Mercedes’in Tarihine Yolculuk

maxiforum

1900’lü yıllara girilirken Avrupa’nın birçok farklı noktasında farklı üreticiler otomobil üretmeye başlasa da birçoğu yıllar içinde geride kaldı. Günümüze kadar ulaşan bazı markalar ise dünyanın en büyükleri arasında yer almayı başardı. Farklı kıtalara ve ülkelere dağılmış üretim, satış ve pazarlama departmanları ile dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden biri olan Mercedes veya markanın isimlendirdiği şekliyle Mercedes-Benz, en büyükler arasında yer alıyor. Mercedes’in 100 yılı aşan tarihini sizin için derledik.

Wilhelm Daimler ve Karl Benz’in Hayatı

mercedes tarihceKaynak

Mercedes Benz, aslında 1800’lü yılların sonlarına kadar uzanan köklü bir geçmişe sahip. Markaya ismini veren kişilerden biri olan 1844 doğumlu Karl Benz, benzinle çalışan otomobiller geliştirmek için çaba sarfediyordu. İlk patentlerinden birini ise 1878 yılında tasarladığı motor için 1879 yılında aldı. Benz, 1885 yılında ise dünyanın satış amacıyla üretilen ilk benzinli otomobilini geliştirdi.

Mercedes Benz’in günümüzde çatı şirketi olan Daimler AG’nin isim babası ise Gottlieb Wilhelm Daimler. 1834 yılında dünyaya gelen Daimler, içten yanmalı motor teknolojisi üzerine çalışan bir mühendisti. Günümüzde en gelişmiş Mercedes modellerine ismi verilen Wilhelm Maybach ile beraber Daimler, 1885 yılında bir motorlu bisiklet geliştirmeye çalıştı ve bunda da başarılı oldu. Günümüzde bu araç, dünyanın en eski motosikleti olarak gösteriliyor.

Daimler daha sonra Daimler Motoren Gesellschaft veya kısaltması ile DMG’yi kurdu. 1890’lı yıllarda ilk otomobil modellerini satmaya başladılar. Daimler hayallerini gerçekleştirdikten sonra 1900 yılında hayata gözlerini yumdu. 1924 yılına gelindiğindeyse Karl Benz’in şirketi ile DMG ortaklık kararı aldı ve markanın bugüne uzanan tarihi başladı.

Tabii ki Mercedes isminin nereden çıktığını da merak ediyor olmalısınız.

Mercedes İsmi Nereden Geliyor?

1897 yılında Fransa’nın Nice kentinde başkonsolos olarak bulunan Avusturyalı Emil Jellinek, Daimler’den bir araç satın aldı. Kendisi de yarışlara katılan Jellinek, otomobiline kızının adı olan Mercedes’i verdi. İlerleyen süreçte çok daha fazla araç satın alıp bunları pazarlamaya başlamasıyla beraber otomobilin isminden bir marka ortaya çıktı ve 23 Haziran 1902 tarihinde bu isim tescillendi.

1900’lerde Mercedes

1900ler mercedesKaynak

1900’lü yıllarda artık bir marka kimliğine kavuşmuş olan ve 1924 yılında da Karl Benz’in kurduğu şirketi ile birleşerek Mercedes-Benz adını alan marka, günümüzdeki popülerliğine erişmesinde en önemli kilometre taşını 1930’lu yıllarda kaydetti.

Mercedes-Benz 770 adlı modeli piyasaya süren marka; Almanya Devlet Başkanı Paul von Hindenburg, Japon İmparatoru Hirohito ve Papa Pius XI gibi özel müşteriler edindi. Sekiz silindirli 7.6 litrelik devasa bir motora sahip olan araç, 6 kişinin rahatça seyahat edebileceği tarzda dizayn edilmişti. Cabrio, Pullman ve Touring gibi farklı formatları bulunmasının yanı sıra özel süspansiyonlarıyla da öne çıkıyordu.

mercedes 1900Kaynak

1950 yıllara gelindiğindeyse marka yeni otomobil modelleri geliştirip pazar payını artırmayı ve çok sayıda farklı otomobil üretmeyi hedefleyip önemli başarılara imza attı. 400 bin gibi günümüzde bile birçok otomobil modelinin ulaşamadığı satış rakamlarına ulaşan modelleri ile adeta Almanya’nın otomotiv sektöründeki motor gücü olmayı başardı. 1953 yılından 1962 yılına kadar üretilip 442 bin adet satılan W120 ve W121 modelleri, en spesifik örneklerden biriydi. E sınıfı lüks bir araç olmasına rağmen ciddi satış rakamlarına ulaşan araç, Almanya dışında Avustralya ve Güney Afrika gibi farklı ülkelerde de üretildi. 4 kapılı yapısıyla öne çıkan araçta sunulan dizel motorlar çok beğenildi ve neredeyse satışların %60’ı kadarını bu tür oluşturdu. Araç günümüzde birçok insanın severek kullandığı E Serisi’nin ise atası oldu.

