Geçmişten Bugüne BMW 3 Serisi’nin Tarihçesi

maxiforum

Türkiye’de “BMW’nin en sevilen modeli nedir?” şeklinde bir soru sorulsa büyük ihtimalle BMW 3 Serisi en üst sıralarda olmayı başarır. D sınıfında Alman markalarını çok seven kullanıcılar, özellikle 3 Serisi’ni her yıl en çok satan araçlar ve en çok satan ikinci el araçlar listesinde üst sıralara taşımayı başarıyor. Bu nedenle 1975 yılında başlayıp bugüne kadar ulaşan BMW 3 Serisi’nin tarihini yazmaya karar verdik.

Batı Almanya ya da o dönem ki ismiyle Almanya Federal Cumhuriyeti, otomotiv konusunda yıllara dayanan birikimi ile öne çıkıyordu. Stuttgart merkezli Mercedes Benz, Wolfsburg merkezli Volkswagen ve Bavyera merkezli BMW, Avrupa’nın en büyük üreticileri arasında yer alıyordu. BMW, 1910’lı yıllara dayanan tarihi ile hem Batı Almanya’da hem de diğer Avrupa ülkelerinde en çok tercih edilen markalardan biri olmayı başardı.

Ürettiği güçlü ve bir o kadar dayanıklı otomobiller sayesinde şöhreti giderek artan BMW, 1970’li yıllarda artık bir dev olmuştu. Otomobilleri dışında sunduğu motosikletlerle de adeta Avrupalı rakiplerine kök söktürmeyi başaran BMW, Bavyera’nın ve dahası Federal Almanya Cumhuriyeti’nin medarıiftiharları arasına girdi. Tabii ki bu başarıda en büyük paylardan biri 3 Serisi’ne ait.

BMW 3 Serisi, D sınıfı olarak adlandırılan büyük aile aracı kategorisinde rakiplerinden her zaman ayrışmayı ve yeni teknolojileri ilk kez sunan markalardan biri olmayı başardı. 1975 yılında ilk kez karşımıza çıkan BMW 3 Serisi de bugüne kadar uzadı.

BMW 3 Serisi E21 (1975-1983)

bmw 3 e21Kaynak

BMW 02 Serisi’nin halefi olarak karşımıza çıkan 3 Serisi’nin ilk jenerasyonu, kasa kodu olan E21 ile tanınıyor. 2 kapılı olarak kullanıcıların karşısına çıkan araç, BMW’nin dehalarından biri olarak gösterilen tasarım şefi Paul Bracq tarafından tasarlandı. BMW ilk jenerasyon 3 Serisi ile birçok markanın zamanla kabul edeceği bir yenilik olan sürücüye dönük kokpiti hayata geçirdi. Aracın ilk jenerasyonunda yer alan kaputtan hafif çıkıntı ve böbrek ızgara tasarımı da aradan geçen yıllara rağmen korundu.

BMW 3 Serisi E30 (1982-1994)

bmw 3 serisi e30Kaynak

​BMW 3 Serisi, halefi olan 02 Serisi’ne göre çok daha büyük bir sükse yaratmayı başardı. 1983 yılına kadar çeşitli fabrikalarda üretilmesine rağmen marka, ikinci jenerasyonu şimdiden tasarlamaya başlamıştı. BMW 3 Serisi’nin ikinci jenerasyonunda dışarıdan bakıldığında önde yer alan ikiz çift far dikkatleri çekiyordu. Çift ikiz far çok sevildi ve kullanıcılardan çok olumlu yorumlar aldı. Hatta o tarihten itibaren 3 Serisi’nde yer almaya ve bugüne kadar tasarım detayında önemli bir yer tutmaya devam etti. BMW, ikinci jenerasyon 3 Serisi ya da bilinen adıyla E30’da sportif görünüme ek olarak farklı kasa tipleri de sundu. Araç, sedan versiyonun yanı sıra cabrio ve coupe modellere de yer verdi.

