F1 2020 İstanbul Grand Prix’si ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

maxiforum

Bir otomobil markasının yükselebileceği en yüksek mertebelerden biri kuşkusuz Formula 1’e katılmaktır. Çünkü Formula 1 (F1), en yeni otomobil teknolojilerinin gösterildiği sahadır. Aynı zamanda dünyanın en büyük otomobilsporları organizasyonlarından biri olan Formula 1, 2020’de Türkiye’ye tekrar geliyor. Bu nedenle F1 2020 İstanbul Grand Prix’si hakkında bilmeniz gerekenleri sizin için yazdık.

2020 F1 İstanbul Grand Prix’si Ne Zaman Düzenlenecek?

Aralık 2019’da başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle birçok organizasyon gibi Formula 1’de de değişikliğe gidildi. 2020 için daha önce açıklanan takvimde yer alan birçok Grand Prix çıkarıldı. Bu noktada da Türkiye devreye girdi ve 14. yarış olarak 2020 F1 Grand Prix’si takvime eklendi. 13-15 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek olan Grand Prix, İstanbul Park pistinde gerçekleştirilecek.

2020 F1 İstanbul Grand Prix’si Seyircisiz mi Olacak?

2020 F1 İstanbul Grand Prix’si ilk duyurulduğunda seyircili olacağı açıklanmıştı. Hatta internet üzerinden bilet satışları yapıldı ve kısa süre içerisinde biletlerin çok büyük bir kısmı tükendi. Ancak geçen süre içerisinde yeni tip koronavirüs nedeniyle etkinliğin seyircili olarak yapılmasının büyük sorunlara yol açabileceği dile getirildi ve seyircisiz düzenleme kararı alınıp bilet ücretleri iade edildi. Bu nedenle de F1’i izlemek için geriye sadece yayın seçeneği kalıyor.

2020 F1 İstanbul Grand Prix’si Nasıl İzlenir?

2020 f1 istanbulKaynak

Türkiye’den 2020 F1 İstanbul Grand Prix’sini izlemek için SSport’un servis sağladığı ücretli televizyon sistemlerine dahil olmanız ya da SSport tarafından sunulan SSport+ adlı internet servisi abonesi olmanız gerekiyor. SSport’un bulunduğu ücretli televizyon sistemleri ve kanal sıralamaları; D-Smart 78, TV+ 77, Tivibu 73, Kablo TV 240 ve Vodafone TV 11 şeklinde.

SSport+ servisi ise akıllı televizyon, akıllı telefon ve akıllı tablet gibi cihazlara indirebileceğiniz uygulama ile kullanılıyor. Ayrıca uygulama; internet üzerinden Bundesliga, Premier League ve NBA gibi farklı organizasyonları izleyebilmenizi de sağlıyor. Bunun için de SSport+ Plus’a üye olmanız gerekiyor.

Formula 1 İstanbul Grand Prix’lerinin Kazananları

formula 2020 istanbul

Türkiye’de uzun yıllar boyunca Grand Prix düzenlenebileceği söyleniyordu, ancak herhangi bir çalışma yapılmamıştı. 2000’li yıllarda ise ünlü Alman mühendis Hermann Tilke tarafından tasarlanan 125 bin kişi kapasiteli İstanbul Park inşa edildi. İlk olarak 2005 yılında bu pistte Formula 1 yarışı düzenlendi. Sahip olduğu özel virajlar ve düzlükler sayesinde Formula 1 pilotları tarafından pist çok beğenildi. İlk yarışın kazananı ise Kimi Raikkonen oldu.

2005 yılından sonra Formula 1 İstanbul Grand Prix’sinin düzenlendiği yıllar ve kazananları ise şöyle:

  • 2006 – Felipe Massa
  • 2007 – Felipe Massa
  •  2008 – Felipe Massa
  • 2009 – Jenson Button
  • 2010 – Lewis Hamilton
  • 2011 – Sebastian Vettel

Şu an için en çok kazanan isim olma unvanına sahip olan isim Felipe Massa. Ancak son yıllarda Mercedes ile büyük bir çıkış yapan ve bu yıl pilotlar bazında şampiyon olmasına kesin gözüyle bakılan Lewis Hamilton’un, İstanbul Grand Prix’si düzenli olarak takvimde yer alırsa arayı kapatacağı düşünülüyor.

2020 İstanbul Grand Prix’sini Kazanması Muhtemel Pilotlar

istanbul grandKaynak

Pandemi, seyirci tartışmaları, yeni önlemler ve birçok farklı nedenle Formula 1 2020 sezonu birçok tartışmaya ev sahipliği yaptı. Ancak tartışmaya kapalı olan bir konu varsa o da Hamilton’un dominasyonu. 2014 yılında Mercedes koltuğunda başlattığı dominasyonda 2020 yılına kadar sadece 2016 yılında kayıp yaşadı. 6 yılda 5 şampiyonluk görmeyi başaran pilotun, 2020 Formula 1’de de şampiyonluk ipini göğüslemesine kesin gözüyle bakılıyor.

Lewis Hamilton dışında dikkat edilmesi gereken bir diğer isim ise Valtteri Bottas. Mercedes’in bir diğer yarışçısı olan Fin uyruklu Bottas, bu yıl tıpkı takım arkadaşı Hamilton gibi oldukça önemli bir başarıya sahip. Her yarışta ilk 3’te yer alması beklenen Bottas, markalar klasmanında da Mercedes’in tepede yer almasına yardımcı oluyor.

2020 İstanbul Grand Prix’sinde dikkat etmeniz gereken son isim ise genç yetenek Verstappen. 2014 yılında Formula 1 test pilotu olmayı başaran 1997 doğumlu Hollandalı pilot, F1 kariyerine Torro Rosso’da başladı. 2016 yılında Red Bull’a katılan pilot, o günden bu yana takım değişikliği yaşamadı. Yaşına göre çok başarılı olduğu düşünülen pilot; 2017 yılında 6, 2018 yılında 4 ve 2019 yılında ise 3. olmayı başardı. Verstappen’in gelecek yıllarda pilotlar sıralamasının tepesinde olması bekleniyor.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.