Dünyanın En Hızlı Elektrikli Otomobilleri

maxiforum

Hızla yaygınlaşan elektrikli otomobiller, son dönemde tasarımları ve sahip oldukları özellikler sayesinde hemen herkesi büyülemeyi başarıyor. Rejeneratif frenleme gibi özel teknolojileri, vitessiz çalışmaları ve yüksek verimliliklerine ek olarak elektrikli otomobilleri ön plana çıkaran başka bir özellik de hızları.

Fosil yakıtlı otomobiller, belirli bir motor devrinde ideal güce ulaşabildikleri için özellikle 0’dan hızlanma konusunda elektrikli rakiplerine göre geride kalıyor. Elektrikli otomobiller ise her devirde ideal tork değerini sağlayabildikleri için özellikle 0’dan 100 km/s hıza ulaşma gibi konularda oldukça başarılılar. Bu nedenle de hızları ile fazlasıyla dikkat çekiyor. Sizin için en hızlı elektrikli arabaları ve özelliklerini derledik.

0’dan 100 Km/s Hıza En Hızlı Ulaşan Elektrikli Otomobiller

Elektrikli otomobillerin en güçlü oldukları kısım, kuşkusuz 0’dan 100 km/s hıza ulaşılan bölüm. Bu alanda elektrikli otomobiller, dizel ve benzinli motorlara sahip olan benzer güç ve donanımdaki otomobillere göre çok daha hızlılar. Dünyada bu alanda en hızlı elektrikli araçlar ve zamanlamaları ise şöyle:

  • Tesla Model 3: 5.1 saniye
  • Jaguar I-Pace: 4.8 saniye
  • Tesla Model X: 3.1 saniye
  • Pininfarina Battista: 2.8 saniye
  • Nio EP9: 2.7 saniye
  • Porsche Taycan Turbo S: 2.6 saniye
  • Tesla Model S: 2.5 saniye
  • Faraday Future FF91: 2.3 saniye
  • Tesla Roadster: 2.1 saniye
  • Aspark Owl: 1.7 saniye

Dilerseniz şimdi, dünyanın en hızlı elektrikli otomobillerinin özelliklerine geçelim.

10 . Tesla Model 3: 5.1 Saniye

tesla model 3 elektrikliKaynak

Tesla’nın CEO’su Elon Musk’ın hayalindeki “kitlelerin elektrikli otomobili” konseptinin vücut bulmuş hali olan Model 3, duyurulduğu andan itibaren ön sipariş rekorları kırmayı başardı. En ucuz Tesla modeli olan Model 3, 0’dan 100 km/s hıza sadece 5.1 saniyede ulaşıyor. Tesla Model 3 inceleme yazılarında da görebileceğiniz gibi araç, Tesla’nın Supercharger istasyonlarında 20 dakika içerisinde 200 kilometre menzile ulaşabiliyor. Böylece şarj için uzun süre beklemeye gerek kalmıyor.

9. Jaguar I-Pace: 4.8 Saniye

jaguar i pace elektrikliKaynak

Premium SUV denilince akla gelen ilk markalardan olan Jaguar, elektrikli SUV segmentinde de premium ve güçlü bir araç sunuyor. Jaguar I-Pace inceleme yazılarında da görebileceğiniz gibi araç, donanım bakımından oldukça zengin. Saat şeklindeki aktif anahtarı, yol boyunca karşılaşacağınız hız limitlerini gösteren navigasyon sistemi ve sesli asistanı ile Jaguar I-Pace, teknoloji konusunda oldukça bonkör. Buna ek olarak araç, 0’dan 100 km/s hıza 4.8 saniyede ulaşıyor.

8. Tesla Model X: 3.1 saniye

tesla model x elektrikliKaynak

Back to the Future veya Türkçesi ile Geleceğe Dönüş filminden fırlamış gibi duran kapıları ile gönülleri fethetmeyi başaran Tesla Model X, çeşitli konfigürasyonlarla satışa sunuluyor. 0’dan 100 kilometre hıza 3.1 saniye gibi oldukça kısa bir sürede ulaşan versiyon ise P100D olarak adlandırılıyor. Tesla Model X inceleme yazılarında da görebileceğiniz gibi araç, bir uçağı çekebilecek kadar güçlü ve en zorlu testleri kolayca geçebilecek kadar güvenli.