BMW 3 Serisi E36 (1990-2000)

bmw 3 serisi e36Kaynak

BMW, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği başta olmak üzere farklı pazarlarda çok sevilen 3 Serisi’ni hız kesmeden geliştirmeye devam etti. 2. jenerasyon olan E30 kasa BMW 3 Serisi, 1994 yılına kadar üretildi. Fakat marka, aracın yeni bir jenerasyonunu tasarlamaya 1980’lerin sonlarında başladı ve birçok otomobil tutkununun vazgeçemediği araç olan BMW 3 Serisi E36’yı 1990’da duyurdu. Eğimi artırılan A sütunu ile rüzgar sürtünmesi önemli ölçüde düşürülen araç, Car and Drive dergisi tarafından en iyi 10 otomobil arasında gösterildi. Milenyuma kadar devam eden üretim sürecinde sedan, coupe ve station wagon gibi farklı kasa formatları ile sunulan araba, BMW 3 Serisi’nin en başarılı modellerinden biri olarak gösteriliyor.

BMW 3 Serisi E46 (1997-2006)

bmw3 e46Kaynak

Klasikleşen tampon çıkıntısı, çift ikiz farı ve böbrek ızgaraları ile 1997 yılında karşımıza çıkan E46, 360 beygire ulaşabilen gücü sayesinde birçok kullanıcının ilk BMW’si olmayı başardı. Araç, D sınıfı bir sedan için hem çok güçlü hem de çok konforluydu. Bu sayede farklı pazarlarda, güç ve konfor ihtiyacı duyan otomobilseverlerin ilk tercihlerinden biri olmayı başardı. 3.266.885 adetlik satış rakamıyla tüm zamanların en çok satan 3 Serisi olmayı başaran otomobil, aynı zamanda şu an için en çok satan BMW unvanının da sahibi.

BMW 3 Serisi E90 (2004-2013)

bmw3 e90Kaynak

BMW geçmişte 3 Serisi’nde farklı versiyonlar için aynı kasa kodunu kullanıyordu. Çünkü aracın tasarım dışında çok büyük bir farkı bulunmuyordu. E90 ile beraber 3 Serisi’nde kasa tasarımlarında da önemli değişikliklere gidildi. 4. jenerasyonda E90 kasa kodu, sedan versiyonu; E91, station wagon’u; E92, coupe’yi ve E93 ise üstü açılabilen modeli simgeliyordu. 4. jenerasyon BMW 3 Serisi’nin diğer önemli bir özelliği ise sık sık yenilenmesi oldu. Bu sayede araç 9 yılda farklı formatlarla tekrar karşımıza çıktı.

BMW 3 Serisi F30 (2011-2019)

bmw 3 serisi f 30Kaynak

BMW 3 Serisi’nin 5. jenerasyonu olan F30, 2011 yılında karşımıza çıktı. Bir önceki jenerasyonda olduğu gibi F31 gibi farklı kasa kodlarına sahip olan model, ilk defa plug-in Hybrid yani dışarıdan da şarj edilebilen hibrit versiyonun sunulduğu BMW 3 Serisi oldu. Neredeyse tüm modellerde turboşarjlı motorların standart olarak kullanıldığı aracın, E46’nın tahtını ele geçirmesi bekleniyordu. Fakat bu durum asla gerçekleşmedi. Bunun yerine 3 Serisi’nin en çok satan modellerinden biri olmayı başardı.

BMW 3 Serisi G20 (2019-Günümüz)

bmw 3 serisi g20Kaynak

BMW 3 Serisi’nin son halkası olan G20, 2018 yılında duyuruldu ve 2019 yılında karşımıza çıktı. Mercedes’in de C Serisi ile atak yapması, G20’nin birçok karşılaştırmaya konu olmasına neden oldu. Mercedes C Serisi ve BMW 3 Serisi karşılaştırıldığında BMW’nin teknolojik özellikleri ile bir adım önde olduğu birçok otorite tarafından kabul edildi. Yapay zeka asistanlarından head-up display’e kadar birçok özelliğe sahip olması, BMW’nin öne çıkan yönleri oldu.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.