Arıza Tespit Cihazı Nedir Özellikleri ve Avantajları

maxiforum

Arıza tespit cihazı otomobilin derinlerine kadar inerek arıza incelemesi yapan aletlerdir. Hata kodlarını ayrıştırabilme özelliği mevcut olup net bilgilerin alınmasını sağlar.  Böylece hatanın asıl kaynağı belirlenir.

Her otomobil gerek zaman içinde gerekse bazı faktörlere bağlı olarak arızalanabilir. Ancak yüzeyde görünen nedene sebep olan bir durum olabilir. Onun saptanamaması otomobilin yine aynı sorunu yaşamasına neden verir. Ancak arıza tespit cihazları, bu konuda net ve hatasız sonuçlar alınmasını sağlar.

Simgesel arıza göstergesi bölümünden derinlere inebilen cihaz kolay bir şekilde kullanılabilmektedir.

Chip Tuning Nedir? Chip Tuning Yazılımı Hakkında

Arıza Tespit Cihazı Nedir?

Teknolojinin her geçen gün gelişmektedir. Dolayısıyla otomotiv sektörü de her geçen gün yenilenmeye başlamıştır.

Eski dönemlerde araçlarda bulunan elektronik parçalar daha az olmuştur. Bu sebeple bir hata olduğunda manuel olarak arızanın neden olduğu tespit edilebilmiştir. Ancak teknoloji ile beraber elektronik aksamların sayısı artmıştır.

Çünkü günümüzde artık daha fazla elektronik devre bulundurmaktadır. Bunlardan bazıları mikro işlemci, sensör ve aktüatör gibidir. Ancak bunlarla da sınırlı değildir. Dolayısıyla arızaları manuel olarak tespit etmek daha zordur.

Bu sebeple bir arıza olduğunda insanlar oto tamircisinin yanına gider. Ustaların bunu çözebilmesi için ilk olarak hatayı görmesi gerekir. Bu sebeple arıza tespit cihazı takılarak sorunun nerede olduğu tespit edilir. Ardından hatanın kaynağı öğrenilerek buna uygun çözümler sunulur.

Arıza Tespit Cihazı Kullanım Şekli Nasıldır?

Araç arıza tespit cihazı bazı aşamalar ardından kullanıma hazırdır. Burada temel aşamalar şu şekilde verilebilir;

 1. Telefon ya da bilgisayara aracın bulundurduğu yazılım yüklenir.
 2. Yükleme tamamlanınca cihaz bağlanmaya hazır hale getirilir.
 3. Debriyaj panelinin üstünde bulunan ODB soketine cihaz monte edilir. Bağlantı böylelikle sağlanır.
 4. Wi-Fi bağlantısı kurulur.
 5. Dijital ekran yardımıyla araç tanımlama yapılır. İşleme izin verilirse otomatik bir şekilde gerçekleşebilir.
 6. Cihazda kurulu programın istediği seri numarası, model ve kasa gibi bilgiler girilir.

Tüm bunlar ardından sistem kurulmuştur. Ardından ataç koltuğuna geçilerek, işlemlerin sağlıklı olup olmadığı cihaz yardımıyla kontrol edilebilir. Yapılabilecek bazı işlemler,

 1. Far açıp kapatma,
 2. Klimayı açıp kapatma,
 3. Gaz yükleme,
 4. Motor çalıştırma,

Şeklindedir. Ancak farklı şeyler de yapılabilmektedir. Her işlem yapıldığında ekran kontrol edilir. Eğer bilgi ve uyarı alınıyorsa bir arıza olduğunu gösterir.

Arıza Tespit Cihazı Avantajları Nelerdir?

Her otomobil zaman farklı sebeplerden dolayı arıza gösterebilir. Ancak hızlı ve pratik çözümler her zaman sorunun çözüldüğünü göstermez. Çünkü bazen görünürdeki neden aslında asıl sebebin bir sonucu olabilmektedir.

Dolayısıyla ana sebep çözülmediği için kısa süre sonra problem yenilenebilmektedir. Arızanın ne olduğunu anlayabilmek için en iyi yöntem teknolojiden yararlanmaktır. Delphi arıza tespit cihazı bu noktada kısa sürede sonuç alınmasına yardımcı olur. Cihazın bunun haricinde çok sayıda avantajı da vardır. Bunlar maddesel anlamda şu şekilde verilebilir

 1. Araçların mekanik aksamları sökülmeksizin arıza tespiti yapılabilir.
 2. Arızaların tespiti hızlıca yapılabilir. Böylece zamandan tasarruf edilir.
 3. Arızayı tespit etmek için araca verilecek zararlar önlenebilir.
 4. Yanlış teşhis ve uygulamaların kesin olarak önüne geçilir.
 5. Sensör arızalarıyla hassas ölçümler kolay bir şekilde yapılabilir.
 6. Aracın tüm fonksiyonları üzerinde hızlı bir değerlendirme yapılabilir.

Bu sayede sistem daha pratik çözümler almanızı sağlar. Sonuçlar anlık olarak okunabildiği için arıza hemen görülebilir. Böylece doğrudan ona müdahale etme fırsatı da doğmaktadır. İşlemler de kısa sürede bitirilir. Dolayısıyla bu sistemler aynı zamanda size maddi anlamda da bir tasarruf yapmanıza yardımcı olur.

