Chip Tuning Nedir? Chip Tuning Yazılımı Hakkında 2021

maxiforum

Chip Tuning denilen sistem arabalara özel olarak yazılım atma sistemidir. Arabaların fabrikalardan çıkan orijinal ayarlarını değiştirerek hız limitini zorlaması amacı ile yapılan ve çok fazla ilgi gören yazılımlar arasında yer almaktadır. Fabrikadan çıkan son model araçların hemen hemen hepsinde özel yazılımlar mevcuttur. Son model araçların tümünde yazılım sistemleri farklılık göstermektedir. Chip Tuning dediğimiz sistem İngilizce çevirisinde Türkçe karşılığı tam olarak “çip ayarlama” olarak adlandırılmaktadır, bu sistem arabanın beygirinde tamamen değişim sağlayıp oldukça güçlü bir hâle getirmektedir.

Chip Tuning Yasal Mı?

Chip Tuning yazılımının hiçbir illegal bir durumu söz konusu değildir. Böyle bir yazılım yaptırmak istiyorsanız eğer, hiçbir yasal zorunluluğa takılmazsınız. Arabanızın emisyon gücünde haddinden fazla tesiri bulunacaktır, araba chip tuning yazılımında çok fazla zorlanırsa karbonmonoksit gazını salacaktır. Böyle bir durumda emisyon sınırlarını aşmış, doğaya daha fazla zarar vermiş olacaksınız.

Chip Tuning evet yasadışı değil, fakat sonuçlarında görebilecekleriniz hukuki olarak başınızı ağrıtabilir.

Chip Tuning Ne İşe Yarar?

Bir arabanız var ve chip tuning yazılımını atmak mı istiyorsunuz? Eğer böyle bir niyetiniz var ise aracınızın çok daha fazla hızlanacağından hiçbir şüpheniz olmasın. Motora getirilen yazılımsal bir özellik motoru bambaşka bir hâle getirerek, sizin dahi anlamdıramayacağınız bir duruma getirir.

Çip ayarlama sistemine Türkiye’de de çok fazla rağbet duyulmaktadır. Birçok kişi arabasının orijinalini hiçbir şekilde bozamayacağını belirtirken, hız tutkusu olan insanlar ise bu durumu kendilerinde bir avantaj olarak görmektedir.

Chip Tuning Nasıl Yapılır?

Chip Tuning hesaplama işleminde başarılı olabilmeniz için, işini tam anlamıyla muhteşem yapabilen bir ustadan yardım alabilmeniz gerekmektedir. Birçok platformda bu işlemi kendinizin yapacağını söyleyebilir fakat hiçbir şekilde bu yazılara, videolara veya görsellere itibar etmeyin. Kendi yapacağınız işlemin sonucunda çok daha büyük kazalara sebebiyet verebilirsiniz.

Çip taktırma işleminin ismi Remap olarak bilinmektedir. Bu işlem elektronik kontrol merkezinde (ECU) yer alan yazılımların değiştirilmesini sağlamaktadır. Not olarak düşmemiz gereken en önemli ususlardan bir tanesi ise, her araba tamiricisinin chip tuning yazılım fiyatları çok yüksek ben ise sizlere olabildiği kadar uygun fiyata atarım derse, her ustanın böyle bir işlemi yapamayacağı aklınıza gelsin.

Chip Tuning Motora Zarar Verir Mi?

Dünya üzerinde son model araç olarak nitelendirdiğimiz bütün arabalarda özel bir yazılım sistemi mevcuttur. Her markanın ve hatta her modelin ayrı bir yazılım sistemi mevcuttur. Peki bu yazılımlar biz kullanıcılara ne gibi avantajlar sağlamaktadır? Sadece hız mı? Kesinlikle hayır.

Chip Tuning gibi sistemsel yazılımlarda aracınızın motorunun zarar görmesi kesinlikle kaçınılmaz bir gerçektir. Arabanız fabrikadan ilk çıktığında tüm testlerden geçerek en sağlıklı şekilde bayilere teslim ediliyor ve oradan sürücülere geçiyor. Arabanızı hızlandırmak adına bir yazılım attırmayı kafanıza koydunuz ve mutlaka uygulatacağım dediniz. Böyle bir durumda olabildiği kadar en kaliteli yeri seçmeye özen gösterin, uygun fiyat olarak gördüğünüz birçok yer aracınıza çok daha fazla zarar verebilir.

Motor ömrünüzü düşürmemek ve çok daha uzun yıllar aracınıza binebilmek için chip tuning yazılımından uzak durmanızı tavsiye ederiz. Birçok chip tuning yazılımını savunabilir, neden savunduğuna dair tüm bilgileri bizlerle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Chip Tuning Yakıt Tasarrufu Sağlar Mı?

Chip Tuning fiyat olarak bilindiği üzere çok ucuz bir işlem değildir. Araba modeli ve markası farketmeksizin fiyat aralığı genelde 1.000 TL ile 3.500 TL arasında değişmektedir. Chip Tuning yakıt performansı açısından iyi değildir. Vatandaşlar arasında dahi ne kadar çok hız yaparsan o kadar çok yakıt yakar sözününden yolada çıkarsak, hız yazılımı attırılan bir arabada hiçbir şekilde yakıtın düşeceğini düşünmeyiniz, aksine çok fazla yükselmektedir.

Hız severlerin arasında doğru bilinen bir yanlış ise az yakıtla çok fazla yolu kısa sürede giderim, böylelikle yakıttan tasarruf ederim düşüncesi oluyor. Hız yapılabilmesi için bir aracın devrinden yüksek hızda gitmesi gerekli, devrinden hızlı giden araçların hiç birisi az yakıt yakmaz. Birçok kişi yakıt tasarrufu chip tuning ile elde edebileceğini sanıyor, böyle bir şey imkansızdır.

Chip Tuning Sistemini Tavsiye Edilir Mi?

Biz araçlar internet sitesi ekibi olarak chip tuning sistemini tavsiye etmiyoruz. Bunun sebebi ise yazımızın içerisinde belirtmiş olduğumuz gibi; bu sistem hem aracınıza hem de hız yapmanıza sebebiyet vermektedir.

Dilediğiniz kadar iyi şoför olun, hiç kaza yapmadım, başıma hiçbir zaman böyle işler gelmedi deseniz dahi gelmeyeceğinin garantisi yoktur. Bizler, araçlar ekibi olarak trafikte hız yapılmasına kesinlikle karşıyız. Trafiğe kapalı alanlarda, Emniyet güçlerinin belirlediği ve kontrolleri altında hız yapılmasını çok daha doğru bulmaktayız.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.