Kamyon Ehliyeti Nasıl Alınır? Kaç Yaşında Alınır?

maxiforum

Kamyon ehliyetleri genel anlamda C sürücü belgesini kapsayan ehliyetlerdir. Bu anlamda verilmesi gereken tüm bilgiler, C sınıfı sürücü belgeleri üzerinden işlenmelidir. Bu anlamda eski sisteme göre bir C sınıfı ehliyet almak için belirli bir sürücü kursuna giderek başvurmanız gerekirken, yeni sistem içerisinde C sınıfı kamyon ehliyeti almak için öncelikle B sınıfı, klasik otomobil sürücü belgesi almanız şart koşulmaktadır.

Buna göre öncelikle B sınıfı ehliyet almak için bir kursa başvurmalı, eğitimleri görmelisiniz. Daha sonrasında ise öncelikle teorik ve sonrasında uygulamalı sınav olmak üzere iki sınavdan geçmelisiniz. Böylece B sınıfı ehliyetinizi kazanabilir ve sonrasında C sınıfı ehliyet için başvurabilirsiniz. Kamyon ehliyeti nasıl alınır dediğimizde ise öncelikle B sınıfından aldığınız ehliyetinizi C sınıfı ehliyet ile desteklemelisiniz.

Kamyon ehliyeti kaç yaşında alınır sorusunun cevabı ise iki katmanlıdır. Buna göre B sınıfı ehliyet için 18 yaşınızı doldurmuş olmanız beklenirken, C sınıfı ehliyeti almak için 21 yaşını doldurmuş ve 22 yaşından gün alıyor olmanız gerekecektir.

Araba Ehliyeti Nasıl Alınır?

Kamyon Ehliyeti Almanın Şartları Nelerdir?

Kamyon ehliyeti sahibi olabilmeniz için uyuyor olmanız gereken birtakım şartlar vardır. Bu şartlardan en önemlisi ise, sağlık durumunuzun genel anlamda bir ağır vasıta araç kullanmaya elverişli olması olacaktır. Buna göre herhangi bir fiziksel engelinizin bulunması durumunda kamyon ehliyeti almanız oldukça sakıncalı ve kanunlar içerisinde yasaktır.

Bunun yanında herhangi bir sabıka kaydının olmaması da gerekecektir. Buna göre kanun gözünde bir suç işlemiş veya bir suça ortaklık etmiş olmanız, kamyon ehliyeti almanızı engelleyen bir unsur olacaktır.

Kamyon ehliyeti yaşı açısından ise, gerekli yaş olarak görülen 21 yaşını doldurmuş olmanız ve 22 yaşından gün alıyor olmanız gerekecektir. Bunun yanında elbette daha önce de bahsedildiği üzere B sınıfı bir ehliyet sahibi olmanız gerekecektir.

Kamyon Ehliyeti Alamayacak Kişiler Kimlerdir?

Kamyon ehliyeti alma hakkından yararlanamayacak kişiler de bulunacaktır. Bu kişiler, hüküm giymiş olanlar ile başlar. Kanunlar çerçevesinde herhangi bir suç işlemiş ve bundan suçlu bulunduğu saptanmış kişilerin çeşitli sebeplerden dolayı kamyon ehliyeti sahibi olmasına izin verilmemektedir.

Bunun dışında elbette B sınıfı sürücü ehliyeti olmayan veya C sınıfı ehliyeti yaşını doldurmamış kişilerin de kamyon ehliyeti sahibi olmasına izin verilmemektedir. Bununla birlikte değinebileceğimiz bir diğer konu da sağlık raporunda sıkıntı olan kişilerdir. Bu anlamda bazı bireylerin farklı sağlık sorunları sebebiyle kamyon ehliyeti almasına izin verilmez. Bu sağlık sorunları görme bozukluğu olabilirken aynı zamanda birtakım genetik problemlerden kaynaklı hastalıkların yol açabileceği trafik kazalarından korunmak için bu kişilere sağlık raporu verilmemektedir.

Bu anlamda kamyon ehliyeti almak için verilmiş tüm şartların yerine getirilmesi durumunda C sınıfı bir ehliyet ve böylelikle kamyon ehliyeti alınmaya hak kazanılabilmektedir.

Kamyon Ehliyeti Almak İçin İstenebilecek Evrak ve Belgeler

Bir kişinin başvurusu ile birlikte kamyon ehliyeti alma süreci başladığı takdirde toplaması ve eğitim görmek adına başvurduğu kursa teslim etmesi gereken birtakım belgeler bulunacaktır. Bu belgeler, genel anlamda kişinin bir C sınıfı sürücü belgesi almak için uygun olup olmadığını kanıtlar niteliktedir.

Kimlik Fotokopisi

Kimlik fotokopisi, sizin genel kimliğinizi kanıtlar ve ayrıca kamyon sürücü belgesi almak için belirlenen yaşa uygun olup olmadığınızın tespitinde kullanılmaktadır. Buna göre çeşitli belgelerin işlenişinde de kimlik kartınız gerekeceğinden bir fotokopisini vermeniz en mantıklısıdır.

