Araba Klima Gazı Fiyatları ve Dolum Aralıkları

maxiforum

Özellikle yaz aylarında araç içlerinde bulunan klimalar çok fazla kullanılmaktadır. Tabi bu tür cihazların doğru şekilde çalışması için bakımlarının düzenli bir şekilde yapılması önemlidir. Eksik bir bakım onların en büyük eksikliği olacaktır. Bakım noktasında ilk bakılması gereken yer klimaların içinde bulunan ve soğutma işlemine büyük etki eden gazlardır. Bu gazların eksilmesi nedeniyle klima görevini tam anlamı ile yerine getiremiyor. Hatta soğutmak yerine daha çok sıcak üflediği dahi oluyor. Bu nedenden dolayı klima tamiri yapan bir ustaya veya aracınızın ait olduğu servise giderek onlardan bu gazın yenilenmesini talep etmeniz gerekiyor.

Özellikle yaz aylarında araç içlerinde bulunan klimalar çok fazla kullanılmaktadır. Tabi bu tür cihazların doğru şekilde çalışması için bakımlarının düzenli bir şekilde yapılması önemlidir. Eksik bir bakım onların en büyük eksikliği olacaktır. Bakım noktasında ilk bakılması gereken yer klimaların içinde bulunan ve soğutma işlemine büyük etki eden gazlardır. Bu gazların eksilmesi nedeniyle klima görevini tam anlamı ile yerine getiremiyor. Hatta soğutmak yerine daha çok sıcak üflediği dahi oluyor. Bu nedenden dolayı klima tamiri yapan bir ustaya veya aracınızın ait olduğu servise giderek onlardan bu gazın yenilenmesini talep etmeniz gerekiyor.

Klimanın Amacı Nedir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Araç içerisinde yer alan klimaların belirli görevleri vardır. Bu görevleri şu şekilde sıralamamız doğru olacaktır. Öncelikli amacı araç içinde bulunan ısı seviyesini istenilen düzeye indirmeye veya çıkarmaya yarar. Aynı zamanda içeride ki havanın nem oranının azalmasını sağlar. Bu sayede aracın içindeki hava fazla ısınmaz. Bizleri rahatsız edecek kir ve tozların filtreler ve konforlu bir sürüş için oluşması gereken ortamı sürücü için hazırlar. Bu hizmeti sunabilmesi için düzenli olarak bakımı yapılmalıdır.

Bakım en az 2 sene de bir mutlaka yapılmalıdır. Yapılacak zaman ise mevsim geçişleridir. Yani ilk bahar bunun için uygun zamandır. Günümüzde bir çok araçta klima standart bir donanım haline geldiği için bakımının da standart olduğu bilinmelidir. Bakımı sırasında bakılacak noktalar sırasıyla polen filtresinin değiştirilmesi, eksilen klima gazının doldurulması, kaçak tespitinin yapılması, içeride bulunan bakterilerin temizlenmesi ve termostat bakımının kompresörü ile birlikte yapılmasıdır. Bu doğru şekilde yapılarak klima yaz dönemi için hazır hale getirilebilir.

 

Oto klima gazı fiyatları internet üzerinden de satılıyor. Ancak bu ürünü almak sizin değişimi yapabileceğiniz anlamına gelmiyor. Bu işlem için işinde usta birisinden yardım almak doğru işlem için gereklidir. Bu konuda özellikle büyük şehirlerde önemli kampanyalar bulunuyor. Birçok bakım detayı ile birlikte gerekli olan gaz değişimi 60 ile 100 TL’ye yapılabiliyor. Ancak işlem için servise gitmeniz halinde vereceğiniz ücret biraz daha yüksek olacaktır. Klima gazının tam olması araç içerisinin soğutulması açısından size büyük bir yardım sağlayacaktır. O nedenle dikkat edilmesi çok önemlidir.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.