Araçlarda Lastik Hava Basıncı Tablosu

maxiforum

Lastik hava basıncı ayda en az bir kez kontrol edilmesi gereken önemli bir değerdir. Bunun için lastik hava basıncı tablosunu da aşağıda sizler için paylaştık.

Lastik Hava Basınç Hesaplama

Lastik hava basıncını hesaplamaya değinmeden önce normal şartlar altında araba lastikleri ayda ortalama 0,69(psi-bar) değer kaybetmektedir. Eğer araç normal değerlerde değilse düşük hava basıncı sebebiyle yakıt tüketimi artabilir fren ve virajlarda zorlanma meydana gelebilmektedir.

Aracımızın lastik hava basıncını kontrol etmemiz ayarlamamız kolay bir işlemdir. Bunu yakıt istasyonlarında bulunan hava yakıt istasyonunda yapabiliriz. Fakat uzun yola çıkacaksak işinin ehli bir ustaya ölçtürmek en doğru yol olacaktır. 

 

205 55 r16 hava basıncı 205 55 r16 lastik basıncı lastik basınç tablosu 205 55 r16 lastik hava basıncı tablosu 205 55 r16 lastik hava basıncı 195 65 r15 hava basıncı 2.2 bar kaç psi
lastik hava basıncı kaç olmalı?

Bazı araçlarda hava basıncı psi olarak yazılır. 1bar 14.50 psi’dır. Lastiklerde olması gereken doğru basınç değerleri araç kullanma kılavuzları, kaporta altı bilgi kağıdı, kapı arasındaki sürücü bilgilendirme kısmında bulunur. Bu değer psi değeriyle çarpılır. Yani sürücü kapısının içerisinde 2.2 bar yazıyorsa bu yaklaşık olarak 32 psi’e denk gelir. ; 1 psi = 0.06895 bar dır.

Lastiklerin hepsine basılan değer aynı olmak zorundadır. Lastiklerdeki farklı hava basıncı otomobilde bir dengesizlik meydana getirebilir. Gün içinde kullanılmış bir aracın lastiklerinin soğuması ortalama 4 saat sürer bu yüzden hava basıncı kontrolü araç ilk çalıştığın az yol gidildikten sonra yani lastikleriniz soğukken yapılmalıdır.

Lastik hava basıncı kaç olmalı ?

Lastik hava basıncı bir çok etkene göre değişmektedir. Bunların en önemlileri:

  • aracın ağırlığı,
  • ağırlık dengesi ve
  • lastik ebatları

 

 

TAVSİYE MAKALE:

Arabanızın Lastiklerinizi Parlatmak için Pratik Öneriler

195 65 R15 lastik hava basıncı

Aracınızda ağırlık dağılımı eşitse, ve ön tarafta iki yolcu seyahat ediyor, arka kısım boş ise, lastik basınçları; önler lastiklerde 34 Psi arkalarda ise  32 Psi olmalıdır.

Arka kısımda iki, ön kısımda iki kişi seyahat ediyorsa lastik hava basıncı önler ve arkalar için eşit şekilde 34 Psi olmalıdır.

Arabadaki dağılım önde iki , arkada üç şeklinde ise, basınç önler için 34 Psi arkalar için 36 Psi dir.

Ağırlık ön kısımda fazla ise mesela önde iki arka taraf boş ise lastik hava basıncı önlerde 34 Psi, arka lastiklerde 32 Psi olma şartı aranır.  Ön kısımda iki yolcu ve arka kısımda üç yolcu şeklinde bir seyahat söz konusu ise, tüm lastikler 34 Psi olmalıdır.

205 55 R16 lastik hava basıncı tablosu

Aracınızın ağılık dağılımı eşitse, ön kısımda iki yolcu seyahat ediyor ve arka taraf boş ise, lastik basınçları önler de 36 Psi arkalar da ise 34 Psi olmalıdır. Ön kısımda iki yolcu ve arka kısımda da iki yolcu şeklinde bir seyahat söz konusu ise tüm lastikler 36 Psi basınç ile şişirilmelidir. Ön kısım iki yolcu ve arka kısım üç yolcu şeklinde tam yük durumunda lastikler önler için 36 Psi ve arkalar için 38 Psi olmalıdır.

Aracınızın ağılık dağılımı ön kısım ağırlıktaysa, ön kısımda iki yolcu şeklinde seyahatler de önler 36 Psi arkalar ise 34 Psi olmalıdır. Ön kısımda iki yolcu ve arka kısımda iki yolcu var ise basınçlar önler de 38 Psi arkalar da 36 Psi olmalıdır. Önde iki yolcu ve arka üç yolcu şeklinde tam yük durumunda tüm lastik basınçları  38 Psi olmalıdır.

225 45 R17 lastik hava basıncı tablosu

Aracınızın ağırlık dağılım yüzde elli, elli şeklinde eşit dağılımdaysa, önde iki yolcu ve arka kısım boş şeklinde seyahatler de ön lastikler 38 Psi arka lastikler 36 Psi olarak ayarlanmalıdır. Önde iki yolcu ve arkada iki yolcu var ise tüm lastikler 38 Psi olarak ayarlanmalıdır. Ön kısımda iki, arka kısımda üç yolcu durumu söz konusu ise, önler 38 Psi arka lastikler ise 40 Psi basınç olmalıdır.

Aracınızda ki ağırlık dağılımı ön kısım ağırlıklı ise ve ön tarafta iki yolcu şeklinde bir seyahat söz konusu ise, Ön lastikler 38 Psi arka lastikler ise 36 Psi olacak şekilde basınç uygulanmalıdır. Ön ve arka kısımda ikişer yolcu durumunda ön lastikler 40 Psi arkalar ise, 38 Psi olacak şekilde basınç uygulanmalıdır. Ön kısımda iki ve arka da üç yolcu var ise, tüm lastikler 40 Psi basınç olmalıdır .

225 40 R18 lastik hava basıncı tablosu

Aracınızın ağırlık dağılımı eşitse ve önde iki yolcu şeklinde kullanılıyor ise, ön lastikler 40 Psi ve arka lastikler 38 Psi basınç ile şişirilmelidir. Ön kısımda iki yolcu ve arka kısımda da iki yolcu var ise tüm lastikler 40 Psi basınç olmalıdır. Önde iki yolcu ve arka kısımda ise üç yolcu şeklinde çıkılan seyahatler de ön lastikler 40 Psi ve arkalar 42 Psi basınç olmalıdır.

205 55 r16 hava basıncı 205 55 r16 lastik basıncı lastik basınç tablosu 205 55 r16 lastik hava basıncı tablosu 205 55 r16 lastik hava basıncı 195 65 r15 hava basıncı 2.2 bar kaç psi
ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.