En Çok Tutulan 2. El Arabalar

maxiforum

Ülkemizdeki hayat pahalılığı, sürekli artıp azalarak ekonomiyi sarsan dolar kuru, ödemesi zor krediler halkımızı ikinci el arabalara yöneltmektedir. Yapılan araştırmalarla birlikte gözüküyor ki insanlar yakıt tasarruflu, LPG içeren, masrafı az olan araçları tercih ediyor. Ancak her zaman işler istenilen şekilde olmuyor. Büyük umutlarla ve hevesle alınan 2. el araçların sonu oto tamircide bitiyor. İnce eleyip sık dokuma ve detaylı araştırma sonucu araç seçimi yapılmalıdır.

 Japon Grubu Araçlar 

Gerek yakıt kullanımı gerekse bütçeye uygunluğu açısından en çok tutulan araçların başında geliyorlar. Honda, Mitsubishi, Nissan, Mazda, Suzuki, Toyota en çok tercih edilen markalar arasında gözüküyor. Ancak Japon arabalarındaki en büyük problem şüphesiz sağlamlık. Kullanıcı şikayetleri doğrultusunda anlaşılıyor ki bu grup araçlar herhangi bir kazada kullanıcıya büyük problemler çıkarıyor.

 Alman Grubu Araçlar 

Ülkemizde en çok tutulan araç gruplarından birisidir. Sağlamlık konfor açısından neredeyse kusursuz bulunmaktadır. Büyük sorunlarından birisidir ki bu konfor ve sağlamlık elbette ucuz olmayacaktır. Üst düzey gelir grupları için Mercedes, BMW, AUDI daha alt gelir grupları için Opel, Wolkswagen tercih edilmektedir.

 Tofaş Araçlar 

Türkiye’nin belki de en çok tercih edilen Tofaş grubu eski olmasına rağmen büyük bir kitleye dokunmaktadır. Genç yaşlı herkesin kullanımı gözlemlenen bu araçlar uzun yıllar ülkemizin yollarında hizmet vermektedir. Ancak ülkedeki fiyatı artan araçlar furyasının da başını çekmektedir. Araç yaşı 20-30 olmasına rağmen yüksek fiyatları göze çarpıyor.

 Amerikan Araçları 

Özellikle kasa yapısının dikkat çekici olması ve fazla yakıt tüketimi ile bilinmektedir. Ülkemizde çoğunlukla aile arabası olarak tercih sebebi olmaktadır. Özellikle Chevrolet marka araçlar ailelere hitap etmektedir. İş dünyasının en çok tercih ettiği araçlardan birisi de Chrysler marka araçlardır. Aşırı konforu ve sağlamlığı tercih sebebidir. Ancak Amerika’daki ucuz yakıt göz önünde bulundurulduğunda ülkemizde yakıt konusunda problem olacağı kendini belli etmektedir. En araba ihtiyacı olanlar elbette daha hesaplı araçlara yöneleceklerdir.

 İstatistiklere Göre Bölgelerde En Çok Satılan 2. El Araçlar

Akdeniz bölgesi: Ford Focus, Ford Fiesta Wolkswagen Passat

Doğu Anadolu Bölgesi: Fiat Fiorino, Ford Focus, Toyota Corolla

Ege Bölgesi: Fiat Linea, Fiat Fiorino, Dacia Sandero

İç Anadolu bölgesi: Fiat Linea, Wolkswagen CC, Chevrolet Captiva Karadeniz Bölgesi: Fiat Linea, Wolkswagen Jetta, Wolkswagen Passat

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.