“Çöl Kaplanı” Kemal Merkit Kimdir

maxiforum

Türkiye’de motorsporları denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olan Kemal Merkit’i, 7 Eylül 2012 tarihinde Transanatolia Rallisi sırasında geçirdiği kaza sonucu kaybetmiştik. 52 yaşında hayata gözlerini yuman “Çöl Kaplanı” lakaplı Merkit, birçok insanın motorsporlarına ilgi duymasına ve sınırlarını zorlamasına önayak olmuştu.

Mekaniğe İlgisi Çocukluğuna Dayanıyor

7 Haziran 1960 tarihinde İstanbul’da doğan Merkit, babasının mühendis olması ve evlerinde bir atölyenin bulunması sayesinde henüz çocukken mekaniğe büyük bir ilgi duymaya başladı. Lise eğitimini İstanbul’daki Avusturya Lisesi’nde tamamladı. Çocukluğundan gelen mekanik ilgisini motorsporlarına ve motosiklete yönlendirdi. Böylece ilgisi önce hobi, daha sonra bir kariyere dönüştü. Ancak babası motosiklet almasını istemiyordu. Bu nedenle de ilk motosikletini kendisi almak zorunda kaldı.

İlk Motosiklet 1991’de Alındı

col kaplani kemal merkitKaynak

Lise yıllarında başlayan hayali, arkadaşlarını bile etkiledi. Öyle ki 2019 yılında elim bir kazada kaybettiğimiz lise arkadaşı ve sinema eleştirmeni Cüneyt Cebenoyan, lise hatıra defterine bile Merkit’in motosiklet tutkusunu yazmıştı. Hayatı boyunca sporun çeşitli alanlarına merak salan ama ilk tutkularından biri olan motosiklete bir türlü kavuşamayan Merkit, ilk motosikletini 1991 yılında aldı. Birkaç yıl içerisinde birçok arkadaşını ve dostunu da motosiklet almaya ikna eden Merkit, zamanla arkadaşları ile beraber yarışlara katılmaya başladı. Ona ününü getiren nokta ise birçok uluslararası yarışa katılan ilk Türk olması oldu.

1997’de Yurt Dışına Açıldı

Tunus’ta düzenlenen Optic Rally ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenen Abu Dabi Desert Challenge gibi birçok etkinliğe katıldı. Ancak 1990’lı yıllarda sponsorluk ve motorsporlarının bilinirliği Türkiye’de çok fazla olmadığı için bu yarışlara kendi imkanları ile gitti. Bu nedenle de yanında mekanik uzmanı götürmedi ve yarışlar sırasında karşılaştığı sorunları kendisi giderdi. Bu aslında kendisini geliştirmesini de sağladı ve ona Dakar yolunu açtı.

Dakar Macerasına Katılan İlk Türk Motorcu

kemal merkit col kaplaniKaynak

Dünyanın en prestijli motorsporu etkinliklerinden biri olan Dakar Rallisi’ne katılmaya karar veren Merkit, yine sponsor bulamadı ve bu nedenle tek başına gitmeye karar verdi. Yanında mekanik uzmanı olmadığından, günde yüzlerce kilometre katedildiği için tüm araçlarda ufak bile olsa çok sayıda arıza meydana gelebilen Dakar Rallisi’ni bile kendi imkanları ile tamamlamayı başardı. Dakar Rallisi’ne kendisinden önce Renç Koçibey gibi çok sayıda efsanevi isim katılmıştı. Fakat katılan tüm isimler farklı branşlardandı ve motosiklet sürücüsü olarak ilk katılan kişi Merkit’ti.

Yarışa üst üste Türkiye’den gitmesi ile Türk motorseverlerin ilgisini yarışa çekmeyi başaran Merkit, sonunda sponsor bularak en azından Dakar Rallisi’nin ücretlerinin bir kısmını da olsa daha kolay karşılamaya başladı.

Meke Gölü’nde Elem Kaza

Transanatolia Rallisi’ne katılmayı ve Türkiye’yi Türkiye’de temsil etmeyi kendine görev edinen Merkit, 2010 yılında bu yarışta motosiklet alanında birinci olmayı başardı. 2012 Transanatolia Rallisi’nin üçüncü buluşmasına da katılan Merkit, 5 Eylül 2012’de start verdi. 7 Eylül 2012 günü ise Konya’da bulunan Meke Gölü’nün yakınında gerçekleşen ve adını da buradan alan Meke Gölü etabında yön tayin etmek için arkadaşı İtalyan sürücü Nirco Niotto ile durdu. Bu sırada öndeki moladan habersiz olan Hollandalı sporcu Wouter Vaar Kamp, hakimiyetini kaybederek Merkit’e çarptı. Merkit ve Kamp olay yerinde hayata gözlerini yumdu, Niotto ise yaralı olarak kurtuldu. Böylece Merkit’in, babasının atölyesinde başlayan mekanik macerası, Meke Gölü’nde sona erdi.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.