Güvenlik Testlerinde 2020’nin En Başarılı Otomobil Modelleri

maxiforum

Her yıl Euro NCAP çok sayıda aracı inceleyip güvenlik açısından derecelendiriliyor. 2020 yılında da Euro NCAP çok sayıda aracı inceledi ve güvenlik açısından değerlendirdi. Değerlendirme sonucunda en başarılı olan araçları sizin için derledik. Tabii önce Euro NCAP’in neleri dikkate aldığına ve 2020’de hangi testleri gerçekleştirdiğine bakalım.

Euro NCAP Nedir, Nasıl Test Yapar?

European New Car Assessment Programme ya da Türkçesi ile Avrupa Yeni Araba Değerlendirme Programı, farklı Avrupa Birliği üyesi ülkelerin sigorta, tüketiciyi koruma kurumları ve motorlu taşıt organizasyonları tarafından destekleniyor. Buradan çıkan sonuçlarla araçların daha güvenli hale gelmesi amaçlanıyor. Çünkü özellikle sigorta şirketleri, güvenlik önlemlerinin düşük olduğu arabalar için sigorta ücretlerini daha yüksek tutuyor. Bu nedenle de tüketiciler daha yüksek güvenlikli araçlara yöneliyor ve markalar, alım oranlarını yükseltebilmek için testlerde daha başarılı olabilecek araçlar üretmeye çalışıyor.

Euro NCAP, çok sayıda test uyguluyor. Ancak aracın güvenliği ile ilgili en çok dikkate alınanlar sırası ile şöyle:

  • %40 örtüşmeli ve deforme olabilen bariyer çarpışması
  • %25 örtüşmeli ve deforme olmayan bariyer çarpışması
  • Yaya çarpışması
  • Yandan çarpışma testi

Testler ile ilgili olarak not düşmemiz gereken ilk konu hız. Çarpışma testlerinde araçlar, 64 km/s hızla hareket ediyor. Çünkü yapılan araştırmalara göre sürücüler kaza yapacaklarını anladıkları zaman yavaşlamaya çalışıyor ve ortalama 64 km/s hızla kaza geçiriyor. Bu nedenle de Euro NCAP, araçları teste 64 km/s hızla sokuyor. %40 örtüşmeli ve deforme olabilen bariyer çarpışması testinde, iki aracın çarpışması canlandırılıyor. %25 örtüşmeli ve deforme olmayan bariyer çarpışması testinde ise bir otomobilin, viyadük ayağı ya da herhangi başka bir sert cisim ile çarpışması simüle ediliyor. Böylece araçların çarpışma sonuçlarına göre güvenlik oranları anlaşılıyor. 2020’de uygulanan ve önemli olan testleri açıkladığımıza göre sıra en başarılı otomobillerde.

2020’nin Euro NCAP’ten standart donanım seviyesi ile en başarılı sonuç alan otomobil modelleri şöyle:

  • Mercedes Benz CLA
  • BMW Z4
  • Tesla Model 3
  • BMW 3 Serisi
  • Subaru Forester

2020 Mercedes Benz CLA Güvenlik Seviyesi

 


Mercedes Benz’in Türkiye’de de çok sevilen coupe’si CLA, 2020 yılında yapılan Euro NCAP testlerini zirvede tamamlamayı başardı. Tasarımı ile birçok insanın hayallerini süsleyen ve performansıyla da göz dolduran araç, güvenlik konusunda da yılın en başarılı aracı. Avrupa’da satışa sunduğu standart paket ile %96’lık yetişkin yolcu güvenliği skoruna ulaşan otomobil, %91 gibi oldukça yüksek bir çocuk yolcu güvenliği skoruna da sahip. Önden çarpışma testlerinde araç ile ilgili yöneltilen en önemli eleştiri ise ön yolcu ve arka yolcu koltuklarının diz hava yastığına sahip olmaması.

2020 BMW Z4 Güvenlik Seviyesi

 


2019 yılında tamamen yenilenen BMW Z4, standart paketi ile Euro NCAP testlerinde 2020 yılında inanılmaz bir başarıya imza attı. Bir önceki jenerasyonda adeta kullanıcılar için güvenlik konusunda hayal kırıklığı yaratan araç, 2015 yılında girdiği testte yetişkin yolcu güvenliğinde %69’luk bir skor elde edebilmişti. Roadster kasa tipiyle birçok kullanıcıyı etkilemeyi başaran 2020 model BMW Z4 ise %97’lik yetişkin yolcu skoruna sahip. Tıpkı Mercedes CLA’da olduğu gibi ön yolcu koltuğunda diz hava yastığı bulunmaması ise aracın en büyük eksisi.

2020 Tesla Model 3 Güvenlik Seviyesi


Tesla’nın “kitlelerin elektrikli otomobili” mottosuyla satışa sürdüğü ve ön sipariş konusunda rekor kırmayı başaran aracı Model 3, güvenlik konusunda oldukça iddialı bir skora sahip. Tesla Model 3 incelemelerinde de görebileceğiniz şekilde Tesla, araç içerisine elektrikli bir araçtan beklenebileceği gibi çok sayıda güvenlik teknolojisi eklemiş. Buna ek olarak araç, tasarım ve içerisinde yer alan airbag gibi ekipmanlarla da güvenlik açısından üst seviyeye çıkmayı başarıyor. Araç yetişkin yolcu güvenliğinde %96’lık bir başarıya sahip. Ayrıca güvenlik sıralamasında ilk 5’te yer alan araçlar arasında %94’lik güvenlik yardımcıları ile en yüksek skora sahip.

2020 BMW 3 Serisi Güvenlik Seviyesi


En güvenli arabalar listesine her yıl birkaç araç sokmayı başaran BMW, bu yıl ilk 5’te 2 araçla yer alıyor. Birinci olan Z4’e ek olarak BMW, 3 Serisi ile de 4. oluyor. Türkiye’de en çok satan 2. el araçlar arasında çoğunlukla listeye girmeyi başaran ve Türk kullanıcılar tarafından çok beğenilen 3 Serisi, %97’lik yetişkin yolcu güvenliği sunuyor. Euro NCAP’e göre aracın en önemli eksisi ise ön yolcu diz hava yastığının bulunmaması.

2020 Subaru Forester Güvenlik Seviyesi


Boxer motor ve yüksek performans denildiğinde akla gelen ilk markalardan olan Japon üretici Subaru, Forester ile Euro NCAP’ten de başarı ile ayrılıyor. 2020’nin en sağlam arabaları listesinde 5. sırada yer alan araç, %97’lik yetişkin yolcu güvenliğine sahip. Araç ayrıca çocuk güvenliğinde de %91 gibi iddialı bir sonuç ile testlerden çıkmayı başarıyor.

Bonus: 2020 Tesla Model X Güvenlik Seviyesi


Listede 6. sıra aslında olmayacaktı. Ancak Tesla, Model X ile inanılmaz bir başarıya imza attı ve %98’lik yetişkin yolcu güvenliği skoruna erişti. Model X incelemelerden de görülebileceği gibi performans ve konfor açısından oldukça başarılı bir araç olmasının yanı sıra tıpkı Model 3’te olduğu gibi yüksek bir güvenlik yardımcısı skoruna da sahip. Model X bu alanda tıpkı Model 3’te olduğu gibi %94’lük bir skor alıyor.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.