Honda CR-V Hybrid İncelemesi: Geleceğin Formülü Olabilecek mi?

maxiforum

2030’lu yıllarda Avrupa Birliği ülkelerinde fosil yakıtlı araçların yasaklanacağının duyurulması ile elektrikli otomobillere ilgi giderek artıyor. Markalar, elektrikli araç modellerine olan ilgiyi artırabilmek için ilk olarak Honda CR-V Hybrid gibi hibrit araçları sunmaya başladı.

1995 yılından bu yana üretilen CR-V, bugüne kadar 9.7 milyondan fazla satış rakamına ulaşıp dünyanın en çok satan SUV’si olmayı başardı. Bu nedenle yenilenen yüzüne ek olarak hibrit versiyonu da sunulan Honda CR-V Hybrid’i sizin için inceledik.

Dış Tasarım

honda cr v dis tasarimKaynak

Honda CR-V modelinde gördüğümüz dış tasarımın aynısını Honda CR-V Hybrid’de de görüyoruz. Güçlü ve modern çizgilerinden taviz vermeden tasarlanan araç, yakıt tüketimini düşürmeyi amaçlayan ve aerodinamizmi sağlayan hatlarıyla dikkatleri çekiyor.

Diğer CR-V versiyonlarından farklı olarak Honda CR-V Hybrid modelinin arkasında hybrid ibaresi yer alıyor. Bunun dışında tüm araçlar birbirinin aynı ve modern SUV tanımının şekil bulmuş hali gibi duruyor.

İç Tasarım

 

honda cr v ic tasarimKaynak

Diğer Honda araçlardan da bildiğimiz gibi rahatlık ve konfor ön planda tutulmuş. Ön konsolda bulunan ahşap çıtalar doğa dostu bir imaj verirken aynı zamanda hibrit bir araç kullandığınızı da hatırlatıyor. Geniş sunroof ise ferah bir his uyandırıyor.

Yenilenmiş ve büyütülmüş ön kontrol paneli ile gözünüzü yoldan ayırmadan rahatça istediklerinizi yapabiliyorsunuz. Dokunmatik panelin yanında bulunan analog düğme ile daha önceki versiyonlarında yaşanan dokunmatik ekran kaynaklı sorunların da önüne geçilmiş durumda.

Aracın bagaj hacminin biraz daha küçüldüğünü görüyoruz. Honda CR-V modelinin bagaj hacmi 561 litre iken CR-V Hybrid modelinin bagaj hacmi 497 litre. Bunun nedeni bagajın altında bulunan bataryalardan kaynaklanıyor.

Elektrikli araçların en güzel özelliklerinden birini bu araçta da görüyoruz. Araba minimum sesle çalışmayı hedef edinmiş ve çalışırken çıkardığı ses çok düşük. Yüksek hızda bile sesin artmadığını ve sabit kaldığını görüyoruz. Aktif gürültü önleme teknolojisi sayesinde de dışarıdan gelen sesler en az seviyeye indirgenmiş durumda.

Teknik Özellikler

honda cr v teknik ozelliklerKaynak

Honda CR-V Hybrid’de 3 motor bulunuyor. İlki elektrik motoru ve 184 beygir güç ile 315 Nm tork üretebiliyor. 2. motor da elektrikli olmakla beraber jeneratör görevine sahip diyebileceğimiz alternatör özelliğine sahip. Bu özellik, benzinli olan motorun ürettiği gücün elektrikli motoru şarj etmesine yarıyor diyebiliriz. Böylece araç, şarj istasyonuna gerek duymadan kendi kendine bataryaları şarj edebiliyor. 3. motor ise benzinli olmakla beraber 2 litre hacme sahip. Ayrıca 145 beygir gücüne sahip olmasının yanında 175 Nm tork üretebiliyor.

