Arabanız Neden Fazla Isınır? Çözümleri!

maxiforum

Otomobillerde alana gelen fazla ısınma çoğunlukla yaz aylarında yaşanan bir meseledir. Otomobilin klima sisteminde yaşanan meseleler, egzoz borusundan taşıta ısı gelmesi, motorun sıcaklık yapması gibi pek çok sebeple vasıtada ısınma yaşanabilir. Şayet mesele motordan kaynaklanıyorsa contalarda erime alana gelmesine ve daha büyük meselelerin yaşanmasına neden olabilir. Otomobilin fazla ısınmasının sebepleri ile alakalı tüm ayrıntıları sizler için derledik.

Soğutma Akışkanının Eksilmesi veya Bitmesi

Araba motorunun çalışma ilkesi gereği, motor bloğu içerisinde aralıksız olarak bir su döngüsü mevcuttur. Bu su sayesinde otomobilin motor ısının düşmesi sağlanır ve bu sayede vasıta daha sıhhatli ve tehlikesiz bir şekilde çalışır. Vasıta ve motor bakımının aksatılması motorun soğutma akışkanının eksilmesine ve araba motorunun fazla ısınmasına neden olmaktadır. Taşıtınızın periyodik bakımlarını bakımsızlık etmemeniz bu sebeple oldukça ehemmiyetlidir.

Otomobilin radyatör sistemi zaman içerisinde aşınır ve tıkanır bu da hava geçişlerinin eksilmesine neden olur. Bu sürecin neticesinde ise soğutma harekâtı sıhhatli reelleşemez ve otomobilde fazla ısınma alana kazanç. Bu sebeple radyatör bakımları ve pakliği ara ara hakimiyet edilmeli ve yapılmalıdır.

Fan Müşürünün veya Fanın Bozulması

Radyatör içerisinde yer alan müşür, otomobilin motor akışkanı belirli noktaya geldiğinde araba farının çalışmasını sağlar. Şayet müşürde bozulma alana gelmiş ise araba motor akışkanı, ısı fanının çalışması için zorunlu tetiklemeyi reelleştiremez. Eş biçimde araba fan motoru veya pervanesinde alana gelen arıza da radyatörün soğutma yapmasına mani olacağı için otomobilin fazla ısınmasına neden olur.

Vasıtayı Yüksek Devirde Kullanmak

Vasıtayı yüksek devirde kullanmak, sürtünmeye bağlı olarak otomobilde fazla ısınmanın alana gelmesine neden olur ve bu vaziyet otomobilin soğutma sistemini zorladığında otomobilde fazla ısınma alana kazanç.

Arabanın Fazla Isınmasının Değişik Sebepleri İse ;

  • Düşük soğutucu seviyeyi
  • Motor soğutma fanının bozulması
  • Termostatın takılı kalması
  • Arızalı sıcaklık sensörü
  • Kırık fan davlumbazı
  • Şişmiş kapak contası
  • Arızalı su pompası
  • Hortumların sızdırması
ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.