Arıza Tespit Cihazı Hangi Arızaları Tespit Edebilir?

Launch araç tespit cihazı her araç içinde bulunan ve arızaları ifade eden kodları yakalayarak, okumak için kullanılmaktadır. Bu sebeple her otomobilde kullanılabilir. Hata kodları okunduktan sonra problem anında tespit edilebilir.

Ardından çözüm önerileri de buna göre verilebilir. Tespit edebileceği birçok arıza vardır. Bunlardan bazıları şöyledir;

 1. Far ile motor arızaları
 2. Yağ, hava ve polen filtresi arızaları
 3. Sensör arızaları
 4. Egzoz sisteminde meydana gelen arızalar
 5. Mekanik aksamlarda oluşan arızalar

Buna ek olarak cihazların bazı görevleri de bulunmaktadır. Bunlardan bazıları da arızalarla ilgilidir.

Arıza Tespit Cihazı Hangi Görevlere Sahiptir?

Oto arıza tespit cihazı sadece arıza tespiti için kullanılmamaktadır. Çünkü farklı görevleri de vardır. Bunlardan bir kısmı şöyledir;

 1. Servis ışığının söndürülmesi
 2. Kalibrasyon yapılması
 3. Çalışma parametrelerinin okunması
 4. Enjektör kodlanması
 5. Yağ sıfırlamasının yapılması
 6. Araç içinde mevcut olan parçaların tanıtılması
 7. Araç beyninden arızanın silinmesi

Ancak bu maddelerin haricinde de görevleri bulunmaktadır.

Arıza Tespit Cihazı Kişiler Tarafından Kullanılabilir Mi?

Her araç sahibi aracının sorununu kendisi öğrenmek ister. Bunun da arkasında bir ustaya gitmeden kendisi çözme isteği yatar. Burada ilk olarak araç arıza tespit cihazı sisteminin sürücüler tarafından da alınabileceği bilinmelidir.

Ardından kurarak hataları tespit edebilirsiniz. Ne var ki bu durum kendiniz tarafından çözebileceğiniz anlamına gelmez. Gerekle araç gereçleriniz olsa bile küçük bir hatanın geri dönüşü olmayacaktır. Çünkü bu sistemlerin temel amacı arıza tespiti yapmaktır. Bunun yanında bazı görevleri de vardır.

Dolayısıyla bir ustaya gitmeniz, aracınızın sorununu kısa sürede çözmenizi sağlar. Siz kontrol yapsanız ve ustaya ayrıntılı olarak anlatsanız da, her oto tamir ustası kendi gözleriyle görerek emin olmak, hatalı işlem yapmamak isteyecektir.

Arıza Tespit Cihazı Hangi Otomobillerde Kullanılabilir?

Günümüzde bilindiği üzere bazı ürünler bazı otomobillere özel olarak üretilmektedir. Dolayısıyla farklı araçlarda istense dahi kullanılamaz. Bu nedenle Delphi arıza tespit cihazı sisteminin hangi araçlarda kullanılabileceği oldukça merak edilen bir konudur. Genel anlamda bunlar,

 1. Marina serileri,
 2. Hafif sınıf ticari araçlar,
 3. Ağır araçlar,
 4. Binek araçlar,

Şeklindedir. Bunların altında bilindiği üzere birçok marka ve model vardır. Arıza tespit cihazları bunların herhangi bir tanesinde rahatlıkla kullanılabilir. Dolayısıyla kendiniz almak istiyorsanız normal bir tane almanız yeterli olacaktır.

Arıza Tespit Cihazı Türlere Sahiptir?

Launch araç tespit cihazı dört farklı türde bulunmaktadır. Bunlardan birincisi el tipi el tipi arıza tespit cihazıdır. Genel anlamda özellikleri şöyledir;

 1. Osiloskop olarak kullanım yapılabilir.
 2. Multimetre olarak kullanılabilir.
 3. Cihaz üzerinden çalıştırılmak suretiyle testler yapılabilir.

El tipi cihazlar da bunların haricinde enjektör kodlanması, hata kodu okuma, silme gibi özelliklere sahiptir. İkinci tür olan telefon bağlantılı arıza tespit cihazları ise telefona bir program indirilmesiyle çalışmaktadır Bu OBD soketine takıldıktan sonra gerekli işlemlerin tümü problemsiz şekilde yapılabilmektedir.

Bilgisayar bağlantılı arıza tespit cihazı da bu önceki iki türün her imkânına sahiptir. Ancak bilgisayar üzerinden işlem yapıldığı için depolama alanı daha fazladır. Ekran çözünürlüğü de daha fazladır. Ayrıca eş zamanlı olarak birden fazla yazılım kullanma fırsatı sunmaktadır.

Arıza tespit cihazlarının sonuncu türü ise bilgi kaydı yapan sistemlerdir. Bunlar verileri ilerleyen dönemlerde analiz edebilmek için kayıt altında tutmaktadır. Böylece gerekli olduğu zaman tekrar inceleme yapılabilmektedir.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.