EGR İptali Nedir, Nasıl Yapılır? Tüm Detaylarla

maxiforum

İngilizce Exhaust Gas Recirculation kelimelerinin baş harflerinden oluşan EGR egzoz gazının soğumasını sağlamaktadır. EGR iptali genellikle bu sistem arızalandığı zaman sorulmaktadır. Çünkü yüksek fiyatlarda olabildiği için iptal daha uygun olmaktadır.

Ancak farklı amaçlardan dolayı da alınabilmektedir. Kara taşıtlarında bulunan elektropnömatik bir valf olarak sınıflandırılmaktadır. Lâkin iptal etmeden önce bilmeniz gerekenler de vardır. Çünkü bunun olumsuz bazı sonuçları da olacaktır. Özellikle performansta düşmeler gibi durumlar görülebilir.

Arıza Tespit Cihazı Nedir?

EGR Çalışma Sistemi Nasıl Çalışır?

EGR iptali nedir konusunda bilinmesi gereken bir durum nasıl çalıştığıdır. Burada yer alan silindir, yanma yerine gönderilmekte olan yakıt ve oksijen sebebiyle yüksek seviyelerde yanmaktadır. Bu da NOx gazı meydana getirebilir. Böylece emisyon artışı yer alır.

Dolayısıyla otomobillerde bulunan motor beyni, sensörler yardımıyla yorumlar. Ardından da valfi belirli aralıklarla açar. Böylece gazın bir bölümü yanma bölümüne geri aktarılır. Böylece yanma sıcaklığı ciddi bir derecede azaltılır. NOx gazı daha az oluşacağı için emisyon oranı da düşürülür.

Eğer motora tam yüklenilirse otomobilden performans beklentisi de artar. Bu sebeple motor beyni EGR valfini kapatır. Böylece egzoz gazı gönderilmez. Böylece yanma odasından çıkan güç arttırılır. Ancak yoğun olarak kullanıldığı için zaman içerisinde tıkanıklık meydana gelir. Dolayısıyla düzenli olarak temizlenmesi gerekir.

Ancak herhangi bir sebeple periyodik bakım yapılmazsa arıza yapabilir. Bu durumda bazı göstergeler oluşacaktır ve şu şekildedir;

 1. Motor ısısı yükselmesi
 2. Egzoz borusundan koyu siyah duman çıkması
 3. Motorun teklemesi ya da çalışmaması
 4. Yakıt tüketiminin artması
 5. Gaz pedalından kaynaklanan tekleme
 6. Motorda hasar meydana gelmesi

Bu konular temizlik zamanının geldiğini göstermektedir. Ancak fark etmemişseniz ve arıza yapmışsa EGR valfi iptali yapılabilir.

EGR Valfi Bozulursa Ne Olur?

EGR iptali nedir bu valfin her zaman kapalı kalması anlamına gelir. Bu kullanıcılar tarafından yapılamamakta olup ustalar tarafından gerçekleştirilir.

Eğer valfiniz bozulmuşsa veya tıkanmışsa ilk başlarda bir performans düşüklüğü meydana gelecektir. Bu durum sürücü tarafından hemen fark edilebilir. Eğer önlem alınmazsa otomobil çalışmayacak duruma gelebilir.  Ayrıca şu gibi durumlar da kendini gösterecektir;

 1. Otomobil de kükürt veya yakıt kokusu alınır.
 2. Emisyon değerleri artış sergiler.
 3. Kullanılan yakıt oranı normale göre gözle görülür derecede artar.
 4. Otomobilde hissedilir bir performans kaybı meydana gelir
 5. Motor titrememeye, yüksek ses çıkarmaya ve uğuldamaya başlar.
 6. Rölanti dengesiz olmaya başlar.

Bu maddeler aynı zamanda EGR’nin arıza yaptığını gösterir. Ayrıca otomobilinizde motor arıza ışığı yanıp sönüyorsa da bir anlamı EGR ile alakalıdır. Bozulmanın farklı nedenleri vardır. Dolayısıyla önüne geçebilmek için neler yapılması gerektiği de bilinmelidir.

EGR Valfi Nasıl Temizlenir ve Neden Bozulur?

EGR valfi iptali öncesinde nasıl temizlendiği ve neden bozulduğu mutlaka bilinmelidir. Çünkü böylece aracın performans kayıplarının da önüne geçilebilir. Bu durum ekstra masrafların olmamasına yardımcı olur.

EGR valfinin bozulması farklı nedenlere bağlı olarak gerçekleşir. Bunlardan birincisi valfin kir yapmasıdır. Aynı şekilde açık kalmış veya açık durumdayken sıkışmış da olabilir. Dolayısıyla valf bozulması belirtileri oluşmaya başlamışsa hemen bir servise gidilmelidir.

Teknik servis ilk olarak bunu tamir etmeye çalışacaktır. Ancak bazı durumlarda tamirin ötesine giden sorunlar olabilmektedir. Aynı zamanda onarılsa bile araç eski performansını sergilemeyebilir. Bu durumda değiştirilmesi gerekir. Ancak servis sizden bunun onayını ister.

