Birbirinden Farklı Tasarımlı Araç Şarj Fişleri

maxiforum

Elektrikli araçlar artık hayatımızın bir parçası. Bu duruma ayak uydurabilmek için bu yeni teknolojiyi daha iyi anlamalı ve en verimli şekilde nasıl kullanacağımızı çözmeliyiz. İşe sanırım hangi marka ne tarz fiş ile şarj olduğundan başlayabiliriz.

 

SAE J1772

 

 

ABD’de kullanılan standart alternatif akım şarj adaptörü SAE (Amerikan Otomotiv Mühendisleri Birliği) tarafından geliştirilen J1772’dir. Bu adaptörün en büyük iki özelliği Level 2 şarj seviyesinde şarja uygun olması ve standart ev tipi prizleri ile şarj edebilmesi fişi hem kullanışlı, hem de esnek olmasını sağlıyor. İçinde bulunan üç diş ile araç için gereken güç aktarılırken diğer iki diş araç ile veri aktarımı ve bağlantı kurulmasını sağlıyor. ABD ve Kanada gibi Kuzey Amerika ülkelerinde BMW i3, Chevrolet Volt, Toyota Prius, Nissan LEAF ve Tesla Model 3 gibi modellerde J1772 standart olarak geliyor.

 

IEC 62196 Type 2

 

 

Daha aşina olduğumuz bir tasarım ile beraberiz. IEC 62196 Type 2, Avrupa’da en yaygın kullanılan v tasarımının ilginçliği ile bilinen bir adaptördür. Yuvarlak olan üst kısmın altında elips formlu bir fiş kısmı daha bulunuyor. Resmi olarak Avrupa’daki elektrikli araçların fişi kabul edilen adaptör, gönderilen Tesla Model S ve X’lerde de bulunuyor.

 

CCS Kombine Şarj Sistemi

 

 

Tıpkı J1772 gibi CCS Kombine Şarj Sistemi de SAE (Amerikan Otomotiv Mühendisleri Birliği) tarafından geliştirilmiş bir fiş. Ancak farklı olarak diş sayısı daha fazla ve CCS sayesinde DC tarzı hızlı şarj etmeye de olanak sağlıyor. Böylece araç 250 kWh’a kadar hızlı şarj özelliğine sahip oluyor. Ayrıca fişin akıllı olma özelliği sayesinde aracınıza en uygun akım ne ise ona göre kendini ayarlayarak bataryaların veya sistemin zarar görmemesini sağlıyor. Bu özellikler sayesinde Jaguar, Volkswagen Grubu, Renault, General Motors, BMW, Daimler Grubu, Ford, FCA, Tesla ve Hyundai KIA Grubu fişi kullanıyor.

 

CHAdeMo

 

 

Ana akımdan biraz uzaklaşalım. Japonya genelde –özellikle otomotiv sektöründe- kendi dinamikleri ve farklı tercihleri olan bir pazar. Dolayısı ile elektrikli araçlarında da kendilerine has bir fiş kullanıyorlar. Bu ilginç tasarımlı fiş ilk olarak Nissan LEAF ile kendini gösterdi. Ardından Toyota, KIA, Hyundai, Honda, Mazda, Mitsubishi, Tesla, Subaru gibi markalar da CHAdeMo’ya katıldı. İlk neslinde 62.5 kWh’lık enerji sağlayan fiş, ikinci neslinde 400 kWh’a kadar güç sağlayacak.

 

Tesla Supercharger