Dünyanın En Çok Satan Otomobil Modelleri

maxiforum

Otomobil pazarına adeta ambargo koyan ve dünyanın en büyük markaları olarak gösterilen Toyota, Volkswagen, Ford, Honda ve Chevrolet, dünyanın en çok satan otomobil modelleri arasına 9 otomobil yerleştirmeyi başardı. En büyük otomobil markaları arasında yer almamasına rağmen en çok satan otomobil modelleri arasına araç sokmayı başaran tek marka ise RAM.

Dünyanın En Çok Satan Araba Modelleri

2019 yılında dünyada en çok satışı yapılan ve satış sayıları toplam 8 milyonu geçen 10 arabayı bir araya getirdik. Listenin yarısını Japon markaları oluşturuyor. Dünyanın en çok satan arabalarının listesi ve bu araçların özellikleri karşınızda!

10. Chevrolet Silverado: 644.013

chevrolet silveradoKaynak

Uçsuz bucaksız arazisi ile dünyanın en büyük ülkelerinden olan Amerika Birleşik Devletleri’nde en beğenilen otomobil türlerinden biri pickup’tır. Dört çeker olmaları, hemen her ortamda kullanılabilmeleri, eşya taşınabilmesi, dört kişilik seyahate uygun olması ve diğer birçok nedenle pickup’lar ABD’de çok seviliyor. Bu alanda en beğenilen otomobillerden biri ise Chevrolet Silverado. Türkiye’de gördüğümüz pickup’ların neredeyse 1.5 katı kadar büyük olan aracın 6.2 litrelik V8 motoru, üretebildiği inanılmaz güçle çok beğeniliyor.

9. Volkswagen Golf: 687.664

volkswagen golfKaynak

Türkiye’de C sınıfı ve hatchback denildiğinde akla gelen ilk birkaç otomobilden biri olan Golf, 2019 yılında 687.664 adet sattı ve dünyanın en çok satan araba markası sıralamasında Volkswagen’in 2. olmasında önemli bir pay sahibi oldu. Aracın neredeyse hatasız üretilmesi, hem gençlere hem de orta yaş ve üzerindeki kullanıcılara hitap etmesi nedeniyle dünya genelinde ciddi bir başarı elde ettiği düşünülüyor.

8. Toyota Camry: 690.729

toyota camryKaynak

Türkiye’de pek sık rastlanmayan araçlardan bir diğeri olan Camry, birçok ülkede hibrit ve sedan denildiği zaman akla gelen ilk modeller arasında yer alıyor. Toyota’nın alışılmış çizgilerinin dışında olan otomobil, oldukça sert bir görünme ve güçlü hatlara sahip. Aracın özellikle hibrit versiyonu çok seviliyor. Türkiye’de Corolla kadar tanınmayan aracın 2019 model yılı için Camry Hybrid 2.5 Hybrid Passion e-CVT versiyonunun satış fiyatı ise 479.200 TL.

7. RAM Pick-Up: 731.895

ram pick upKaynak

ABD denilince akla gelen ilk araç türlerinden biri kuşkusuz pickup ve bir Teksaslı ya da Nevadalıya “Pickup hangi markadan alınır?” şeklinde soru yöneltirseniz RAM’i mutlaka duyarsınız. 2019 yılında 5. jenerasyonu ile kullanıcıların karşına çıkan RAM Pick-Up, 2 ve 4 kapılı modellere sahip. En küçük motor seçeneği 3.6 litre hacme sahip olan aracın 555 Nm’ye kadar tork üretebilen modelleri bulunuyor.

6. Volkswagen Tiguan: 741. 297

volkswagen tiguanKaynak

Volkswagen Grubu, elinde bulunan Audi, SEAT, Skoda ve en önemlisi Volkswagen için geçtiğimiz yıllarda SUV araçları hızla geliştirmeye başladı. Hatta günümüzde Volkswagen Grubu’nun araçları incelendiğinde önemlice bir oranda SUV araç olduğu görülebilir. Bu akımın başladığı en önemli araçlardan biri ise 2007 yılında üretilmeye başlayan Tiguan’dır. Meksika’dan Avustralya’ya kadar farklı yerlerde üretilip satılan araç, dünyanın en çok satan araba modelleri arasında ilk 6’da kendine yer buluyor.

5. Honda CR-V: 818.981

honda CR VKaynak

Japon üreticiler arasında herhalde değişime en açık olan markalardan biri Honda’dır. Yeni jenerasyonlarında yaptığı değişikliklerle tüm gözleri üzerine çekmeyi başaran Honda’nın tasarım konusunda en iddialı olduğu araçlardan CR-V, kırmızı rengiyle çok seviliyor. Ülkemizde de en çok satan SUV türü araçlardan olan CR-V, özellikle 1.5 litrelik turbo motoruyla çok beğeniliyor.

4. Honda Civic: 821.374

honda civic aracKaynak

Türkiye’de üretilen otomobil modelleri arasında yer alan Honda Civic, özellikle sedan versiyonu ile Türkiye’de çok beğeniliyor. CVT şanzımanı ile kullanıcılara oldukça keyifli bir sürüş deneyimi sunan Civic, LPG/benzin seçeneği ile Türkiye’de oldukça başarılı. Yeni nesil Civic’in rakiplerinden ayrılan ve güçlü bir görünüme sahip olan tasarımı ise öne çıkan bir diğer yönü.

3. Toyota RAV4: 931.852

toyota rav4Kaynak

Toyota’nın Türkiye’de bir türlü çok sayıda satamayan araçlarından olan RAV4, dünyada en çok satan 3. araç olmayı başardı. Türkiye’de şu an için sadece hibrit versiyonu satılan aracın otomatik uzayan farları, adaptif hız sabitleme sistemi ve yaya ya da bisikletleri algılama özelliğine sahip çarpışma önleyici sistemi gibi çok sayıda güvenlik özelliği öne çıkıyor. Aracın motor seçeneklerinden kaynaklanan yüksek fiyatı ise Türkiye’de tercih edilmemesinin en önemli nedenleri arasında yer alıyor.

2. Ford F Serisi: 1.070.234

ford f serisiKaynak

Ford’un adeta medarıiftiharı olan F Serisi; yüksek güçlü motorları, geniş Amerikan tasarımı ve kaslı yapısı sayesinde özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde çok beğeniliyor. ABD’li kullanıcıların sıklıkla tercih ettikleri pick-up modelleri arasında yer alan F Serisi’nin 500 Nm’yi aşan tork değerleri, özellikle şehir dışında yaşayanların ihtiyaçlarını karşılamaya yetiyor.

1. Toyota Corolla: 1.236.380

toyota corolla en cok satan aracKaynak

Dünyanın en çok satan otomobili unvanına sahip olan Corolla, uzun yıllardır en çok satan araçlar listesinde de ilk sıralarda yer alıyor. Hibrit versiyonunun da üretime başlaması ile ciddi bir satış başarısına ulaşan Corolla, D-4D dizel motoruyla Türkiye’de büyük beğeni toplamayı başardı. İkinci el araç pazarında da özellikle 2017 model Corolla’nın çok beğenildiği biliniyor.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.