Eğer yenisinin takılmasını istemiyorsanız, iptal edilmesine yönelik talep de oluşturabilirsiniz. Şayet aracın en başında bu noktaya ulaşmamasını istiyorsanız, temizliğinin doğru yapılması gerekir. Söz konusu valf egzoz manifoldu ile hava filtresi arasında konumlanmaktadır. Temizlerken öncelikle filtre alınır. Sonrasında ise EGR valfi çıkartılarak ne durumda olduğu kontrol edilir. Böylece arıza olup olmadığı anlaşılır.

Temizleme için öncelikle küçük ve uygun bir fırça alınarak ön işlem yapılmaktadır. Sonrasında da özel bir sıvı içerisinde belirli bir süre bekletilir. Böylece ayrıntılı bir temizlik sağlanır. Araca geri monte edilmeden önce kurulanır ve spreyle üzerinden geçilir.

Son olarak manifold ile tekrar bağlantısı kurulur. Böylece tüm işlemler de tamamlanır.

EGR Valfi Temizliği Ne Kadar?

Araç sahipleri bakım işlemlerinin fiyatlarını her zaman sormaktadır. EGR iptali fiyat da bu nedenle sıklıkla sorulmaktadır. Ancak burada olan ücretler parça değişim fiyatlarından daha düşüktür.

Aynı zamanda EGR valfi ile uğraşmamak için iptal ettirmek istiyorsanız da düzenli olarak temizlemeye yaklaşık 200 ile 500 Türk Lirası arası bir fiyat vermemenizi sağlar. Ancak bilmeniz gereken bunun bir takım sonuçlarının da olacağıdır.

Dolayısıyla iptal ettirecekseniz, bazı olumsuz sonuçlar da olacaktır. Bunların başında yakıt tüketiminin artması gelir. Bu sebeple her ne kadar bakım fiyatları hakkında yardımcı oluyor gibi dursa da farklı alanlar üzerine daha fazla masraf yapmanıza neden olur.

EGR İptal Etmek Nedir?

Otomobilini yeni alan kişiler ilk kez karşılaştıkları sorunlarda birçok soruya sahip olabilmektedir. EGR iptal nedir de bunlar arasındadır.

Bazı durumlarda valf temizlense bile çok ciddi hasarlar meydana gelmiş olabilir. Bu durum özellikle hemen fark edilmemesi ve aracın böylece kullanılması durumunda görülmektedir. Temizlense dahi araç artık eskisi gibi yüksek performans sergilemeyi sona erdirebilir.

Bu durumlarda kişilerin karşısına iki seçenek çıkar. Bunlardan ilki değiştirmedir. Ancak bu aksamlar pahalı oldukları için kişileri zora sokabilmektedir. Bu nedenle ikinci seçenek olan iptal etmek daha fazla tercih edilmektedir.

Bu durumda valf sürekli kapalı olur. Böylece alınan performans da daha da fazla yükselir.

EGR İptali Nasıl Yapılır?

Çoğu kişi EGR iptali için gerekli işlemleri kendisi yapmak ister. Ancak bu işlemler profesyonellik gerektirir. Zira bir takım yazılımlar kullanılmaktadır. Bu sebeple iptal ettirmek için uzman bir servise götürüp bilgi vermeniz yeterlidir.

Ardından aracın motor beyni, özel cihazlar kullanılarak okunur. Bundan sonra dosyası düzenlenerek EGR’nin iptali sağlanır. Dosyanın motor beynine geri yazdırılmasıyla tüm işlemler sonuçlandırılır. Böylece EGR ile ilgili her problemin çözülür.

EGR Valf İptali Araca Zarar Verir Mi?

EGR valfinin iptal edilmesi sürücünün kararına kalmış bir durumdur. Ancak ustalar genellikle iptal edilmemesini önerir. Çünkü EGR iptali zararı var mı sorusunun cevabı evettir. Zira şu gibi sonuçlar meydana gelecektir;

 1. Otomobil normale göre daha fazla yakıt kullanmaya başlayacaktır. Zira EGR kullanılan yakıtın daha az olmasını sağlar. Bu aradan çıkartıldığında doğal olarak yanan yakıt oranında artış olur. Böylece masraflarınız artar.
 2. Otomobil performans düşüklüğü yaşamaya başlar. Bu sürücü tarafından kısa süre içerisinde fark edilebilir.
 3. Tekleme ve rölanti gibi sorunlarda artış gösterir. Aynı zamanda motor sarsıntı gibi durumlar da gösterebilir.
 4. Kullanılan yakıt miktarının artması otomobilden duman atma durumlarına neden olur.
 5. EGR valfi iptal edildiğinde araç daha zor çalışır.

Dolayısıyla EGR valfiniz bozulmuş ancak değiştirilmesi gerekiyorsa bu işlemi yapmak daha az masrafa neden olacaktır. Çünkü aylık aldığınız yakıt oranında artış olacak, böylece çok kısa vadede harcamalarınız artacaktır. Ancak aracınızdan alacağınız verim de yükselmeyecektir.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.