İkinci El Elektrikli Otomobil Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

maxiforum

Avrupa’da binek otomobillere yönelik olarak yapılan düzenlemeler nedeniyle elektrikli otomobillere yönelik ilgi de artmaya başladı. Markalar da elektrikli otomobillerin üretilmesi süreçlerini hızlandırdı. Bu da ülkemiz başta olmak üzere birçok ülkede elektrikli araçların satışını artırdı. Yüksek süratlere çıkabilen, oldukça verimli motorlara sahip olan elektrikli otomobillerin ikinci el piyasasını sizin için inceledik ve satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine baktık.

İkinci El Elektrikli Otomobil Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

İkinci el elektrikli otomobillerin fiyatlarını belirleyen etkenlerden en önemlisi bataryadır. Elektrikli otomobillerin iki çeşit satış yöntemi bulunuyor. Bunlardan ilki konvansiyonel yani fosil yakıtlar olan benzin ya da motorin ile çalışan otomobillerde olduğu gibi aracın tüm unsurları ile satın alınmasıdır. İkinci yöntemde ise aracın bataryası için kira ödeniyor ve diğer tüm parçaları alınıyor. İkinci yöntem ile alınan araçların ikinci el fiyatları daha düşüktür. Ancak belirli periyotlarda otomobillerin bataryası için kira ödenmesi gerekir.

Buna ek olarak ikinci el elektrikli otomobillerin fiyatlarını etkileyen diğer başlıklar şöyle sıralanıyor:

  • Batarya ya da yakıt hücresi durumu
  • Kozmetik
  • Yürür aksam

İkinci El Elektrikli Arabalarda Batarya Kontrolü Nasıl Yapılır?

ikinci el elektrikli araba

Elektrikli arabalar, bataryalı ve yakıt hücreli olmak üzere ikiye ayrılır. Bataryalı elektrikli otomobiller, akıllı telefonlar veya dizüstü bilgisayarlar gibi birçok elektronik cihazda bulunan lityum iyon teknolojisine sahiptir. Lityum iyon bataryalar, çok sayıda hücreden meydana gelir. Hücreler, kullanılmaya başladığı anda ölmeye yani işlevsiz hale gelmeye başlar. Yapılan araştırmalara göre ilk 2 ila 3 yıl, en çok kaybın yaşandığı dönem olarak geçer. Bundan sonra batarya stabilleşir. Bataryalı elektrikli otomobiller kısa bir süredir yoğun olarak kullanıldığı için de 3 yıldan sonra optimum kayıp oranı kesin olarak bilinmez. Ancak kullanılan araçlar incelendiğinde en yüksek kaybın yoğun kullanımlı araçlarda %30’u geçmediği görülür. Bunun net olarak öğrenilebilmesi için aracın tam dolu halde tahmini katedebileceği kilometreye bakmak yeterlidir. %30’dan fazla batarya kaybı yaşayan araçların sorun çıkarma ihtimali olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Yakıt hücresine sahip elektrikli otomobillerin çalışma prensibinde ise elektrik, hidrojenden yardım alınarak üretilir. Yakıt hücresine ulaşan hidrojen, havadan elde edilen oksijen ile buluşup tepkimeye girer ve ortaya çıkan elektrik ile aracın hareket etmesi sağlanır. Bu nedenle yakıt hücreli otomobillerde yakıt hücrelerinin istenen verimde çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Tıpkı bataryalı modellerde olduğu gibi yakıt hücresi teknolojisiyle çalışan otomobillerde de hidrojen deposu tam dolu haldeyken menzile bakılmalıdır.

İkinci El Otomobillerde Kozmetik Kontrolü Nasıl Yapılır?

Kozmetik kontrol konusunda ikinci el otomobiller ile benzinli ya da dizel otomobiller arasında herhangi bir fark yoktur. Bu nedenle kontrol ederken ilk olarak arabanın boyası detaylıca incelenmelidir. Herhangi bir yerde kalkma, çürüme ya da başka bir sorun varsa dikkate alınmalıdır. Buna ek olarak aracın birleşme noktalarına bakılmalı ve buralarda herhangi bir sorun olup olmadığı incelenmelidir. TRAMER kaydı gibi işlemler, tıpkı ikinci el otomobil alırken yapılması gerekenlere benzerdir. Bu nedenle ekspertiz raporu alınması yararlı olacaktır.

İkinci El Elektrikli Otomobillerin Yürür Aksamında Nelere Dikkat Edilmeli?

Elektrikli otomobiller ile fosil yakıtlı otomobiller arasında en önemli fark, yürür aksam ile ilgilidir. Elektrikli otomobiller, aktarma ile kaybın en aza inebilmesi için çok az sayıda parça ile hareket eder. Bu nedenle de çok daha yüksek verimlilikle çalışırlar. Ancak bu durum beraberinde bazı belli başlı sorunları da getirir. Bunların başında da rotor bakımları gelir.

Elektrikli otomobiller, rotor denen ve akım ile çalışan motorlara sahiptir. Motorlar, düzenli olarak kontrol edildikleri takdirde içten yanmalı motorlara göre çok daha uzun süre çalışabilir. Ancak bakımları yapılmadığında yine içten yanmalı motorlara göre çok daha kısa sürede işlevsiz hale gelir. Bu nedenle elektrikli bir otomobil alacaksanız bakımlarının düzenli olarak yapıldığından emin olmanız gerekir.

İkinci olarak yürür aksam konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise frenleme teknolojileridir. Elektrikli arabalar, fosil yakıtlı arabalardan farklı olarak rejeneratif frenleme teknolojisine sahiptir. Bu teknoloji ile elektrikli araba yavaşlarken batarya şarj olur. Ancak elektrikli otomobillerde en sık görülen sorunların başında rejeneratif frenleme sisteminin bozulması gelir. Rejeneratif frenleme sistemi istenen verimde çalışmadığında da elektrikli otomobillerin menzili ciddi oranda azalır.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.