Japon Otomobil Karşılaştırması: Toyota Yaris mi, Nissan Micra mı?

maxiforum

B sınıfının Uzak Doğu kökenli temsilcileri Yaris ve Micra, uzun yıllardan bu yana güçlü bir rekabet içerisinde. Japonya’dan çıkan her iki marka da küçük boyutlu otomobilleri ile şehir içerisinde ekonomik bir sürüş ve yüksek konfor arayan kullanıcılara cevap vermeye çalışıyor. Bu nedenle birçok sürücü, hangi modeli tercih edeceği konusunda kararsız. Bu duruma bir son vermek için Toyota Yaris ve Nissan Micra’yı karşılaştırdık.

Tasarım

yaris tasarimKaynak

Araçların dış görünümü birçok kullanıcının seçiminde önemli bir etkendir. Bu nedenle ilk olarak görünüm ile başlamaya karar verdik. Tasarım denince iki markanın da öne çıkan bazı yönleri bulunuyor. Toyota ile başlayalım.

Yaris’in Türkiye’de şu an için sadece Hybrid adı verilen hibrit versiyonu bulunuyor. Aracın, Toyota Yaris’in diğer versiyonlarına göre görünüm açısından en büyük farkı ise logosunun etrafında yer alan mavi tonlar. Yıllardır üretilen ve klasikleşmiş bir tarzı olan Yaris’in kaputunda logodan başlayan hafif bir bombe bulunuyor. Rüzgarın daha rahat geriye doğru atılmasını sağlayan kaput hatları, Yaris’in rüzgar sürtünmesinden daha az etkilenmesini sağlıyor.

Tamamı çift renk olan Yaris Hybrid’in tavanında siyah renk bulunuyor. Ancak aracın gövde rengi şimşek mavi, mika kırmızı, platinyum bronz ya da inci beyaz olarak seçilebiliyor. Geriye doğru uzayan ön cam, sürücü ve ön yolcunun ferah bir şekilde hareket edebilmesini sağladığı gibi sürücünün çok daha geniş bir görüş açısıyla seyahat etmesine de yardımcı oluyor.

İç tasarım konusunda ise Toyota uzun yıllardan beri devam eden “işlevsel tasarım” konusunu gündeme getiriyor. Aracın birçok ekstra gözü, geniş ve kolay kullanılabilir multimedya ekranı, kolayca yatırılabilen koltukları ve geniş diz mesafesi öne çıkıyor.

micra tasarimKaynak

Nissan Micra ise her ne kadar Uzak Doğulu olsa da Nissan’ın Renault ile girdiği ittifak projesi nedeniyle diğer Japon araçlarından biraz farklılaşıyor. Renault Nissan İttifakı’nın diğer modellerinde de görülebileceği gibi Micra’da Avrupa dokunuşları kendisini hissettiriyor.

Nissan’ın, Toyota’dan farklı olarak B sınıfı aracının kaputunu bıçak sırtı denilen forma uygun şekilde ortadan tek bir çizgiyle ikiye ayırdığı görülüyor. Ayrıca kaput yanlara doğru yükselip rüzgarı tıpkı Toyota’da olduğu gibi geriye doğru yönlendiriyor.

Ön far grubundan başlayan bir hat, bel çizgisinin ortasına kadar uzanıyor ve A sütununda son buluyor. Aracın neredeyse çamurluğundan başlayan bel çizgisi ise yükselerek arka aydınlatma grubuna ulaşıyor. Bu açıdan Nissan’ın biraz daha fütüristik bir tasarımı tercih ettiği söylenebilir.

Aracın iç tasarımında ise farklı renklerden yararlanılmış. Birçok farklı iç tasarım renk teması bulunsa da bordo ve siyah ya da turuncu ve siyah gibi eşleştirmelerle aracın oldukça etkileyici bir iç mekanı olabiliyor. Buna ek olarak diz ve baş mesafesi konusunda da Micra oldukça makul bir yapıda.

Donanım

toyota yaris donanimKaynak

Donanımlar konusunda iki markanın da birçok kullanıcıya hitap edebilmek için gelişmiş donanımlar kullandığı görülüyor. Fakat yine her iki markanın da odaklandığı farklı ana noktalar bulunuyor. Yaris daha çok multimedya ve depolama gibi noktalara hitap ediyor.

Toyota Yaris’in bazı donanımları şöyle sıralanıyor:

 • 7” dokunmatik ekran
 • 6 hoparlör
 • Bluetooth telefon bağlantısı
 • Soğutmalı torpido gözü
 • Ön bardaklıklar
 • Anahtarsız giriş ve çalıştırma
 • Direksiyondan kumandalı cruise control
 • Şerit Takip Uyarı Sistemi
 • Kendinden kararan iç dikiz aynası
 • 12V ön güç çıkışı
 • Isıtmalı yan aynalar

nissan micra donanimKaynak

Donanımlar konusuna Micra özellikle asistanlarla öne çıkıyor. Araç içerisinde Akıllı Şerit Takip Asistanı, Akıllı Acil Fren Destek Sistemi ve Kör Nokta Uyarı Sistemi gibi destekleyici güvenlik özellikleri mevcut. Bunlar dışında Micra’nın öne çıkan donanım ekipmanları şöyle sıralanıyor:

 • Sis farları
 • 16” alaşımlı alüminyum jantlar
 • Otomatik kararan dikiz aynası
 • 6 adet hoparlör ve Bose marka ses sistemi
 • 3 noktalı emniyet kemeri
 • Far yükseklik ayarı
 • Hıza duyarlı hidrolik direksiyon
 • Elektrikli ön ve arka camlar
 • Bagaj aydınlatması

Teknik Özellikler

yaris teknik ozelliklerKaynak

Toyota adından sıkça söz ettiren hibrit teknolojisine Yaris’te de yer veriyor. Yaris’in hibrit versiyonu, e-CVT denen özel bir vitese sahip. Normal CVT şanzımandan farklı olarak e-CVT, elektronik kontrolle çalışıyor. Araç 1497 cc motor hacmi ile 100 beygir güç ve 111 Nm tork üretebiliyor. 0’dan 100 km/s hıza ise sadece 11.8 saniyede ulaşıyor.

Nissan Micra da tek motor seçeneği ile sunuluyor. 1.0 litrelik benzinli motor, 100 beygir güç üretebiliyor. Ancak Nissan, Toyota’dan farklı olarak çift vites seçeneği sunuyor. Dileyen kullanıcılar 5 ileri manuel, dileyen kullanıcılar ise CVT şanzımanı tercih edebiliyor. Araç 1.0 litrelik motoru ile 100 beygir güç ve 144 Nm tork üretebiliyor. Manuel vitesli versiyon 0’dan 100 km/s hıza 10,9 saniyede, otomatik vitesli versiyon ise 0’dan 100 km/s hıza 13 saniyede ulaşıyor.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.