7. Porsche Taycan Turbo S: 2.8 saniye

porcsche taycan turbo elektrikliKaynak

Alman mühendisliğinin son harikalarından olan Porsche Taycan Turbo S, 0’dan 100 km/s hıza sadece 2.8 saniyede ulaşıyor. Rejeneratif frenleme gibi özel geri kazanım teknolojileri ile 412 kilometreye kadar menzili olan araç, 761 beygir gibi konvansiyonel araçlarda kolay kolay karşılaşılamayacak bir güç üretebiliyor.

6. Pininfarina Battista: 2.8 saniye

pininfarina battista elektrikliKaynak

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu veya kısa ismiyle TOGG ile Türkiye’de gündeme gelen Pininfarina’nın hiper otomobili Battista, ilk olarak 2019 yılında görücüye çıktı. 1900 beygir güç ve 2300 Nm tork üretebilen araç, 0’dan 100 km/s hıza sadece 2.8 saniyede ulaşıyor. Ancak araç sadece bununla sınırlı kalmıyor. Oldukça yüksek beygir gücü ve tork sunabilmesi sayesinde teknik değerleri ile görenleri şaşkına çeviren otomobil, 0’dan 300 km/s hıza ise 12 saniyede ulaşıyor.

5. Nio EP9: 2.7 saniye

nio ep9 elektrikliKaynak

Türkiye’de pek bilinmeyen markalardan biri olan Nio’nun EP9 modeli, Çin’in son teknoloji konusunda gurur kaynakları arasında yer alıyor. Dünyaca ünlü Nürburgring Pisti’nde tur rekoru yakalamayı başaran araç, tasarımı ile göz doldurduğu gibi çok az sayıda üretilmesiyle de biliniyor. Şu ana kadar 100’den az üretilen ve satışı gerçekleştirilen otomobilin gelecek yıllarda farklı versiyonlarının piyasaya sürüleceği düşünülüyor. Araç, 0’dan 100 km/s hıza ise sadece 2.7 saniyede ulaşıyor.

4. Tesla Model S: 2.5 saniye

tesla model s elektrikliKaynak

Tesla’nın milyonlarca kullanıcı tarafından tanınmasını sağlayan otomobil olan Model S, ABD otomotiv endüstrisinin bugüne kadar ürettiği en başarılı otomobillerden biri olarak gösteriliyor. Premium bir şehir aracının yüksek performansa da sahip olabileceğini ispatlayan araç, 0’dan 100 km/s hıza sadece 2.5 saniyede ulaşıyor.

3. Faraday Future FF91: 2.3 saniye

faraday future ff91 elektrikliKaynak

Tesla’nın en ciddi rakibi olarak gösterilen Faraday Future’ın amiral gemisi FF91, bir premium SUV’de aranan tüm özellikleri bünyesinde barındırıyor. 3 adet elektrikli motora sahip olmasıyla öne çıkan FF91, 0’dan 100 km/s hıza sadece 2.3 saniyede ulaşıyor.

2. Tesla Roadster: 2.1 Saniye

tesla roadster elektrikliKaynak

Tesla’nın Lotus’tan satın aldığı tasarım üzerine inşa ettiği ilk araç olan birinci jenerasyon Roadster, markanın büyük yatırımlar almasını sağladı. 2 kapılı ilk Roadster büyük bir başarıya imza atınca Tesla, sırasıyla Model S, Model X ve Model 3’ü üretti. Bu süre zarfında da 2. jenerasyon Roadster’ı tasarladı. 2. jenerasyon Tesla Roadster, ilk model gibi sportif bir tasarım ve yüksek performans sunuyor. Buna ek olarak herhangi bir modifikasyon yapılmamış hali ile 400 km/s hıza ulaşabiliyor ve 1000 kilometrelik bir menzile sahip. 0’dan 100 km/s hıza ise 2.1 saniyede ulaşıyor.

1. Aspark Owl: 1.7 saniye

aspark owl elektrikliKaynak

Aspark markasının Owl modeli, Japon otomotiv endüstrisinin geliştirdiği son harikalardan biri. Karbon fiber gövdesi sayesinde hem dayanıklı hem de oldukça hafif bir yapıya sahip olan Owl, marka tarafından elektrikli hiper otomobil olarak lanse ediliyor. 0’dan 100 kilometre hıza ise sadece 1.7 saniyede ulaşıyor.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.