Katalitik Konvertör Nedir?

maxiforum

Katalitik Konvertör Nedir? Katalitik konvertör egzoz sistemini bir parçasıdır. Zararlı egzoz gazlarının (yanmamış hidrokarbonlar, karbon monoksit ve nitro oksitler) bir grup kimyasal reaksiyonlarla zarar vermeyen gazlar durumuna getirilmesini sağlar. Hem benzinli hem de dizel vasıtalarda bulunur.

 Rot ayarı nedir, Rot ayarı neden yapılır? Rot balans ayarının bozuk olduğu nasıl anlaşılır? Rot balans ayarı nedir nasıl yapılır ?

Katalitik konvertör nedir?

Katalitik konvertör ne işe yarar diye baktığımızda Öncelikle nitro oksitlerde (azot oksit) tespit edilen oksijen atomu ayrılır ve azot oksitler azot ve oksijene dönüşür. Açığa çıkan bu oksijen karbon monoksit (CO) ile tepkiye girer ve karbon monoksit karbon dioksite(CO2) dönüşür. Yanmamış hidrokarbonlarda tekrar oksijen ile tepkiye girerek karbon dioksit ve su buharına dönüşür. Böylece bu zararlı gazlar azot, su buharı ve karbondioksit gibi zarar vermeyen gazlara dönüştürülmüş olur.

Katalitik konvertör amacıyla seramik petek yapıda yukarıdaki reaksiyonların gerçekleşmesini hızlandıran platin, radyum ve paladyum gibi katalizör elementler vardır.

Katalitik konvertör arızası belirtileri

Katalitik konvertör deki seramik petek yapı kırılabilir. Bu halde hareket durumunda iken kırık seramik sebebiyle aracınızın altından ses gelebilir. Aynı vakitte konvertör vazifesini yerine getiremeyeceğinden motor bozukluk lambası yanacaktır. Katalitik konvertör arızasında en doğru çözüm değiştirilmesidir.

Katalitik konvertör vakitle egzoz gazları ortamında tespit edilen yağ, kurum vb atıklar nedeniyle tıkanabilir. Katalitik konvertörün uzun yaşamlı olması amacıyla vasıta bakımlarının derli toplu gerçekleşiyor olması gerekir. Bakımlı bir aracın katalitik konvertörü yüz bin km ve üzeri problemsiz çalışabilir.

Katalitik konvertörünüz erken tıkanıyorsa aracınız çok kurum üretiyor ve ya yağ yakıyor demektir. Katalitik konvertör de çok çok kurum varsa bu aracınızın hava yakıt karışımında problem bulunduğunu ve varlıklı karışımla çalıştığını gösterir.

Zengin karışımla çalışan vasıtalar çok kurum üretir. Katalitik konvertörde yağ birikmişse piston segmanlarında problem bulunduğunun belirtisidir. Segmanların yağ sızdırmazlığı bozulmuş demektir.

Katalitik Konvertör
Katalitik Konvertör

Katalitik konvertör tıkandığında bir grup solüsyonlarla temizlenebilmektedir. Ancak yukarıdaki bozukluklara sahip bir aracın katalitik konvertörü kısa sürede tekrardan tıkanacaktır. Bu sebeple bu bozuklukların ilk olarak giderilmesi gerekir.

Araba Travers Nedir ? Tüm Önemli Detaylar Travers fiyatları , travers ölçüleri

Temizleme prosedürü katalitik konvertörü tam olarak temizleyemesi de işinizi görecektir. Temizleme prosedürü değiştirmekten çok daha ekonomik bir çözümdür. Katalitik konvertörün değiştirilmesi pahalı olmasından bazı sürücüler söktürmektedirler. Bu halde aracınız etrafı kirleten zararlı gazları atmosfere direk salarak havayı kirletecektir.

Bunun yanı sıra katalitik konvertörü söktürmenin cezası bulunduğu gibi muayenede ağır eksiklik sayılmaktadır. Aracınız egzoz emisyon ölçümünden geçse bile muayeneden geçemez. Aracınızın bakımlarını ne kadar derli toplu yaparsanız katalitik konvertörün ömrü o kadar uzun olacaktır.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.