Dağ Bisikleti Hakkında Tüm Detaylı Bilgiler

maxiforum

Dağ bisikleti hakkında tüm detaylı bilgiler bu yazıda bulabilirsiniz. Hayatın stresini atmak için doğada kaybolarak dinlenmenin en iyi yolu dağ bisikleti sporudur. Bu bisikletin kullanımı son derece basit olduğu gibi kullanım hakkında birkaç pratik bilgiyi öğrendikten sonra yola çıkabilirsiniz.

İlk bakışta dağın başında yalnız bir şekilde bisiklet kullanmak oldukça ürkütücü gelse de yolda sizinle aynı amacı gerçekleştirmek yani ruhunu dinlendirmek için orada bulunan insanlarla karşılaşabilirsiniz. Bir dağ bisikleti satın almak sadece spor yapma alışkanlığını değil aynı zamanda yeni arkadaşlıklar da kazandıracaktır.

Yol (Yarış) Bisikleti

Dağ Bisikleti

Dağ bisikleti; Engebeli arazilerin üzerinde rahat bir şekilde dolaşmayı sağlayan özel bir şekilde üretilen bisikletlerdir. Normal yollarda kullanılan bisikletler dağ gibi engebeli araziler için pek de uygun değildir. Şehir dışı alanlarda, toprak yolların üzerinde ve özellikle patikalarda rahat bir şekilde bisiklet kullanmak isteyenler için üretilen dağ bisikleti, normal bisikletlere göre oldukça hafiftir. Bu bisikletleri kullanmak her ne kadar son zamanlarda moda olmuş olsa da bisikletin icat edildiği ilk zamanlardan bugüne değişik şekillerde dağ bisikletleri üretilmiştir.

Bundan iki yüzyıl kadar önce yollar asfaltla değil toprakla kaplıydı. O dönemlerde üretilen bisikletlerde bu toprakla kaplı olan yolların üzerinde rahat bir şekilde gidebilmek için üretiliyordu.

Yani her ne kadar dağda kullanılmıyor olsa da 19.yüzyıldaki bisikletleri de dağ bisikleti kategorisine koyabiliriz. Fakat aradan zaman geçtikçe yolların üzerindeki topraklar, asfaltların altında kalmaya başladı. Eskiden engebeli araziler ve patikalar için üretilmiş olan bisikletler yerini asfaltın üzerinde kullanılmak için üretilmeye başlanan bisikletlere bıraktı.

İçinde bulunduğumuz yüzyıldaysa şehir hayatından uzaklaşarak kendisini dinlemek isteyen insanlar, bunun için en ideal olan yeri yani dağları keşfettiler. Pek çok insan hafta sonunu beklemeden, cuma akşamı arabasına atlayarak şehir dışına çıkıyor ve bu amaçla yola çıkan insanlarla birlikte menzile vardıktan sonra bagajdaki dağ bisikletine atlayıp iş hayatının stresini atıyorlar.

Dağ Bisikleti Fiyatları

Dağ bisikleti fiyatları normal bisikletlerle hemen hemen aynıdır. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi ilk dönemlerde dağ bisikleti zaten normal bisiklet olarak üretiliyordu. Ancak gelişen teknolojiyle paralel olarak bütün yollar asfalta kaplanmaya başladığından beri dağ bisikleti ayrı bir kategoride değerlendiriliyor.

Normal, gündelik hayatta üretilen bisikletleri üretebilmek için daha ucuz hammadde ve emek gerekirken dağ bisikletleri spesiyal bir ürün olduğundan dolayı hem daha az hem de daha maliyetli bir şekilde üretiliyor. Fakat tüm bunlar gözünüzü korkutmasın.

Bianchi Dağ Bisikleti

Bianchi dağ bisikleti kökeni oldukça eski yıllara dayanan Bianchi markasının üretimi olan ve son derece dayanıklı bir bisiklettir. 1885 yılında İtalya’da kurulmuş olan Bianchi, sadece ülkesinde değil tüm dünyada bisiklet denildiği zaman akla ilk gelen marka olmaktadır.

Treviglio fabrikası içerisinde tasarlanarak bir araya getirilen Bianchi bisikletleri günümüzde çoğunlukla Tayvan bölgesinde üretilmektedir. Ülkemizde ise bu bisikletlerin üretimini merkezi Manisa’da yer alan Accel Bisiklet firması yapmaktadır.

Eşanlamı Celeste olan Bianchi kelimesinden yola çıkarak “Bianchi yeşili” diye bir renk tonu bile türetilmiştir. Yıllar içerisinde değişime uğrasa da kendine has renkleriyle bütün çerçevelerin içerisinde yer alan bu renk, firmanın simgesi haline gelmiştir.

İlk zamanlarda Bianchi firması, Autobianchi modelini üretebilmek için Pirelli ve Fiat gibi firmalarla bağ kurmuştur. Bu bağın sonucunda bisikletin yanı sıra motosiklet gibi araçlar da üreten firma kısa bir süre sonra motosiklet fabrikasını Fiat’a satmıştır.

