Kaporta Çizikleri Nasıl Giderilir?

maxiforum

Araç kaportaları yeni nesil boya teknolojileri ile neredeyse pürüzsüze yakın olarak üretilmeye başlandı. Günümüzde birçok aracın kaportasında en ufak bir pürüz bile bulmak oldukça zorlaştı. Ancak bu pürüzsüz yapı, çeşitli nedenlerle bozulabiliyor. Mesela bazen küçük bir dikkatsizlik bile, kaportada çizikler oluşmasına yol açabiliyor. Bu nedenle kaportadaki çizikleri nasıl giderebileceğinizi anlattık.

Kaporta Çizikleri Nasıl Olur?

Araçların kullanımı sırasında bir yerlere temas etmesi gibi istenmeyen sürüş hatalarından aracın yanından geçerken bir materyalin sürtünmesine kadar birçok farklı nedenle kaporta çizikleri meydana gelebiliyor. Bu kaporta çizikleri ise genellikle derin olmadığı için aracın boyasının üzerinde yer alan ince koruyucu tabakaya zarar veriyor. Tabii eğer çizik derinse boya tabakasını da aşabiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise çiziğin olduğu bölgede bulunan kaporta parçasının hangi alaşımdan olduğudur. Genellikle üreticiler metal tercih ettiği için boya tabakası aşıldığında çizikler metale ulaşabiliyor.

Yani aracınızın derin bir çiziğe sahip olduğunu görüyor veya düşünüyorsanız paslanmaya karşı tedbir almanız gerekiyor. Çünkü otomobillerde kullanılan metaller, bazı özel yöntemlerle pasa karşı dayanıklı olsalar bile çiziğin şiddeti çok yüksekse deformasyon gözlemlenebiliyor.

Kaporta Çizikleri Nasıl Giderilir?

kaporta cizikleri nasil giderilir

Kaporta çiziğinin durumuna göre yapabilecekleriniz değişiklik gösteriyor. Çizik derinliği burada en önemli faktör olarak öne çıkıyor. Eğer çizik boyaya ulaşmayacak kadar küçük çaplı ise farklı, boyayı aşabilecek kadar derinse farklı metotlar kullanılıyor. Ancak kendiniz çiziği gidermeye çalışacaksanız aracınızı herhangi bir işlem yapmadan önce yıkamayı asla unutmayın. Şimdi, ilk olarak ufak çiziklere karşı neler yapabileceğinize bakalım.

Aracınızın kaportasında ufak çizikler bulunuyorsa kaporta kapatıcı olarak adlandırılan ve neredeyse tüm oto shop’ların sattığı ürünleri tercih edebilirsiniz. Bu tip ürünler genellikle boya tabakasının üzerinde yer alan kaplamanın çizilmesi durumunda işe yarıyor ve bu alanda bir tabaka oluşturup kaporta çiziğini gideriyor. Ancak çizikler kaporta kapatıcı ile giderildikten bir süre sonra tekrar ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle tekrar kapatıcı ile uygulama yapılması gerekiyor. Ne zaman tekrar uygulama yapılacağı ise çiziğin büyüklüğüne ve yerine göre değişiklik gösterebiliyor.

Boya tabakasına ulaşan çizikler için ise genellikle pasta cila yöntemi tercih ediliyor. İlk olarak “Pasta Cila Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımızda da anlattığımız gibi pasta cila işlemini sizin de belirtmemiz gerekiyor, ama bunu pek önermeyiz. Çünkü tecrübeli değilseniz aracın kaportasına ciddi zararlar verebilirsiniz.

Pasta cila işlemi, aslında başlı başına farklı iki işlemdir. Pasta işleminde; çizik olan bölgenin derinliğine göre ilk olarak koruyucu tabaka, daha sonra ise boyanın bir kısmı aşındırılır. Ardından bu yüzeye cila işlemi uygulanır.

Çizikler çok derinse ve pasta cila ile kapatılamayacak durumdaysa boya ustalarından yardım alıp aracınızı boyatmanız gerekir. Çünkü araç boya işleminde parçaların çıkarılması ve boyandıktan sonra özel fırınlara yerleştirilmesi gibi teknik birçok süreç bulunur.

Araçlar Kaporta Çiziklerinden Nasıl Korunur?

kaporta cizikleri nasil gider

Dikkatli bir sürücü olmanız veya aracınıza çok iyi bakmanız, ne yazık ki kaporta çiziklerinin önüne geçmenize yetmeyebiliyor. Ancak yine de yapabileceğiniz bazı şeyler var. Bunlardan ilki, dar park alanları yerine daha geniş park alanlarını kullanmak. Böylece park sırasında diğer sürücülerin aracınıza zarar vermesinin önüne geçebilirsiniz.

Bunun dışında aracınıza özel korumalar eklemeniz mümkün. Bunlardan ilki araca boya koruma eklemektir. Boya koruma uygulamaları, farklı isimlere ve yöntemlere sahip olsalar bile temel olarak aynıdır. Aracın boyasının üzerinde yer alan katmana özel bir katman daha eklenmesi prensibine dayanıyor. Ancak boya üzerine eklenen ekstra koruyucu katman, boyanın kendi koruyucu katmanı kadar uzun süre etkili olmuyor. Bu nedenle birkaç yılda bir yenilenmesi gerekiyor. Bu süre boyunca katman, ufak çiziklerin neredeyse tamamını engelliyor ve sadece katman üzerinde çizik oluyor.

Çizikleri önlemenin diğer yolu ise film kaplamaları kullanmak. Türkiye’de pek çok merkezde uygulanan yöntem ile ilgili dikkat edilmesi gereken nokta ise renk değişikliği. Türkiye’de bulunan tüm araçlar, renkleri ile beraber kaydediliyor. Bu nedenle de renk değişikliği yapılması modifikasyona giriyor. Böyle bir durumda ruhsatta durumun belirtilmesi gibi ekstra süreçler gerekiyor. Ancak şeffaf filmler için böyle bir durum söz konusu değil ve uygulama yapıldıktan sonra herhangi bir sorun yaşanmıyor.

İkinci El Araç Alırken Çizikler Nasıl Anlaşılır?

Alacağınız aracın çiziği olup olmadığını öğrenmek için öğle ve akşam saatleri dışında gözle kontrol yapmanızı öneririz. Ancak çok iyi gözlere ve tecrübeye sahip olsanız bile kapatıcı gibi yöntemlerle giderilmiş çizikleri fark etmeniz kolay değildir. Bu nedenle araç alırken mutlaka ekspertiz talep etmelisiniz.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.