LPG’li Araç Sahiplerinin Kapalı Otopark Çilesi Bitiyor!

maxiforum

Konunun en yetkili merci olan Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan LPG’li otomobil sahiplerini sevindirecek açıklama yapıldı! Yakıt sistemi LPG ile çalışan otomobillerin kapalı otoparklara giriş yasağı kalkıyor. Ayrıntılar haberimizin devamında…

 

 

Z

Otomobil sayısının her geçen gün giderek arttığı ülkemizde, tüketici tarafında özellikle yakıt maliyetlerinin düşüklüğü sebebiyle büyük bir tercih gören LPG yakıt sistemli otomobiller aynı zamanda satın alma aşamasında devlet teşviki ile de destekleniyor. Ancak çok uzun yıllardır ülkemizdeki “Bina Yangın Yönetmelikleri” şartlarından kaynaklı olarak LPG’li araç sahiplerinin yaşadığı kapalı otoparklara giriş yasağı çilesi artık bitiyor. Yakın geçmişte bu yönetmelikler üzerinde yeni düzenlemeler yapılacağının sinyalleri verilmişti.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Anadolu Ajansı (AA) aracılığıyla yaptığı açıklamada “Muayeneleri tamamlanmış ve uygunluğu tamam olan LPG’li araçlar artık AVM kapalı otoparklarına da girebileceklerdir. LPG sistemli otomobiller için otopark şartlarını sağlayan AVM’leri de yakında ilan edeceğiz. Bundan sonraki dönemde otoparklar ‘LPG’li Araçlara Uygundur’ şeklinde belgelendirilecekler.” ifadelerine yer verdi.

 

 

Z

 

 

Türkiye’de 5 Milyona Yakın LPG’li Araç Var!

Konuyla ilgili görüş bildiren BRC’nin Türkiye CEO’su Kadir Örücü ise; Türkiye İstatistik Kurulu (TUİK) tarafından yapılan araştırmalara göre Türkiye’de 4 milyon 770 bin adet LPG’li araç olduğunu ve bu araçların AB (Avrupa Birliği) standartlarına uygun şekilde ekipmanlarla donatıldığını ifade ederek; “Dolayısıyla herhangi bir AB üyesi ülkede yer alan LPG sistemli otomobillerde ‘LPG’lidir’ ibaresi bulunmadığını belirtti.

Devam eden açıklamasında Kadir Örücü; ” LPG’li araçların kapalı otoparklara giriş yasakları çok uzun yıllar önce kaldırılmıştı. Türkiye’de yer alan LPG’li araçlar da aynı şekilde AB standartlarına göre dizayn ediliyor. Bu araç sahiplerinin tek beklentileri, kapalı otopark yasaklarının kaldırılması ve özellikle AVM otoparklarının LPG’li araçlara uygun hale getirilmesidir.” sözlerini de ekledi.

Daha önceden farklı yakıt sistemleri ile çalışan ancak LPG dönüşümü uygulanabilen otomobiller ile ilgili ise; “LPG’li otomobillerde kullanılan donanımlar tüm testlerden geçmiş, AB’nin ‘ECR 67.01’ standartlarına uygun ve onaylı ürünlerle donatılmaktadır. Güvenlik ve emniyet konularında oldukça başarılıdırlar. Yakıt tankı üzerinde bulunan çoklu valf gaz çıkışını kontrol eder. Bu çoklu valf üzerinde, olası bir kaza sonucunda botuların hasar görmesi durumunda gaz akış sistemini otomatik olarak kesen bir de aşırı akım valfleri vardır. Bunun yanı sıra arabanın kontağının kapanmasıyla birlikte elektrikli bir valf ise otomatik olarak gaz çıkışını kapatır ve güvenliği sağlar.” diyerek üretimden LPG’li olarak çıkan veya daha sonradan LGP’li olarak dönüştürülen otomobillerdeki çalışma sistemlerinin güvenliğini özetledi.

 

9k=

Yeni uygulamalar ile birlikte önümüzdeki dönemde AVM kapalı otoparklarına giriş yapabilecek olan LPG’li araç sahiplerinin sevincinin yanında, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi metropollerde yaşanan açık hava otopark sıkıntılarının da bir nebze azalacağını tahmin ediyoruz. Elbette bu durum AVM’ler tarafında ise oluşacak yoğunluklar göz önüne alındığında farklı uygulamalara gidilmesini gerektirebilir.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.