Araç Kaplama Nasıl Yapılır?

maxiforum

İkinci el veya sıfır olarak satın aldığınız aracın rengini beğenmezseniz veya boyasını korumak isterseniz başvurabileceğiniz araç kaplama, özellikle son yıllarda daha fazla tercih edilmeye başlandı. Bu durumun en önemli nedenleri arasında araç kaplama uygulamasının maliyetinin düşük olması ve Türkiye’de birçok işletmenin üst düzey hizmet verebilmesi öne çıkıyor. Sizin için araç kaplama uygulamasının nasıl yapıldığını ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini inceledik. Ancak ilk olarak araç kaplamanın ne demek olduğuna bakalım.

Araç Kaplama Nedir?

Aracın, gövdesinde yer alan boya katmanına herhangi bir zarar vermeyecek özel yapıştırma tekniklerinden yararlanarak folyo film ile kaplanmasına veya kimyasal bazı sıvılar kullanılarak boya katmanının üzerinde yeni bir katman oluşturulmasına araç kaplama adı veriliyor. Araç kaplama, folyo ve seramik olarak ikiye ayrılıyor.

Folyo Araç Kaplama Nedir, Nasıl Uygulanır?

folyo arac kaplama

Türkiye’de araç kaplama denildiğinde genellikle akla folyo ile yapılan uygulamalar geliyor. Poliüretan veya PVC malzemeden üretilen folyoların, özel bazı yapıştırma teknikleri kullanılarak araca uygulanması ile yapılan folyo kaplama, şeffaf veya renkli olmak üzere iki çeşide sahip.

Şeffaf Araç Kaplama Nedir?

Şeffaf kaplamalar genellikle aracın kaporta çiziklerini engellemek için kullanılıyor. Birçok farklı çeşidi bulunan şeffaf kaplamaların özelliklerine göre fiyatları da değişiklik gösteriyor. Üst düzey şeffaf araç kaplama uygulamalarında kaplama yıllarca çıkmadan yerinde kalıyor ve aracın ilk günkü boya parlaklığını korumasına yardımcı oluyor. Buna ek olarak kaplama katmanı üzerinde ufak çizikler meydana geldiğinde de uygulanan film müsait ise çizik kendiliğinden kapanabiliyor.

Renkli Araç Kaplama Nedir?

İkinci el veya sıfır olarak bazen istenilen renkte araç bulunamayabiliyor. Boya uygulaması genellikle hasar nedeniyle yapıldığı ve aracın satış değerini düşürebildiği için de birçok kullanıcı tarafından tercih edilmiyor. Bu nedenle aracının rengini değiştirmek isteyen kullanıcılar, renkli araç kaplama uygulamalarına yöneliyor. Tabii bu uygulama ile aracın rengi değiştirildiği için ruhsata gerekli bilgilerin işlenmesi gerekiyor. Yani araç, kozmetik bile olsa modifiye edilmiş oluyor.

Renkli araç kaplama filmi kullanılması durumunda ruhsat değişiminde izlenmesi gereken yol şöyle:

  • Aracınızın plakasına kayıtlı bir fatura oluşturulmasını talep edin.
  • Muayene istasyonuna gidip “EK-1 Formu” doldurun.
  • Muayene istasyonunda renk tespit işlemi yaptırıp gerekli evrakı alın.
  • Notere gidip yeni renk işlemini ruhsata kaydettirin.

Seramik Kaplama Nedir, Nasıl Uygulanır?

seramik kaplama nedir

Aracın kaportasının üzerinde boya katmanı, boya katmanının üzerinde de özel bir koruyucu katman bulunuyor. Bazı kullanıcılar çok uzun süre boya katmanını herhangi bir zarara uğratmasa da kullanıma bağlı olarak bu katmanlar bazen zarar görebiliyor. Bu durumda da şeffaf kaplamaya alternatif olarak seramik kaplama devreye giriyor.

Kullanılan kimyasal maddelere göre seramik kaplama uygulaması değişiklik gösterebiliyor. Ancak genellikle uygulama sırası şöyle:

  • Aracın kaportası üzerinde çizik, göçük veya herhangi bir sorun varsa ilk olarak bunlar giderilir.
  • Aracın yüzeyi pürüzsüz hale geldikten sonra camlar gibi uygulama yapılmayacak alanlar kapatılır.
  • Aracın yüzeyinde boşluk kalmayacak şekilde seramik kaplama uygulanır.

Seramik kaplamaların, kullanıma ve uygulanan kimyasal maddenin türüne göre değişiklik gösteren süreler içerisinde tekrar uygulanması gerekebiliyor. Türkiye’de birçok işletme 1 yıl gibi uzun süreli kaplamalardan yararlanıyor. Ancak aracınızı sık sık yıkatmazsanız ve yıkama işleminde otomatik sistemleri kullanırsanız bu süre biraz kısalabiliyor. Çünkü seramik kaplama uygulanan araçların, kimyasal yıkama yöntemleri ile temizletilmesi ve çok kirlenmeden yıkanması öneriliyor.

Araç Kaplamanın Faydaları Nelerdir?

arac kaplamanin faydalari

Hem folyo hem de seramik kaplama, aracın boyasının üzerinde ekstra bir katman oluşturduğu için boyanın çiziklere karşı ekstra dayanıklılığa sahip olmasını sağlıyor. Buna ek olarak kaplamanın çeşidine göre aracın mat veya parlak görülmesini de sağlayabiliyor. Ayrıca solma veya sararma gibi boya katmanında meydana gelen sorunları da yavaşlatıyor veya durduruyor.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.