Elektrikli Motosiklet Fiyatları ve Markaları Hakkında

maxiforum

Elektrikli motosiklet fiyatları ve markaları hakkında aklınızda bulunan soru işaretlerini bir türlü gideremediyseniz doğru yerdesiniz. Bu yazıda elektrikli motosikletler hakkında merak ettiğiniz her şeyi bulabilirsiniz. Şarj edilerek doldurulan ve bataryasının sağlamış olduğu enerjiyle hareket eden elektrikli motosikletler, spor, ulaşım ve kondüsyon gibi pek çok amaç için kullanılmaktadır. Son zamanlarda lityum-polimer, lityum- iyon ya da lityum demir gibi pek çok modelleri de üretilmeye başlanan elektrikli motosikletlerin pilleri ev içerisinde şarj edilebilmektedir.

Kapasitesine göre saatte 40 ile 200 kilometre arasında değişen menzili bulunan elektrikli motosikletler son zamanlarda moda oldu. Bataryalarının yaşam süresi ortalama olarak 800 ile 1000 arasında olan bu ürünlerin şarj etme kapasiteleri de oldukça yüksektir. 400 ile 450 dolar arasında satılmakta olan bataryaları satın alarak motosikleti daha uzun bir süre kullanabilirsiniz. Belirli bir hız noktası aşılmadığı taktirde elektrikli motosiklet kullanmak için ehliyet ya da lisans gibi zorunluluklar bulunmamaktadır.

Honda Motosiklet

Elektrikli Motosiklet

Elektrikli motosiklet her ne kadar normal bisikletle aynı görünüme ve geometrik orana sahip olsa da bu iki araç arasında çok büyük farklılıklar bulunmaktadır. Tıpkı normal motosikletlerde olduğu gibi aküyle çalışan elektrikli motosikletlerin aküleri bittiği zaman hemen değiştirilmesi gerekmektedir.

Bunun yanı sıra bu motosikletlerin arka tarafında yer alan tekerlekleri motor görevi görür. Bu motor döndüğü sürece elektrik üretilirken bu elektrik ise akünün içerisine verilmektedir. Kalkış sırasında gaza fazla yüklenmek, akünün kullanım ömrünü azaltan faktörlerin başında gelmektedir.

Bütün bunların yanı sıra durmak istenilen yere gelmeden mevcut hızla ilerlendiğinde yani gaza pek fazla basılmadığında da güç tasarrufu sağlanabilir. Bir akünün dolum süresi ortalama olarak 6 saattir. Ancak akünün cinsine, modeline ve markasına göre bu süre kısalabileceği gibi aynı zamanda da uzayabilir.

Şehir içindeki ulaşımlarda, okula, işe ya da herhangi bir yere gitmek için kullanılmak üzere tasarlanan elektrikli motosiklet bulunmaktadır. Bunlarla birlikte dağ gibi engebeli araziler için tasarlanan ve yapısı şehir içi elektrikli motosikletlere göre daha farklı olan araçlar da üretilmektedir.

Bir elektrikli motosikletin, elektrikli bisikletten en önemli farkı yolculuk süresinin daha uzun olması ve yokuşu daha rahat çıkmasıdır. Bunun yanı sıra elektrikli motosikletleri daha hızlı kullanmak mümkündür.

Elektrikli Motosiklet Fiyatları

Elektrikli motosiklet fiyatları tercih edilen motosikletin cinsine, modeline ve türüne göre farklılık göstermektedir. Örneğin Zero S modeli bir motosiklet yaklaşık olarak 72 bin lira civarında satışa sunulmaktadır. 197 kilometre hıza çıkabilen ve tam 189 kilogram ağırlığında olan bu aracın şarj dolum süresi ise üç saattir.

Bugüne kadar üretilen en hızlı motosikletlerin başında gelen Lightning LS218 ise 150 kW güce sahiptir. Tam 220 kilogram ağırlığı bulunan bu araçla bir saatte 220 kilometre kadar yol gidilebilir. Piyasadaki fiyatı 148 bin lira olan LS-218’in aynı zamanda kullanım ömrü de oldukça uzundur.

Kısa mesafe için üretilen Alta Motors Redshift MX model elektrikli motosikletin kullanım süresi üç saattir. Bir saat içerisinde 104 kilometre kadar yol gidebilen bu aracın fiyatı ise 57 bin liradan başlamaktadır. Ancak dolar ve Euro kurlarının değişkenliğe göre fiyatlar aşağı ya da yukarı yönlü değişiklik gösterebilir.

Airbus’un üstün teknolojisiyle tasarlanan APWorks Light Rider ise bir saat içerisinde 80 kilometre yol gidebilmektedir. Yalnızca 35 kilogram ağırlığında olan bu modelin fiyatı ise 190 bin liradan başlamaktadır.

