Honda Motosiklet Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2022

maxiforum

Honda, bir Japon köyünde küçük bir dükkandan dünyanın en büyük motosiklet üreticisi haline gelmiş bir firmadır. Büyük veya küçük yapıya sahip olan tüm şirketler, büyümelerinin arkasında, muhtemelen çoğu insanın bilmediği zorlu bir geçmişe sahiptir. Tüketicilere başarılı olarak yeni bir iş veya yeni bir ürün sunmak için büyük bir azim ve kararlılık gerekmektedir. Bunu yaparken aksiliklerde ortaya çıkabilir.

Honda motosiklet modellerinin nasıl ortaya çıktığı da farklı değildir. Honda motosiklet modelleri üretimi için kurucu olan Soichiro Honda’nın yıllar boyunca çok sıkı çalışması gerekmiştir. 1991 yılında vefat etmesinden sonra, geride kalanlar Honda Motor Company şirketini ve alt bölümlerini son derece başarılı bir şekilde devam ettirmiştir.

Honda motosikletlerinin ulaştığı her kilometre ve ürettikleri her Honda motosiklet modelleri, onların önce çıkmasını sağlayan gerçeklere ve oldukça ilginç bilgilere sahiptir. Bazıları bilinirken, bazıları bilinmemektedir.

Çoğu kişinin merak ettiği Honda Motosiklet Hakkında Bilmeniz Gerekenler yazımızın maddeleri aşağıda yer almaktadır.

Sahibi ve Patron

Honda’nın sahibi Soichiro Honda, genç yaşlarından itibaren tekerlekli ulaşıma ve motorlara oldukça ilgi duymuştur. 1906 yılında Japonya’nın Hamamatsu kentinde bisiklet tamircisi olan bir demircinin oğlu olarak dünyaya gelmiştir.

Soichiro, yaşamı boyunca mekaniklerden yarış arabalarına, piston segmalarına ve tabii ki motosikletlere kadar sayısız bir kariyer ve iş girişiminde bulunmuştur. Honda motosikletlerinin ortaya çıkması, bisiklete küçük bir motor takarak ulaşım oluşturmak isteyen Soichiro’dan ortaya çıkmıştır. Bu kararlılığı, Honda’nın ilk motosiklet modeli olan Dream Type D’de ortaya çıkmıştır.

Honda’nın İlk Motosikleti

1946 yılında Soichiro Honda, Honda Teknik Araştırma Enstitüsü’nü kurmuştur. Enstitü’de motorlu bisiklet ve motosikletlere odaklanılmıştır. 1944 yılında Enstitü’nün ismi Honda Motor Company olarak değiştirildi ve ilk motosikletler piyasaya sürüldü. Bu motor, 499cc bir motorla güçlendirildi ve ona Dream Type D adı verildi.

Honda’nın Kuzey Amerika’ya Gelişi

Honda Araştırma Enstitüsü’nün kurulmasından iki yıl sonra, adı Honda Motor Company olarak değiştirildi. Bu, Enstitünün kendi güç ünitelerinin üretimine başlamasının bir sonucuydu.

Honda Motor Company için Japonya dışarısında genişleme ve dünya çapında yerler açma zamanı tam olarak gelmişti. İlk Kuzey Amerika’daki yeri, 1959’da Los Angeles, California ABD’de açıldı. Genişlemeler 1960 yılında devam etti ve bölünmeler dünya çapında oldu.

İlk Gold Wing Motor

İlk Honda motosiklet GL 1000 Gold Wing, 1975 yılında piyasaya sürüldüğünde ilklerin motosikletiydi. Japonya’dan çıkan ilk sıvı soğutmalı motosikletti. Bu da, birçok kişinin dikkatini üzerine topladı. Honda Motosiklet modelleri arasında yakıt deposu ağırlık merkezini düşürmek için koltuğun altına yerleştirilmiştir.

Bir Efsane: Honda Hurricane

Honda Hurricane 1987 yılında ilk çıktığından, kendisinden önceki tüm motorlardan daha fazla beygir gücüne ve hızına sahipti. Ne hız ne de beygir gücü, Hurricane’in spor tur bisikleti olması nedeniyle sürülmesini zor hale getirmedi.

Honda bu motorun üretimini durdurana kadar (1999 yılı) diğer pazarlarda mevcut olarak yer alıyordu.

Üretim Lideri

Honda, motosiklet üretiminde lider markalardan birisidir. Bilindiği üzere ülkemizde de birçok şehirde Honda motosiklet bayileri bulunmaktadır. Bu bayilerden honda motosiklet fiyat listesi öğrenebilir ve honda motosiklet fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 2018 yılında Honda, dünya çapında olan üretim hatlarıyla pazara 20 milyondan fazla ürün göndermiştir. Üretilen bu muazzam sayı bile, Honda motosikletlerinin kalitesinin birinci sınıfta olmasına engel olmamıştır. Güncel teknoloji sayesinde her zaman zirvede kalmıştır.

Hava Yastığı

Otomobillerde 1970’li yıllardan itibaren hava yastıkları kullanılıyordu. Bunun motosiklete dahil edilmesi 30 yıldan fazla sürmüştür.

