F1 2021 İstanbul Grand Prix’si Hakkında Bilmeniz Gerekenler

maxiforum

Otomobil sporları denildiğinde akla gelen en büyük organizasyonlardan biri kuşkusuz Formula 1. En iyi otomobiller, en iyi pilotlar, en iyi teknik ekipler… Kısacası alanında en iyiler, Formula 1’de yani F1’de buluşuyor. Bir yıllık aranın ardından F1, 2021’de tekrar Türkiye’de!

 

Lewis Hamilton, Max Verstappen, Sebastian Vettel ve Kimi Raikkonen gibi birçok ünlü pilotu İstanbul’da görebileceğiniz etkinlikle ilgili detayları sizin için derledik.

 

2021 F1 İstanbul Grand Prix’si Ne Zaman Düzenlenecek?

 

Covid-19 pandemisi nedeniyle 2020 yılı boyunca hemen her organizasyon büyük sorunlar yaşandı. NBA, Premier League ve Spor Toto Süper Lig gibi Formula 1’de de çeşitli organizasyon sorunları görüldü. Bu nedenle de Türkiye uzun bir aranın ardından 2020’de takvime geçici bir süreyle dahil edildi.

 

2021’de ise tekrar takvime dahil olmamızın %50 ihtimalle olabileceği iddiaları vardı. Bu nedenle de birçok F1 tutkunu haberleri merakla takip ediyordu. Singapur GP’sinin çıkarılması üzerine de 2021 takvimine İstanbul GP’si dahil edildi ve yarışın 8-10 Ekim tarihleri arasında gerçekleşeceği duyuruldu.

 

2021 F1 İstanbul Grand Prix’si Seyircisiz mi Olacak?

2021 istanbul gp bilet

2020 F1 İstanbul GP’si ilk duyurulduğunda seyircili olacağı açıklanmıştı. Hatta bilet satışları dahi yapılmış, ama pandemi nedeniyle GP’ye bir süre kala etkinliğin seyircisiz olacağı ilan edilmişti. Bu yıl için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Çünkü hem spor müsabakalarında hem de diğer sosyal etkinliklerde aşı ve PCR testi gibi kısıtlamalar dışında herhangi bir kısıtlama bulunmuyor.

 

Bu nedenle bilet alan F1 tutkunları yarışı rahatça takip edebilecekmiş gibi duruyor. Ancak yine de aksi durumları düşünmek gerekiyor. Bu nedenle etkinlik bileti dışında uçak veya tren bileti gibi ulaşım seçeneklerine başvurulacaksa “esnek bilet” gibi tercihlere yönelmek faydalı olabilir.

 

2021 F1 İstanbul Grand Prix’si Nasıl İzlenir?

 

2021 İstanbul GP’sini izleyebilmek için iki farklı seçenek karşınıza çıkacak. Birincisi Intercity İstanbul Park’ta canlı izlemek, diğeri ise naklen yayın seçeneklerini takip etmek. İlk olarak biletli şekilde GP’yi nasıl izleyeceğinizi anlatalım.

 

Türkiye’de yaşıyorsanız Biletix üzerinden kolayca F1 2021 İstanbul GP bileti alabilirsiniz. Şu an için seyahat konusunda pandemi tedbirleri kapsamında bir kısıtlama bulunmadığını da ekleyelim. Yani bulunduğunuz şehirden İstanbul’a ulaşmanız ve GP’yi yerinde takip etmeniz mümkün.

 

Türkiye dışında yaşıyorsanız yine Biletix üzerinden biletinizi alabilirsiniz. Tabii Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değilseniz TCKN yerine pasaport numarası gibi bilgiler talep edilebildiğini de eklememiz gerekiyor.

 

Ancak Türkiye dışından gelecek kişiler için hem bulundukları ülkenin hem de Türkiye’nin farklı bazı seyahat kısıtlamaları bulunabiliyor. Örnek vermek gerekirse bazı ülkelerde ikamet eden kişilerin Türkiye’ye geldiklerinde karantina oteli adı verilen yerlerde konaklamaları gerekiyor. Bazı ülkelerden gelenlerin ise PCR testinde negatif sonuç almaları lazım. Örneğin Türkiye’ye gelirken herhangi bir kısıtlama uygulanmayan biri, ikamet ettiği ülkeye döndüğünde karantina otelinde 1 hafta geçirmek zorunda kalabilir. Bu nedenle hem geldiğiniz ülkenin hem de Türkiye’nin Covid-19 kısıtlamalarını incelemelisiniz.