Kalitesine ve üstün özelliklerine rağmen diğer elektrikli motosiklet modellerinden nispeten daha ucuz olan Victory Empulse TT ise 240 Voltluk bir güç kaynağına sahiptir. Bu araç bir saatte tam 160 kilometre mesafe gidebilir. 213 kilogram ağırlığında olan bu aracın piyasada tavsiye edilen satış fiyatı ise 76 bin liradır.

Bir saatte 80 kilometre yol yapabilen ve sıvı soğutmalı 14.000 RPM motoru olan Redshift SM ise kısa mesafeli yolculuklar için bire birdir. Tavsiye edilen satış fiyatı 100 bin lira civarında olan bu araç özellikle şehir için ulaşım için kullanılmaktadır.

100 kW güce sahip olan ve MotoGP tarafından seri bir şekilde üretilen Energica Ego motosikletle birlikte bir saat içerisinde 240 kilometre hız yapılabilir. Fiyatı 162 bin lira olan bu ürün 2021 senesinde en çok rağbet gören elektrikli motosikletlerin başında gelmektedir

Elektrikli motosiklet fiyatları satın alınacak olan aracın cinsine ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Bir seferde 200 kilometreye kadar ulaşabilen bir menzile sahip olan Evoke Urban S’nin fiyatı 65 bin liradır. Saatte 130 kilometreye çıkan hızının yanı sıra oldukça kullanışlı olan bu aracın fiyatı diğer modellere nazaran daha uygundur.

Ancak 3.5 saatte şarj edilebilen ve bir saatte 75 kilometre hıza çıkan Johammer J1 modelinin fiyatı ise 173 bin lira civarındadır. Bunun yanı sıra daha çok “motosikletçi” kesim için üretilmiş olan E-Racer ise 200 bin liradan satışa sunulmaktadır. Saatte 110 kilometre hız yapabilen bu aracın aynı zamanda dış görünümü de son derece güzeldir.

Elektrikli Motosiklet Hakkında Bilgiler

Elektrikli motosiklet özellikle kolay bir şekilde seyahat etmek isteyen insanlar tarafından kullanılmaktadır. Şehir içerisinde bir noktadan öbür noktaya rahat bir seyahat gerçekleştirilebilmesi için üretilen bu araçların uzun mesafeler için üretilen versiyonları da bulunmaktadır. Günümüz dünyasında sürekli olarak gelişen ve kendisini yenileyen teknolojinin son harikası olan elektrikli motosikletler, gün geçtikçe daha çok ilgi görüyorlar.

Bir akü yardımıyla çalışan bu araçların akülerinin de belirli bir yaşam süresi bulunmaktadır. Akü bittiği zaman hemen yenisiyle değiştirildiğinde araç sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Bir elektrikli motosiklet aracının arka bölümünde tekerlek motoru bulunmaktadır. Bu motor dönerek elektrik akımı üretir. Bu elektrik akımı aküye ulaştıktan sonra araç çalışmaya başlar.

İhtiyaca uygun bir şekilde üretilen elektrikli motosikletler arasında iki tekerlekli modeller çoğunluktadır. Bu iki tekerlekli elektrikli motosikletlerin hızları genellikle 50 kilometreyi geçmemektedir. Dolayısıyla bu araçların kullanımı da oldukça kolaydır.

Daha gelişmiş olan bir elektrikli motosikleti kullanmak zor olduğu gibi bazı özelliklere sahip olmayı gerektirmektedir. Daha yüksek kapasiteli bir şekilde üretilen elektrikli motosiklet ve bu motosikleti kullanabilmek için bazı durumlarda ehliyet şartı bulunur. Elektrikli motosiklet ehliyeti hangi şartlarda gerekli çok kısa bir şekilde özet geçmemiz gerekirse, 50 cc ve üstüne ehliyet gerekli fakat 49 cc motorlara hiçbir şekilde ehliyet istenilmemektedir. Genelde de şehiriçi motosikletleri 49 cc olarak ayarlarlar ki, herkes ehliyetsiz rahatça binebilsin diye.

Tüm bunların haricinde yakıtlı motosiklet modelleriyle kıyaslandığı elektrik motosiklet modellerinin kullanımı daha konforlu olduğu gibi aynı zamanda daha da kolaydır.

Elektrikli motosiklet kullanan kimselerin en çok yaşadığı problemlerin başında akım bağlantıları gelmektedir. O yüzden bir motosikletin temas bölgelerini ve bağlantılarını çok iyi bilmek gerekir. Sürüş esnasında tahrik olmama gibi problemler de meydana gelebilir.

Eğer A sınıfı bir ehliyete sahip değilseniz ilk olarak 250 W motor gücünün altındaki elektrikli motosikletleri almanız gerekir. Bazı durumlarda üzerinde yazan motor gücünden daha yüksek güce sahip olan elektrikli motosiklet satılabilmektir ancak herhangi bir trafik çevirmesi durumunda bütün yasal sorumluluk motosikleti kullanan kişiye aittir. Eğer A sınıfı bir ehliyetiniz bulunuyorsa 250 Watt ya da 5000 Watt arasındaki bir motor gücü bulunan aracı tercih edebilirsiniz.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.