Diploma veya Öğrenci Belgesi

Bu belgeler ise genel anlamda öğrenim durumunuzu ortaya koymaktadır. İki belge de aynı işlevi görse de her anlamda bir okur yazar olduğunuzu kanıtlamak adına düzenlenmektedirler. Buna göre ilkokul mezunu olduğunuzu belirten bir belge ya da bir okur yazarlık belgesi de işinize yarayacaktır.

Sabıka Kaydı / Adli Sicil Kaydı

Bu belgeler, şartlar içerisinde geçtiği üzere herhangi bir suç içerisinde rol oynamadığınızı kanıtlamak için düzenlenmekte ve teslim edilmektedir. Buna göre bu belgeler e-devlet üzerinden kolayca çıktı alınabilir bir biçimdedirler.

Diğer Sürücü Belgeleri

Diğer sürücü belgeleri aşamasından kasıt, C sınıfı bir belge almak için başvururken bir diğer gereklilik olan B sınıfı sürücü belgesini sunmanızın gerekliliğidir.

Sağlık Raporu

Bu belge sayesinde çeşitli fiziksel hastalıklarınızın olmadığını kanıtlamış olursunuz. Buna göre herhangi bir etki sunabilecek hastalık veya bozukluktan şikayetçi olan kimseler, araç ve otomobil kullanmak için elverişli yapıda görülmezler.

Fotoğraf

Fotoğraflar ise özellikle farklı evrak ve belgelerde kullanılmak üzere istenilmektedir. Aynı zamanda kamyon ehliyeti nasıl alınır sorunuzun sizleri Emniyet ve Ehliyet belgesini veren sürücü kursları için geçerlidir.

İkametgah Belgesi

İkametgah belgesi, genel anlamda adresinizi ve oturduğunuz semti bildirmektedir. Bu belgeleri e-devletten veya muhtarınızdan edinmeniz mümkündür.

Kamyon Ehliyeti Fiyatları

Kamyon ehliyeti fiyatı dediğimizde asıl olarak durumun iki katmanlı olduğunu bilmeniz gerekir. Buna göre bahsedildiği üzere ilk olarak alınacak B sınıfı sürücü belgesi ve onu takip edecek olan C sınıfı sürücü belgesi ile kamyon ehliyeti sahibi olmuş olursunuz. Bu anlamda maliyet açısından günümüzde pahalı olarak görülebilmektedir.

Ancak kamyon ehliyetleri genel anlamda bir iş sahibi olmak veya iş alanını değiştirmek adına alınmaktadır. Bu anlamda bakıldığında sizin için uzun soluklu bir kariyer görevi göreceğinden, kamyon ehliyeti almak adına duyabileceğiniz kuşkular yersiz olarak da görülebilir. Genel anlamda size gelir kazandıracak bir alana yatırım yapmış olmanızı sağlayacaktır.

B Sınıfı Ehliyet Nedir ve Fiyatları Nasıldır?

B sınıfı ehliyetler genel anlamda otomobil, kamyonet, traktör ve ATV ya da motorlu bisiklet kullanmak isteyen kimselerin alması gereken bir sürücü belgesidir. Bununla birlikte iki sınavdan geçme şartı koşulur. B sınıfı sürücü belgesi almak için öncelikle bir sürücü kursuna kaydolmanız, gerekli eğitimleri görmeniz ve sonrasında ilk olarak teorik ve ikinci olarak uygulamalı sınavdan geçer not almalısınız. Bu anlamda B sınıfı bir sürücü belgesi almaya hak kazanırsınız.

B sınıfı sürücü belgesi fiyatları ise şu şekilde verilebilmektedir;

  • Sürücü kursu için 1950 TL
  • Belge sınav harcı olarak 130 TL
  • Teorik sınav harcı olarak 100 TL
  • B sürücü belgesi bedeli olarak 270 TL
  • Harç olarak 820 TL

Bu anlamda B sürücü belgesi almak için toplamda 3.270 TL ödersiniz.

C Sınıfı Ehliyet Nedir ve Fiyatları Nasıldır?

C sınıfı sürücü belgesi ise B sınıfı ehliyet aldıktan sonra yetkinlik kazanarak kamyon ehliyeti almanız için şart olan bir belgedir. Bu anlamda daha ağır vasıtaların kullanılması açısından verilmektedir. İşleyiş biçimi ise teorik sınava gerek duyulmadan yapılır. Bu anlamda yalnızca gerekli dersleri almalı ve sonrasında uygulamalı sınava girmelisiniz. Sürücü kursuna başvurunuzu yaptıktan 1 ay kadar sonra sınav gerçekleşmektedir. Buna göre direksiyon ders saatlerinin de C sınıfı sürücü belgeleri için 20 saat olarak planlanması ve tamamlanması gerekecektir.

C sınıfı belge için ödeyeceğiniz ücret ise şu şekildedir;

  • Sürücü kursu için 2390 TL
  • Belge sınav harcı olarak 130TL
  • Ehliyet alma bedeli olarak 270 TL
  • Ehliyet harcı olarak 1368 TL

Bu anlamda C sürücü belgesi almak için ise toplamda 4.158 TL ödersiniz.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.