Geçmişten Bugüne Renault Megane Tarihi

maxiforum

Türkiye’de Renault denildiğinde akla gelen ilk modellerden biri kuşkusuz Megane’dır. Hatchback ve sedan versiyonları ile her yıl Türkiye’nin en çok satan otomobilleri listesinde kendine yer bulmayı başaran Renault Megane, özellikle verimli dizel motorları nedeniyle tercih ediliyor. 1990’lı yıllardan beri yollarda olan Megane’ın tarihini sizin için inceledik.

Renault 19’dan Megane’a

renault 19 meganeKaynak

Küçük aile arabası ve Renault denildiğinde ilk akla gelen araçlar sırasıyla 14, 9, 11 ve 19 modelleriydi. Yıllarca üretilen bu modeller çok başarılı olsalar bile Renault’un yeni isimlendirmesine uymuyordu. Renault, modellerine rakamlardan oluşan isimlendirme kullanıyordu. Ancak bu durum 80’li yılların sonundan 90’lı yılların başında, model isimlerinde sayılar yerine doğrudan kelimeler kullanılmaya başladı. Bu nedenle de Renault 19, 1995 yılında yerini Megane’a bıraktı.

Megane I (1995-2002)

megane 1Kaynak

Michel Jardin ve Patrick Le Quement tarafından tasarlanan ilk jenerasyon Megane, Bursa’da yer alan OYAK-Renault Fabrikası başta olmak üzere 7 farklı bölgede üretildi. Türkiye’de üretilmesi sayesinde yerli üretim otomobiller arasında da kendine yer bulmayı başaran Megane I, 1998 yılında Euro NCAP testlerinde sınıfının en başarılı otomobili oldu. 4 kapılı sedan, 2 kapılı coupe, 5 kapılı hatchback ve 5 kapılı station wagon gibi farklı kasa tipleri ile üretilen otomobil, özellikle tasarımıyla çok beğenildi.

Ortada yer alan logoya doğru uzayan kaput tasarımı ve farların aracın ortasına doğru alçalarak uzaması gibi nedenlerle kullanıcılar ön taraftan baktıklarında aracı “kuş gagasına” benzetip çok beğendiler. Rakiplerine göre oldukça uzun bir kaputa sahip olan otomobil, geriye doğru uzayan ön camı ile sürücüye oldukça geniş bir görüş açısı sunuyordu. Buna ek olarak otomobilin A sütununun da oldukça dar olması, sürücünün görüşünü kolaylaştırıyordu.

Tabii ki Renault Megane’ın beğenilen en önemli özelliği, markanın artık ihraç kalemlerinden de biri haline gelen motorlarıydı. Yakıt verimliliği ve performansı bir arada sunabilmesi ile bir anda öne çıkan Megane I, Energy ve dCi motorlara ev sahipliği yapıyordu.

1990’lı yıllarda kullanılmaya başlanan ve 2010’lu yıllara kadar üretimi devam eden F tipi dCi motor ile Renault Megane, dizel motorun yüksek yakıt verimliliğine yüksek performansı ekledi. Renault Megane’da kullanılmasının ardından motor o kadar çok beğenildi ki Escape, Scenic, Master, Laguna, Clio ve Trafic gibi Renault modellerine ek olarak Volvo, Vauxhall, Mitsubishi, Opel, Nissan ve Suzuki gibi markalar tarafından da tercih edildi.

Megane II (2002-2009)

megane 2Kaynak

Türkiye’de Megane’ın yaygınlaşmasını ve birçok kişi tarafından satın alınmasını sağlayan model, kuşkusuz ikinci jenerasyon oldu. 2002 yılında kullanıcılar ile buluşan Megane II, yine OYAK-Renault Fabrikası’nda üretiliyordu. 2003 yılında Avrupa’da Yılın Otomobili ödülünü kazanan Megane II, Euro NCAP’ten 5 yıldız almayı da başardı. Böylece küçük aile arabası kategorisinde en beğenilen araçlardan biri oldu.

Tıpkı Megane I’de olduğu gibi 4 kapılı sedan, 2 kapılı coupe, 5 kapılı hatchback ve 3 kapılı hatchback gibi çok sayıda kasa tipiyle satışa sunulan Megane II’nin öne çıkan en önemli noktalarından biri ise Renault/Nissan C Platformu oldu.

Renault Nissan İttifakı’nın uzun yıllar kullandığı platformlardan biri olan Renault/Nissan C, ilk olarak Megane II ile kullanıcılarla buluştu. B ve C sınıfı otomobiller için uygun bir platform olan C, Renault’un Scenic, Koleos, Kangoo ve Fluence araçlarına ev sahipliği yaptı. Buna ek olarak Nissan’ın Serena, Lafesta, Qashqai, Sentra, X-Trail ve Rogue gibi araçlarında da C platformu kullanıldı.

Megane III (2008-2016)

megane 3Kaynak

Megane’ın Türkiye’de en az satan versiyonlarından olan III, içerisinde barındırdığı çok sayıda yeni özelliğe rağmen kullanıcılar tarafından tercih edilmedi. Daha küt çizgilere sahip olan Megane III, sadece OYAK-Renault, Fransa ve İspanya olmak üzere 3 fabrikada üretildi.

Araç, dCi motor gibi Renault-Nissan İttifakı tarafından geliştirilen motor teknolojilerine ek olarak çift kavramalı şanzıman seçeneği EDC ve sürekli değişken oranlı şanzıman teknolojisine sahip CVT ile sunuldu. Böylece otomatik vites konusunda birçok kullanıcıyı sevindirdi. Yine de yenilikçi teknolojilerine rağmen Megane II gibi oldukça iddialı bir araçtan sonra çıkması nedeniyle Megane III, Renault markasına bekleneni veremedi.

Megane IV (2016-Günümüz)

megane 4 renaultKaynak

Renault ile özdeşleşen C formundaki farları, özel geliştirilmiş multimedya ekranı, sürüşü kolaylaştıran head-up display özelliği ve Kör Nokta Uyarı Sistemi gibi birçok farklı donanımı ile Megane, milyonlarca kullanıcıyı etkilemeyi başardı. Otomobil Gazetecileri Derneği tarafından 2017 yılında Türkiye’de Yılın Otomobili Ödülü’ne layık görülen Megane IV, donanımlarına ek olarak motor seçenekleri ile öne çıktı.

Renault Megane inceleme yazılarında da görebileceğiniz gibi 1.5 dCi motora ve EDC otomatik vitese sahip olan versiyon, 110 beygir güç üretebiliyor. 1461 cc’lik motor, otomatik vites ile 100 kilometrede ortalama 3.8 litre yakıt tüketiyor. Böylece rakiplerinin birçoğunu hem performans hem de yakıt verimliliği konusunda geride bırakıyor.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.