Genelde araçların fabrika çıkış bilgilerinde verilen yakıt tüketimi oranlarına gerçek trafikte yaklaşılamadığını görürüz. Fakat bu hybrid araçta durum böyle değil. Aracın fabrika çıkış bilgisinde 100 kilometrede 5.3 litre benzin tükettiği yazıyor. Honda CR-V Hybrid kullanıcı yorumlarına baktığımızda da yakıt tüketiminin 5.4 ila 5.5 litre arasında olduğunu görüyoruz.

CR-V Hybrid iki çeker ve dört çeker seçeneklerine sahip. Normal CR-V’ler 0’dan 100’e 10 saniyede çıkabiliyorken dört çeker olan model 9.2 saniyede çıkıyor. İki çeker modeli ise 160 kilo daha hafif olduğu için 8.8 saniyede 100 kilometre hıza çıkabiliyor. Normal CR-V’ler 200 km/s hıza çıkabiliyorken hybrid araçta bu sınır biraz daha azalmış ve 180 km/s’ye sabitlenmiş.

Donanımlar

honda cr v donanimlarKaynak

Göstergeye baktığımızda ilk dikkatimizi çeken, devir sayısının görünmemesi oluyor. Göstergenin solunda yer alan kısım, şarj durumunu gösteriyor. Ortadaki kadran ise pilin anlık ne kadar şarj edildiğini belirtiyor. Direksiyon üzeri vites değiştirme kulakçıkları da dikkatinizi dağıtmadan araba kullanmanıza ve üst düzey rahatlık elde etmenize yardımcı oluyor. Sağda ise benzin durumunu gösteren ibre yer alıyor.

Araç önü konsola geldiğimizde bizi yeni 3 düğme karşılıyor.

  1. EV Modu: Bu moda alındığında araç sadece elektrik motoru ile hareket ediyor ve hiçbir şekilde benzin tüketmiyor. Bu da yakıt tüketiminin sıfıra inmesini sağlıyor. Fakat şunu söylemeliyiz ki araç elektrik motoru üstünde sadece 2 kilometre gidebilme kapasitesine sahip.
  2. Eco Mod: Eco modu, benzinli motorun gücüyle elektrik motorunun gücünü harmanlayarak aracı optimum seviyede götürüyor. Yakıt tüketimi ile aracın performansı da bu noktada ters orantılı oluyor. Yani hem performans artıyor, hem de yakıt tasarrufu. Hibrit otomobilin en avantajlı konuma geldiği mod da eco modu oluyor.
  3. Sport Mod: Sport moda aldığımız anda arabanın atak bir hareket yaptığını görüyoruz. Yakıt tüketimi artıyor, fakat arabanın verdiği güç hissiyatı da artıyor. Honda CR-V Hybrid’i en güçlü ve hızlı şekilde bu modda kullanabiliyorsunuz, fakat yakıt tüketimini de göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Ayrıca araç, gösterge ekranındaki ağaç simgesini kullanarak ne kadar doğa dostu olduğunuza dair size puan veriyor. 1, 2 ya da 3 yaprak çıkması sizin ne kadar az karbon salınımı yapıp ne kadar fazla doğa dostu olduğunuzu gösteriyor. Bu motive edici özelliği sayesinde hep en yüksek puanı almak için kendinizle yarışabilirsiniz.

Geleceğin Aracı Honda CR-V Hybrid

Honda CR-V Hybrid ve diğer birçok hibrit araba modeli, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde hayatımızda daha büyük yer kaplayacak. Ancak bu otomobiller için geleceğin otomobili demek pek mümkün değil. Çünkü Avrupa Birliği’nin belirlediği normlara göre ilerleyen yıllarda araçların sıfır karbon salınımına sahip olması bekleniyor. Yani önümüzdeki 20 sene içerisinde araçlar sadece elektrikli ya da yakıt pili teknolojiyle çalışan modellerden oluşacak.

Honda CR-V Hybrid Fiyatları

Araçlar konusunda en merak edilen konulardan biri hiç kuşkusuz fiyatları oluyor. Japonların uzun yıllardır geliştirdiklerini açıkladıkları bu aracın fiyatı 472.000 TL’den başlıyor.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.