Audi’nin Yeni Hibrit Aracı: Audi A6 Avant Hibrit Ne Kadar Yakıyor

maxiforum

Volkswagen Grubu birkaç yıl önce ürün gamında yer alan otomobillerin önemli bir kısmını elektrikli versiyonlarla zenginleştireceğini belirtmişti. Bu sürece otomotiv dünyasında elektrifikasyon adını veriliyor. VW Grubu’nun en büyük üyelerinden Audi de birçok aracını elektrik teknolojisi ile buluşturmuştu. Bunun son halkasında ise Audi A6 Avant Hibrit yer alıyor. Sizin için elektrik ve benzinli motora sahip olan bu modeli inceledik.

Audi’nin kendine has isimlendirme sistemi bulunuyor. Buna göre Audi A6 Avant Hibrit’in versiyon ismi Audi A6 Avant 55 TFSI e quattro olarak geçiyor. Otomobil içerisinde turbo şarjlı benzinli motor ve elektrik motoru bulunuyor. 2018’in sonlarında tanıtılan Audi A6’nın sedan versiyonunda kullanılan motorlar, Audi A6 Avant’ta da kendine yer buluyor.

Audi A6 Avant Hibrit’in Dış Tasarımı

audi a6 avant hibritKaynak

Station vagon bir otomobilin tüm özelliklerini taşıyan otomobil, Audi’nın artık bir klasik haline gelen LED far teknolojisi ile bezeli. Ön far grubunda yer alan LED’ler, kısa çizgilerden meydana geliyor. Dinamik bir ön tasarıma sahip olan araç, alüminyum görünümlü yatay çıtalarla destekleniyor. Geniş ve altıgen formunda olan ızgaralar, logonun öne çıkmasına yardımcı oluyor. Kesik çift bel çizgisine sahip olan aracın alçak bel çizgisi, ön çamurluktan başlıyor ve kapı kollarının altından kavis çizerek ilerliyor. Yüksek bel çizgisi ise arka kapıların tam ortasından başlıyor ve arka aydınlatma grubuna kadar uzanıyor.

Arka tasarımda da yine klasik bir Audi dokunuşu görülüyor. Arka stop lambaları arasında uzanan çıta, arkadan bakıldığında aracı yatay olarak ikiye bölüp daha heybetli bir görünüm kazanması sağlanıyor. Klasik olarak Audi Avant modellerinde görüldüğü gibi tavan önden arkaya doğru hafif bir eğime sahip. Buna ek olarak sürtünme katsayısını azaltacak şekilde spoiler eklenmiş durumda.

Aracın içinde ise sınıfında en iddialı kabin hacimlerinden biri kullanıcıları bekliyor. Sürücü ve ön yolcu koltuğu arasında kalan multimedya ekranı iki parçadan oluşuyor. Ayrıca iki tane büyük boy el termosunun sığabileceği kadar geniş içecek bölmeleri de kullanıcıları iç mekanda bekliyor.

Audi A6 Avant Hibrit’in Donanımları

Elektronik olarak kararan dikiz aynası, çift bölgeli otomatik klima ve vakumlu kapı gibi özelliklerle Audi, kullanıcılara konforlu bir araç sunuyor. Audi A6 Avant Hibrit’in donanımlarından bazıları ve özellikleri şöyle:

  • Vakumlu Kapı: Kapılar tam olarak kapanmazsa hareket etmeye başladığınız anda küçük bir motor devreye girer ve kapının kapanmasını sağlar.
  • Çift Bölgeli Otomatik Klima: Sürücü ve ön yolcu koltuğu için ayrı ayrı ayarlanabilen özel klima teknolojisi ile mekan sıcaklığı kişiselleştirilebiliyor.
  • Head-up Display: Yol boyunca gösterge ekranına bakmadan hız ya da devir gibi bilgileri ön cama yansıtan HUD özelliği ile Audi A6 Avant Hibrit, güvenli bir sürüş deneyimi sunuyor.
  • Dinamik Süspansiyon: Süspansiyon sistemi yol şartlarına adapte oluyor ve sürüş sırasında zorlanmadan hareket etmenizi sağlıyor.

Bunlar dışında ek olarak sunulacak farklı donanımlar da bulunuyor.

Audi A6 Avant Hibrit’in Teknik Özellikleri

audi a6 avant teknik ozelliklerKaynak

Audi denince akla ilk olarak sağlamlık gelir. Sağlam arabalar listesine her yıl birkaç araba sokmayı başaran marka, Audi A6 Avant Hibrit’te de oldukça iddialı. Ayrıca performans yönünde de oldukça başarılı olduğunu söylememiz gerekiyor.

Audi A6 Avant Hybrid’in 2.0 litrelik TFSI turbo benzinli bir adet motoru bulunuyor. Buna ek olarak elektrikli bir motor daha yer alıyor ve motorlar 7 ileri S-Tronic vites ile kombine şekilde çalışıyor. Toplamda iki motorla beraber araç 367 beygir güç ve 500 Nm tork üretebiliyor.

Aracın sadece elektrikli motoru ile katedebildiği kilometre 51. Yani tam dolu halde 51 kilometre gidebiliyor. Rejeneratif frenleme teknolojisi ile kendi kendine dolabilen bataryayı dilerseniz dışarıdan şarj yoluyla da doldurmanız mümkün. Yani Audi A6 Avant Hibrit, Plug-in Hybrid adı verilen kategoride yer alıyor.

Aracın Audi tarafından açıklanan yakıt tüketimi verisi ise 100 kilometrede 1.9 ila 2.1 litre aralığında. Yani en az yakan otomobillerden biri de diyebiliriz.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.