otomotiv gibi otonom süreçlerin geliştiği sektörlerde hızla büyümesi bekleniyor.

Apple Car Nasıl Bir Araç Olacak?

apple car nasil bir aracKaynak

2010’ların başından beri Apple’ın bir araç geliştirmek için çalışmalar yaptığı biliniyordu. Hatta marka, test için 2017 yılında yetkili mercilerden izin dahi almıştı. Ancak geçen sürede ekip küçülmüş ve 200 kişiyle sınırlandırılmıştı. Bu nedenle aracın çıkmayacağı şeklinde çeşitli spekülasyonlar ortaya atılmıştı.

Apple Car ile ilgili çok sayıda haber ve söylenti bulunuyordu. Ancak söylentiden öteye geçen en önemli gelişme, dünyaca ünlü haber ajansı Reuters tarafından yayımlanan haberle ortaya çıktı.

Habere göre 2024 yılında çıkması beklenen aracın pilleri dahil olmak üzere bütün parçaları Apple tarafından geliştirilecek. Ancak Apple’ın, tıpkı telefon, bilgisayar ve tabletlerde de olduğu gibi üretimi kendisinin yapması beklenmiyor. Bunun yerine üretimi farklı üstlenicilere devredeceği söyleniyor.

Apple Car ile ilgili ilk bilgiler şöyle:

  • Apple tarafından geliştirilen özel bir yazılım sayesinde Apple Car, yüksek otonom sürüş seviyesinde olacak.
  • Araç, Apple ekosistemi içerisinde yer alan Apple Watch, iPad, Macbook veya iPhone gibi cihazlarda olduğu gibi diğer cihazlarla kolayca etkileşime girecek.
  • Araç tamamen elektrikli ve 2030 yılında tüm Avrupa’da yaygınlaşması beklenen sıfır emisyon kuralına uygun olacak.

Son olarak içerikte gördüğünüz tüm görsellerin temsili olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.