Katlanır Bisiklet Fiyatları ve Markaları Hakkında

maxiforum

Katlanır bisiklet fiyatları ve markaları hakkında aklınızda yer alan tüm soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz. Günümüzde dağ gibi engebeli arazilerden çok şehir içinde asfalt yolda kullanımı git gide yaygınlaşan katlanabilir bisikletleri diğerlerinden ayıran en önemli şey kolay bir şekilde taşınabiliyor olmasıdır. Özellikle büyük metropollerde günlük iş yaşamının yoğunluğu sürekli artmaya devam ediyor. Trafik problemi de buna paralel olarak gün geçtikçe büyüyor.

Katlanabilir bisikletlerin fiyatları ise bisikletin modeline, markasına ve kategorisine göre değişkenlik göstermektedir. Bu bisikletler katlanabiliyor olmaları nedeniyle otomobillerde, toplu taşıma araçlarının içerisinde ve trafikte oldukça güzel bir alternatif seyahat aracıdır. Son derece sağlıklı ve pratik bir ulaşım aracı olan katlanabilir bisikletler, 2021 yılı itibariyle geleneksel bisikletlere n2azaran daha çok üretilme ve satın alınmaktadır.

Yol (Yarış) Bisikletleri
Dağ Bisikletleri

Katlanır Bisiklet

Katlanır bisiklet kullanımı oldukça kolay olan ve intermodal (Birden fazla yere, birden fazla taşıma şekli) ulaşım türünü destekleyen ve kullanımı oldukça basitleştiren bisikletlerdir. Bu bisikletlerin iskeletinin üzerinde belirli noktalardan katlanabilme özelliği bulunur. Ayrıca bu bisikletler daha az yer kapladıkları gibi son derece kolay bir şekilde taşınabilir.

Bu kolay taşınabilme özelliği pek çok alanda kullanıcıya rahatlık sağlar. Örneğin katlanır bisiklet ile beraber tramvaya, otobüse ya da metrobüse kolaylıkla binilebilir. Bunun yanı sıra bagajın kapağı açık bir şekilde seyahat etmeye gerek kalmadan çok kolay bir şekilde bagaj içerisinde de taşınabileceği gibi hemen yan koltuğun üzerine de bu bisikleti yerleştirmek mümkündür.

Katlanır Bisiklet Fiyatı

Katlanır bisiklet fiyatı almak istediğiniz bisikletin modeline, markasına ve kategorisine göre değişkenlik göstermektedir. Genel olarak 2000 ile 6000 arasında değişen katlanabilir bisiklet fiyatları, duruma göre aşağı ya da yukarı yönlü değişiklik gösterebilir. Oldukça kolay bir kullanım şekli olmasına rağmen fiyatları son derece uygun olan bu bisikletlerin ilk kullanım tarihi ise 1800’lü yıllara kadar uzanmaktadır.

Son zamanlarda nüfus popülasyonunun artması ve sanayi imkanlarının gelişmesiyle insanlar kırlardan kentlere göç etmeye başladı. Örneğin 5343 kilometrekarelik İstanbul’un nüfusu 16 milyondan oluşmaktadır.

1 kilometreye yaklaşık 3 bin insanın düştüğü İstanbul’da özellikle toplu taşıma araçları günün hangi saatinde olursa olsun son derece kalabalıktır. Böyle bir yerde geleneksel bisikletler büyük yer kaplayacağından otobüslere ancak katlanabilir bisikletlerle binmek mümkün olabilir.

Bianchi Katlanır Bisiklet

Bianchi katlanır bisiklet türünde de diğer bisiklet modellerinde olduğu gibi en çok tercih edilen firmalar arasındadır. Özellikle çelik maşa ve alüminyum v-fren üretimiyle son derece kaliteli bisikletler üreten Bianchi, aynı zamanda çift katlı alüminyum jant kullanmaktadır.

Elbette bu özellikler bisiklet modellerine göre farklılık gösterebilir ancak son zamanlarda oldukça tercih edilen Folding VN 20” 7V VB modelinde bu özellikler tam olarak yer almaktadır. Bunun yanı sıra Gidon Sabitleme Lastiği ve öne doğru açı yapan gidon boğazı da yüksek ayarlıdır. Arka bagajı da bulunan bu ürün son zamanlarda Bianchi markasının en çok satılan katlanabilir bisikletleri arasında en başta gelmektedir.

Decathlon Katlanır Bisiklet

Decathlon katlanır bisiklet konusunda en geniş özelliklere sahip ürünleri üreten firmaların başında gelmektedir. Özellikle yoğun trafiğin çok olduğu bölgelerde bunalım yaşayan pek çok insanın tercihini katlanabilir bisikletten kullandığı bu son dönemde Decathlon, ihtiyaca yönelik ürettiği bisikletlerle dikkat çekiyor. Oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan fiyat aralığına rağmen Decathlon’dan son derece uygun bisikletler bulmak mümkündür.