Motor sürücülerinin ekipmanlarının üzerine giydiği hava yastığı yelekleri bulunmaktadır. Bunlar, sürücüyü bisiklete bağlayan ipten ayrıldığında, yelekleri şişer.

CBR Aslında Bir Kısaltmadır

Birçok otomobil ve motosiklet model adlarında harf kısaltmaları kullanılmaktadır. Honda’nın CBR modellerindeki CBR’ın ne anlama geldiğini hiç merak ettiniz mi?

Honda, tarihi içerisinde birçok sayıda motosiklet modeline sahiptir. İlk başlarda Honda, CB’nin City Bike’ı temsil ettiğinden dolayı CB bisiklet serisini kullanıyordu. CBR serisi dahil olduğunda, CBR, City Bike Racing’in kısaltımı anlamına geliyordu.

Honda Rebel

Honda Rebel 250, düşük sele yüksekliği ve kruvazör stili sebebiyle yeni başlayanlar ve kadın sürücüler tarafından sıkça kullanılan motosiklet modelidir. Öğrenciler için motosiklet kurs okulları tarafından oldukça popüler ilan değilmiştir.

Honda, 1984 ve 2016 yılları arasında Rebel 250 modelinin üretimine devam etti. Üretim süresi boyunca pek fazla değişiklik yapmayan Honda, Rebel modelini tamamıyla yenilemeye karar verdi. Rebel 250, 2017 model Rebel’a imkan sağlamak için 2016 yılında durduruldu.

Kendini Dengeleyen Motosiklet

Tüm motosiklet sürücülerinin aklında dengemi kaybedersem korkusu bulunmaktadır. Bazen beklenmedik olaylar olur ve ani olarak frenleyebilirsiniz. Bu, dengenizi kaybetmenize ve düşmenize sebep olacaktır.

Bunun için Honda Mühendisleri, Honda Riding Assist sistemini geliştirmiştir. Bisiklette bulunan teknoloji, yavaş bir hız algılar, gidonlar bağlantıyı keser, çatal açısını artırır ve sürüş asistanı bu durumlarda bisikleti dengede tutma görevini üstlenir. Acemi olan sürücüler muhtemelen bununla daha çok ilgilenecektir ve bu motor kazalarını engelleyebilmek için mükemmeldir.

Honda Logosu

Tüm üreticilerin markalarıyla ilişkili olan bir logosu bulunmaktadır. Tüketiciler, bir logoya hızlıca bakış atar ve hangi şirketi temsil ettiğini kısa süre içerisinde anlarlar.

Soichiro Honda, honda motosiklet bayileri için gümüş kanatları seçmiştir. Yunan Zafer tanrıçasının bir heykelini görmüş ve bundan o kadar ilham almıştır ki bunu logosuna dahil etmiştir.

Elektrikli Arazi Bisikleti

Honda, sahnelere çıktı ve elektrikli arazi motosikletini 2019 Tokyo Motor Show Japonya’da sergiledi. Honda, elektrikli motosiklete sahip ilk motor üreticisi olmasa da kesinlikle iyi bir rakip olacaktır.

Bisikletin 250cc’lik bir arazi bisikletiyle aynı güce sahip olduğu anlatılmaktadır. Elektrikli bir bisikletin ne zaman tüketicilere sunulacağı hakkında herhangi bir haber yoktur, ancak denemek isteyen birçok kullanıcının olduğunu biliyoruz.

Dual Clutch Transmission

Motosiklet sürebilmek, debriyak ve vites kolu ile vites değiştirmek el ele gitmektedir. Devir gücü yükseldikçe gücü hissetmek, hızlanmak ve bir sonraki vitese hazırlanmaktır. Otomatik şanzımana sahip olan bir dizi motosiklet modeli bulunur, bu nedenle motosiklet sürücüsü için vites değiştirme bulunmamaktadır.

Honda, otomatik seçenekle beraber sunduğu honda motosiklet modelleri arasında çift kavramalı şanzıman kullanmaktadır.

400 Milyon Motosiklet

2019 yılının sonunda, Honda motosikletleri için önemli bir dönüm noktası gerçekleştir. İlk motosiklet üretiminin üzerinden 70 yıl geçmişti. Tüm bunlar, 1949 yılında Dream Type D ile başlamıştı.

2019 yılının sonunda, bu 70 yıl boyunca dünya çapında toplamda 400 milyon motosiklet üretilmişti. Rekabetin yüksek olduğu motosiklet pazarında oldukça büyük bir başarıdır.

SuperMoto Yarışı

Supermoto yarışı, üç farklı yüzeyi birleştiren çok heyecanlı motosiklet yarış türüdür. Pist yüzeyi asfalttan paketlenmiş kire, atlamalara ve engellere kadar uzanmaktadır.

Yarış bisikletleri tipik olarak arazi bisikletleridir, en popülerleri 400 cc’ye sahiptir ve frenlerinde, süspansiyonlarında değişiklikler yapılmıştır. Tekerlerin boyutu, sokak lastiklerine ve kaymalara uyum sağlayabilmesi için 17 inç olarak değiştirilmiştir. CF150R bir motokros bisikletidir, ancak süpermoto mini yarışları için oldukça popülerdir. Bisikletin dar köşeleri hafif ve çevik olmasını sağlamaktadır.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.