Bianchi bisikletleri genellikle dayanıklı olmasıyla bilinir. 8-12 yaş çocuklardan yetişkinlere her yaş ve kategori için bisiklet üreten firmanın dağ bisikletlerinin fiyatları ise bu kategorilere göre değişkenlik göstermektedir.

Örneğin 8-12 yaş arası çocuklar için üretilen Bianchi Star 24 Jant Dağ Bisikleti 1500 ile 2000 lira arasında satışa sunulmaktadır. Yetişkinler için dağ bisikleti fiyatları ise 5000 ile 15000 lira arasındadır ancak bu fiyat aşağı ve yukarı yönlü değişiklik gösterebilir.

Salcano Dağ Bisikleti

Salcano dağ bisikleti özellikle dağ gibi engebeli arazilerde son derece kullanışlı olan bir bisiklettir. Motor olmadan insan gücüne dayalı bir şekilde kullanılan ulaşım araçlarının başında gelen bu bisikletler Salcano firması tarafından titizlikle tasarlanmaktadır.

Vites, pedal ya da jant gibi bisikletin parçaları birbiriyle oldukça uyumlu bir biçimde çalışır. Zorlu arazi şartlarının yanı sıra uzun mesafede de dayanıklı olan bu bisikletler aynı zamanda sürüş kolaylığı da sağlamaktadır. Bir Salcano dağ bisikletini seçerken hem yaşınıza hem de beden ve kilo ölçülerinize uygun olan bisikleti seçmeniz gerekir. Firma her kategori için farklı bisikletler üretirken bisikletlerin fiyatlarıysa 6000 ve 20000 arasında değişkenlik göstermektedir.

Carraro Dağ Bisikleti

Carraro dağ bisikleti de son zamanlarda ülkemizde en sık kullanılan bisikletlerin başında gelmektedir.  Engebeli olan arazinin fiziki şartlarına uygun bir şekilde üretilen bu bisiklet en zorlu şartlar altında bile sürüş kolaylığı sağlamaktadır. Boyutlarına göre değişik jant ölçülerinde satılan bu bisikletlerin ürün çeşitliliği ise oldukça geniştir. 24, 26, 28 ve 29 jantlı bisikletlerde arasında fizyolojik özelliklerinize göre en uygun olanı seçebilirsiniz.

Ayrıca her dağın yapısı aynı olmadığı için her arazi için farklı bir model üreten Carraro firmasından istemiş olduğunuz her türde bisikleti alabilirsiniz. Bu firmanın üretmiş olduğu bisikletlerin fiyatları da 5000 ve 20000 arasında değişkenlik göstermektedir ancak bu fiyat seçtiğiniz bisikletin kategorisine daha az ya da fazla olabilir.

Bisiklet Dağ Hakkında

Bisiklet dağ ortamında insanın en güvenilir dostudur. Yapıları itibariyle engebeli araziler için üretilmiş olan dağ bisikletini aynı zamanda normal düz yolda da kullanabilirsiniz. Ancak bir dağ bisikletini asfalt üzerinde kullandığınızda size aynı sürüş keyfini vermeyecektir. Bununla birlikte asfalt üzerinde kullanılmak için üretilmiş olan normal bisikletleri arazi ortamında kullanamazsınız.

Dağ bisikletleri sadece engebeli araziler için değil aynı zamanda sert sürüş deneyimi yaşamak isteyen kimseler için üretilmiştir. Bir rampayı hiç zorlanmadan çıkmak için kullanabileceğiniz dağ bisikletlerinin jant çemberleri de buna göre üretilmektedir.

Dağ bisikleti sporunu yaparak hem zihnini hem bedenini hem de ruhunu dinlendirmek isteyenler için üretilen bu bisikletlerin her ayrıntısı ince bir şekilde düşünülmüştür. Özellikle ani frenlerde takla atma riskini oldukça aşağıya çeken disk frenlerle son derece güvenli bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

Profesyonel Dağ Bisikleti

Profesyonel dağ bisikleti artık bu sporu hayatının bir parçası yapmış olan kimseler için mükemmel bir araçtır. Bisiklet kullanmanın oldukça zor olduğu arazilerin üzerinde, dik rampalarda ve daha birçok olumsuz yol koşullarında rahatlıkla kullanılabilen bu bisikletlerin fiyatları normal dağ bisikletlerine göre biraz daha fazla olmaktadır.

Ancak profesyonel dağ bisikleti kullanmak isteyenlerin düşünmesi gereken ilk şey fiyat değil dayanıklılık olmalıdır. Bu bisikletler son derece sert şartlar altında bisiklet kullanabilmek için üretildiğinden kas gücünüzü doğru bir şekilde kullanmanız gerekir. Dağ bisikleti, motorla değil insan gücüyle çalışırlar. Eğer profesyonel bir dağ bisikletini kullanacak kadar bisiklet sürmediyseniz, öncelikle normal bir bisiklet alarak kendinizi geliştirmeniz daha doğru olacaktır.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.