Bir katlanabilir bisikletin fiyatını belirleyen en önemli şey bisikletin teknik özelliklerinin yanı sıra ürün için verilen emek olmaktadır. Daha önce hiç katlanabilir bisiklet deneyiminiz olmadıysa ilk olarak ucuz bir model satın alarak deneyim kazanabilirsiniz. Böylelikle hangi tür bisiklete ihtiyacınız olduğunu daha iyi anlayarak ileride üst model bisikletleri alabilirsiniz.

Elektrikli Katlanır Bisiklet

Elektrikli katlanır bisiklet geleneksel bisiklet türlerinden çok daha farklı bir çalışma prensibine sahiptir. Klasik bisikletler, tam anlamıyla insan gücüyle hareket eden ve uzun mesafede kullanabilmek için sağlam kas gücü gerektiren ürünlerdir. Ancak elektrikli bisikletlerde durum böyle değildir.

İstendiği zaman kas gücüyle pedalı çevirebileceğiniz yorulduğunuzda ise elektrik sistemini devreye sokarak dinlenebileceğiniz bu bisikletler 1900’lü yıların başından bu yana kullanılmaktadır. İlk olarak Fransa’da Gustavo Trouve isimli mucit tarafından 1880 senesinde üretilmeye başlanan bu bisiklet o zamanın şartlarından dolayı pek de geniş bir kullanım alanı bulamaz.

Zaman içerisinde içten yanmalı ve benzinli motorları bisiklete çevirerek motosiklet ya da scooter benzeri ürünler üretilmeye başlanır. Fakat fosil yakıtlarla çalışabilen bu araçların oldukça gürültülü bir şekilde çalışması, havayı kirletmesi ve yüksek hız oranına sahip olması elektrikli bisiklet ihtiyacını tekrardan doğurur.

Pek çok elektrikli bisiklet, klasik bisikletlerin geometrisini, tasarımını ve bileşenlerini içermektedir. Fakat şarj edilebilir bir batarya yardımıyla çalışan bu bisikletlerin anatomisinde aynı zamanda bir elektrik motoru da bulunur. Bu motor sayesinde yokuşların üstesinden oldukça kolay bir şekilde gelinebileceği gibi istenildiği zaman manuel olarak da kullanılabilir.

Elektrikli bisiklet fiyatları ise diğer bisiklet türlerine nazaran daha geniş bir aralıktadır. Zira pek çok farklı bisiklet tasarımı olduğu gibi aynı zamanda bu araçlarda bulunan motorlar da her bisiklet için farklılık arz eder.

Genel bir aralık verecek olursak 2000 liraya bir elektrikli bisiklet bulunabileceği gibi aynı zamanda 30000 bin liralık da bulunabilir. Kullanım amacınıza en uygun olan elektrikli bisikleti seçerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Eğer daha önce hiç elektrikli bisiklet deneyiminiz olmadıysa ve sadece hobi olarak bu ürünü almak istiyorsanız ilk olarak ucuz olan bir elektrikli bisiklet almanız daha doğru olacaktır. Fakat elektrikli bisikleti ticari amaçla alacaksanız daha yüksek fiyatlı ürünler almanızı öneririz.

Örneğin Carraro’nın E-viva 8 Vitesli elektrikli bisikleti yaklaşık olarak 16000 lira civarındadır. Oldukça uzun süreli kullanımı olan ve şarj bataryası daha uzun süre dayanan bu ürün ticari amaç için tercih edilecek en iyi bisikletlerin başında gelir.

Katlanır Bisiklet Fiyatları

Katlanır bisiklet fiyatları da tıpkı elektrikli bisikletlerde olduğu gibi sabit değildir. Ancak daha dar bir fiyat aralığındadır. 1500 ile 6000 lira arasında değişen katlanır bisiklet fiyatlarını belirleyen en önemli unsur da ürünün malzemesinin kalitesi olmaktadır.

Eğer daha önce hiç katlanır bisiklet kullanmadıysanız ilk etapta kısa mesafe için işinizi görecek ucuz modellerle başlamanız daha iyi olacaktır. Bu sayede hangi bisiklete ihtiyacınız olduğunu daha kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.

Bu bisikletlerin fiyatını belirleyen bir diğer önemli faktör de bisikletin markası olmaktadır. Her marka aşağı yukarı aynı fiyat üzerinden satış yapıyor olsa da bazı ince nüanslar olabilir. Bunun ana nedeniyse bazı firmaların ülkemizde üretim tesislerinin daha yaygın; diğerlerinin daha az bulunuyor olmasından kaynaklanır.

Eğer daha ileri seviye bir kullanıcıysanız daha pahalı ürünleri almanızı tavsiye ediyoruz. Bir bisikletin fiyatı ne kadar fazlaysa, ürünün kalitesi o kadar yüksektir. Alacağınız bisikleti uzun bir süre kullanacağınız için fiyat konusu uzun vadede pek de göze batmayacaktır.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.