 

Ayrıca İstanbul GP’sinin düzenleneceği Intercity İstanbul Park, şehir merkezine oldukça uzak. Bu nedenle de kişisel aracınız yoksa araç kiralama seçeneğinden faydalanmanız yararlı olabilir. Şehir dışından uçakla geliyorsanız Garenta üzerinden hem İstanbul hem de Sabiha Gökçen havalimanlarından araç kiralayıp F1 pistine ulaşabilirsiniz.

 

Son olarak Türkiye’den 2020 F1 İstanbul Grand Prix’sini izlemek için SSport’un servis sağladığı ücretli televizyon sistemlerine veya SSport tarafından sunulan SSport+ adlı internet servisine dahil olabilirsiniz.

F1 2021 İstanbul GP’sine Giriş İçin Aşı Olmak Zorunlu mu?

2021-istanbul-gp-asi-zorunlulugu Şu an için duyurulan belgelere göre böyle bir zorunluluk yok. Ancak Biletix tarafından açıklanan detaylar içerisinde “Covid 19 için alınan önlemler neler?” başlıklı bir kısım bulunuyor. Burada yer alan ifadeler şöyle:  “Sosyal mesafe – Tüm etkinlik alanları sosyal mesafe kuralları gözetilerek dizayn edilmiştir. Hijyen – Tüm etkinlik alanlarına hijyen noktaları konumlandırılmıştır ve ortak kullanım alanları sürekli dezenfekte edilmektedir. Maske – Intercity İstanbul Park tesisine maskesiz giriş yasaktır. Tesis girişinde ve saha içerisinde maske kontrolü yapılacaktır. Tüm alanlarda maske kullanımı zorunludur. Ateş ölçümü – Intercity İstanbul Park tesis girişlerinde ateş ölçümü yapılacaktır. Ateş ölçümünde 37.5 derecenin altında olanlar, tesise girebilirler. 37.5 derecenin üzerinde olanlar, birkaç dakika bekletilir ve tekrar ölçülür. Son ölçümü de 37.5 üzerinde olanlar tesise alınmayacaktır.” Ayrıca yine Biletix tarafından açıklanan bir başka ayrıntıda ise aşı ve PCR test sonucu istenebileceği söyleniyor. İfade şu şekilde:  “Intercity İstanbul Park Pist’e girişlerden önce uygun gördüğü (ateş ölçümü, negatif PCR testi, aşı durumu, HES kodu gibi) herhangi bir sağlık kontrolü sistemi uygulayabilir ve işletebilir.” Yani HES kodu almanız gerekiyor. Buna ek olarak diğer organizasyonlarda olduğu gibi büyük ihtimalle 2 doz aşı olup 14 günlük bekleme süresini geçtiyseniz giriş yapabileceksiniz. Ayrıca PCR test sonuçlarınız negatifse yine giriş yapabileceksiniz. Genellikle organizasyonlarda negatif PCR testi sonucunun en geç 48 saat önce alınmış olması talep ediliyor. Bu detayı da es geçmemeniz önemli.

Formula 1 İstanbul Grand Prix’lerinin Kazananları

2000’li yılların başında ünlü Alman mühendis Hermann Tilke tarafından tasarlanan 125 bin kişi kapasiteli İstanbul Park’ta ilk olarak 2005 yılında yarış düzenlendi. Birbirinden eşsiz virajları ve uzun düzlükleri ile çok beğenilen İstanbul Park’ta bugüne kadar yarış kazanan pilotlar şöyle sıralanıyor:

 

2005 – Kimi Raikkonen

2006 – Felipe Massa

2007 – Felipe Massa

2008 – Felipe Massa

2009 – Jenson Button

2010 – Lewis Hamilton

2011 – Sebastian Vettel

2020 – Lewis Hamilton

 

Şu an için en çok kazanan isim Felipe Massa. Fakat son yarışın kazananı ve şampiyonluk konusunda iddialı olan Hamilton, Massa’nın rekoruna ortak olabilir. Ayrıca Verstappen’in de bu yıl oldukça iddialı olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

 

Son olarak F1 2020 İstanbul GP’si hem yağmurlu hava ve İstanbul Park’ın kendine özgü virajları nedeniyle oldukça heyecanlı geçti hem de yarışı kazanan Lewis Hamilton’un şampiyonluğunu ilan etmesiyle efsane Formula 1 yarışları arasında kendine yer buldu. 2021’de de benzer heyecanda bir yarış geçeceğini düşünüyoruz. Özellikle Max Verstappen ve Hamilton’un puanlarının birbirine yakın olması, heyecanı doruklara çıkarabilir.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.