1990’lı yıllara gelindiğindeyse yavaş yavaş günümüzde de gördüğümüz araçlar ortaya çıkmaya başladı. Mercedes’in ürettiği en küçük hacimli otomobillerden biri olan A Serisi’nin ilk üyesi, W168 kod adıyla 1997 yılında karşımıza çıktı. Frankfurt Otomobil Fuarı’nı adeta kasıp kavuran otomobil, C segmentinde yer alan rakiplerinin aksine ESP gibi çok sayıda güvenlik donanımı sunabilmesi ile öne çıktı.

2000’lerin Mercedes’i

2000ler mercedesKaynak

Günümüzde Mercedes; A Serisi, B Serisi ve C Serisi gibi çok sayıda otomobil modeline sahip. Hatta birçok model, artık klasikleşmiş durumda. Marka; yüksek güvenlik teknolojilerini barındıran, rakiplerine göre daha gelişmiş donanımlara sahip ve güçlü motorlardan yararlanan modelleri ile öne çıkıyor. Buna ek olarak 2010’lu yıllardan bu yana elektrikli otomobillerin hızla yükselişinden de yararlanmak istiyor. Bu nedenle de elektrikli otomobiller konusunda Tesla gibi farklı markalarla iş birlikleri yapıyor.

Günümüzde markanın elektrikli otomobil vizyonunu gösteren birçok çalışması bulunuyor. Bunlar arasında en büyük sükseye yol açan araç ise Mercedes-Benz Urban e-Truck oldu. 2016 yılında ilk kez gözler önüne serilen araç, özellikle Avrupa kara yolu taşımacılığını hedefliyor. Konsept bir yapıda olmasına rağmen içerisinde yer alan gelişmiş motor ve batarya teknolojisi ile ticari anlamda şirketlere yılda milyonlarca euro kazandırabileceği iddialar arasında.

Daimler – Chrysler İş Birliği

Markanın tarihinde önemli bir yere sahip olan olaylardan birini anlatmamak olmaz. Türkiye’den Endonezya’ya, Amerika Birleşik Devletleri’nden Japonya’ya kadar farklı birçok ülkede üretim tesisi bulunan Mercedes-Benz, 1998 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin dev üreticilerinden Chrysler’i 36 milyar dolara satın aldı. ABD pazarında markanın büyümesini sağlayan bu hamle ile Mercedes bir anda dünyanın en büyük şirketleri sıralamasında hızla yükseldi. Buna ek olarak ABD özelinde araçlara bazı eklemeler ve çıkarmalar yapıldı.

Daimler, ilerleyen yıllarda beklediği kadar büyüme sağlayamadığı için Chrysler Grubu’nu elinden çıkardı. Günümüzde Mercedes-Benz öncülüğünde bir otomotiv grubu olmaya devam ediyor. Daimler’in Mercedes dışında diğer önemli markası ise Smart.

Saat ve Otomobil Devlerinin Buluşması: Smart

İsviçreli saat devi Swatch ve Mercedes-Benz tarafından 1994 yılında kurulan marka, fortwo adlı iki kişilik ve forfour adlı dört kişilik iki farklı model üretiyor. Avrupa’da yaşayan ve şehir içerisinde küçük otomobillere ihtiyaç duyan kullanıcıları hedefleyen marka, Mercedes’in son yıllardaki en başarılı projelerinden biri olarak gösteriliyor.

Mercedes’in 100 Yılı Aşan Serüveni

Otomotiv sektörünün en köklü üyelerinden biri olan Mercedes-Benz, pazarlamanın gücünü ilk keşfeden markalardan. Avusturyalı bir konsolosun başarısı kadar iki Alman mucidin önemli katkıları da gözden kaçmamalı. 1920’lerden bu yana geliştirdiği özel motor teknolojileri, araçlarına eklediği donanımlar ve ilkleri başarabilmesi ile otomotiv dünyasına yön vermeyi sürdürüyor.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.