İkinci El Hibrit Otomobil Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

maxiforum

İçerisinde iki farklı motor ve bu motorlara bağlı aksamları barındıran otomobillere hibrit adı veriliyor. Farklı ülkelerde veya sektörlerde ihtiyaca uygun olarak dizel ve doğal gaz, benzin ve doğal gaz, dizel ve elektrik ya da benzin ve elektrik gibi farklı versiyonlara sahip olan hibrit otomobiller, ülkemizde genellikle benzin ve elektrik versiyonları ile biliniyor.

Elektrikli motorları, ihtiyaç duyduğu enerjiyi rejeneratif frenleme gibi yöntemlerle kazanabildiği için oldukça ekonomik olan hibrit araba modelleri Türkiye’de hızla yaygınlaşıyor. Sıfır pazarının yaygınlaşması ise ikinci el otomobil pazarını da etkiliyor. Ancak sürücülerin kafasında bu konuyla ilgili hala bazı soru işaretleri bulunuyor. Bu nedenle ikinci el hibrit otomobil alırken dikkat edilmesi gereken noktaları derledik. Tabii ikinci el hibrit araba modellerini anlatmaya başlamadan önce hibrit arabalara genel olarak değinmemiz gerekiyor.

Hibrit Araba Nedir?

hibrit araba nedirKaynak

İçerisinde en az iki farklı motor ve bu motorların aksamlarını barındıran araçlara hibrit araba deniyor. Hibrit arabalar, zaman zaman markalar ve kullanıcılar tarafından İngilizce hali ile “Hybrid Araba” ya da doğrudan “Hybrid” olarak da adlandırılabiliyor.

Türkiye’de satışa sunulan hibrit arabalar incelendiğinde çoğunluğu elektrikli ve benzinli motora sahip modellerin oluşturduğu görülüyor. Çünkü Avrupa Birliği tarafından geliştirilen Euro normları nedeniyle otomobillerin karbon ayak izinin düşmesi gerekiyor. Benzin, dizele göre biraz daha çevreci olduğu için de elektrikli motorun yanında benzinli motorlar kullanılıyor.

Elektrikli motorlar genellikle düşük süratlerde tek başına çalışıyor ve aracın benzin harcamasını engelliyor. Ancak hibrit otomobillerin genellikle bataryaları küçük oluyor. Bu nedenle de elektrikli motorun enerjisi bir süre sonra bitiyor ve devreye benzinli motor giriyor. Araç hareket ettiğinde ya da yavaşladığındaysa rejeneratif fren gibi geri kazanım teknolojileri devreye giriyor ve batarya şarj oluyor. Böylece hibrit araba, yakıt tüketimi konusunda öne çıkıyor.

Yakıt tüketimi konusunda avantajlı olmasına rağmen hibrit araba fiyatları, eşdeğer dizel ya da benzinli araçlara göre yüksek. Bu nedenle de uzun süre kullanılmadığı sürece hibrit otomobiller, dizel ya da benzinli araçlar kadar avantajlı olmuyor.

Hibrit otomobillerden bahsettiğimize göre 2. el hibrit araba alırken bilmeniz gerekenler geçelim.

İkinci El Hibrit Araba Alırken Batarya Garantili Seçenekleri Tercih Edin

Hibrit araba alırken batarya garantisini mutlaka sorgulamanız gerekir. Çünkü hibrit otomobillerin neredeyse en pahalı parçası bataryalarıdır. Hibrit otomobillerde genellikle lityum iyon denilen ve telefon ya da bilgisayar gibi elektronik aletlerde de kullanılan batarya tercih ediliyor.

Lityum iyon teknolojisinde hücreler kullanılıyor. İdeal bir kullanımda 5 yılda en fazla %30’luk hücre kaybı yaşanması gerekiyor. 5 yıldan sonra hücre kaybı çok fazla düşüyor ve dolum kapasitesi stabil hale geliyor. Bunun daha üstünde bir kayıp söz konusu ise o ikinci el hibrit araçtan uzak durmanızda fayda var. Buna ek olarak bataryanın garanti süresini de incelemeniz önemli. Markalar genellikle bataryalar için 10 yıl süre tanıyor. Öngörülenden çok daha fazla kayıp yaşanması durumunda garantili araçlarda batarya değiştiriliyor.

İkinci El Hibrit Otomobil Alırken Kozmetik Kontrol Yapmayı İhmal Etmeyin

ikinci el hibrit otomobil

Benzinli, dizel, hibrit ya da elektrikli otomobil alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan kozmetik kontrol, araç konusunda size fikir verebiliyor. Aracın başta bağlantı noktaları olmak üzere boyası ya da değişen parçası olup olmadığı kozmetik kontrolle kolayca anlaşılabiliyor. Ayrıca çizik ya da vuruk gibi sorunları da kolayca görebilirsiniz. Ancak burada profesyonel bir destek almanız önemli. Eksperlere danışarak aracın herhangi bir yerinde eksik ya da hata olup olmadığını kolayca öğrenebilirsiniz. Buna ek olarak aracın TRAMER kaydına bakıp geçmişte hasarlı bir kaza yaşayıp yaşamadığını da görmeniz mümkün.

İkinci El Hibrit Otomobil Alırken Motorları Test Etmeyi Unutmayın

ikinci el hibrit otomobiller

İki farklı motoru bulunan hibrit arabalar; düşük süratlerde elektrikli, yüksek süratlerde ise benzinli motoru kullanıyor. Bu nedenle test sürüşü yapıp aracın motor kabiliyetini ölçebilirsiniz. Özellikle benzinli motorun devreye girmesi ya da devreden çıkması ile ilgili detaylara dikkat etmeniz önemlidir. Ancak bu konuda da tıpkı kozmetik kontrol gibi eksperlerden yardım almanız sağlıklı olabilir. Çünkü ekspertiz raporunun hazırlanabilmesi için elektronik cihazlardan yardım alınarak motor gücü ya da sorunları ile ilgili detaylara ulaşılabiliyor.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.