Motor Ehliyeti Nasıl Alınır? Motor Ehliyet Fiyatları

maxiforum

Toplu taşıma kullanmaktan sıkıldıysanız kendi aracınızı kullanmak veya motor kullanmayı düşünüyorsanız motor ehliyeti alabilirsiniz. Motor ehliyeti nasıl alınır diye baktığımızda almamız gereken bir eğitim ve girmeniz bir sınav vardır. Motor ehliyeti sınavı hakkında çok daha detaylı bilgiler aşağıdaki yazımızda yer almaktadır, lütfen okumaya devam edin.

Araba Ehliyeti Nasıl Alınır?

Motor Ehliyet Sınıfları Nelerdir?

Motosiklet ehliyet sınıfları 5 sınıfa ayrılmaktadır. 2, 3 ve 4 tekerli motosikletler için farklı ehliyet çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar ise E sınıf ehliyetlerdir.

M sınıfı ehliyet, motorlu bisiklet kullanmayı düşünenler iki, üç, dört tekerlekli Mopet kullanıcılarına verilen ehliyet çeşididir.

ABİ sınıfı ehliyeti iki veya üç tekerlekli, silindir hacmi 125 santimetreküp olan, geçmeyen sepetli ve sepetsiz tüm motosiklet kullanıcılara verilen ehliyet tipidir.

A2 sınıfı ehliyeti motor gücünün 35 kilo ve 6 geçmemesi gerekmektedir. 2 tekerleklidir. Bu kuralları sağlamayan, sepetli veya sepetsiz tüm motosiklet kullanıcılarına verilen bir ehliyet çeşididir.

A sınıfı ehliyet motor gücünün 15 kilo ve 6 geçmemesi gerektiği gibi 3 tekerlekli motor gücü olup 35 kilovatı geçmemesi gerekir. Seperli veya sepetsiz, iki tekerlekli tüm motosiklet kullanıcılarına verilen bir ehliyet çeşididir.

B sınıfı ehliyeti, S motor gücünün 15 kilo ve 6 geçmeyen, araçlarının ağırlığı ise 400 kilogram olan, yük taşımacılığında kullanılan ve 550 kilogramı geçmeyen, 4 tekerlekli motosiklet kullanıcılarına verilen ehliyettir. Batarya ağırlığı dikkate alınmadan, hesaplamaların elektrikli araç kullanımlarında da geçerli olan bir ehliyet çeşididir.

Motor Ehliyetine Sahip Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir

Motor ehliyeti için gerekli olan şartlara baktığımızda bunlardan biri yaştır. Motosiklet ehliyeti yaş aralığı şu şekildedir;

 • B1, A1 ve M sınıfı ehliyeti almayı düşünenlerin 16 yaşını doldurmuş olması gerekir.
 • A sınıfı ehliyet almak için de en az 24 yaşını doldurmak ve 2 yıllık A2 sınıfı ehliyetine sahip olmak gerekir.
 • A2 sınıfı ehliyet almayı düşünen sürücüler için ise 18 yaşını doldurması gerekir.
 • Motosiklet ehliyeti almak isteyen sürücüler için en az ilkokul mezuniyet şartı aranmaktadır.

Motosiklet Ehliyeti Almak İçin Başvuru Evrakları Nelerdir?

İlk defa motosiklet ehliyeti almayı düşünüyorsanız ve milli eğitime bağlı olan bir özel sürücü kurslarına gidip başvuru yapmanız gerekir. Bu kurs yerinde istenilen evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlamam gerekiyor. Bunları baktığımızda genellikle;

 • Kimlik fotokopisi
 • Nüfus cüzdanı
 • Avukatlık kartı veya pasaport kartı
 • Mezuniyet diploması veya öğrenim belgesinin fotokopisi asli ile birlikte istenmektedir.
 • Adli sicil kaydı, burada ehliyet almanıza engel teşkil etmeyecek suçların işlenmemiş olması gerekmektedir.
 • Pratisyen veya bir uzman hekim tarafından verilecek bir sağlık raporu gereklidir, aile hekimlerinden de bu rapor alabilirsiniz.
 • Herhangi bir sürücü belgeniz varsa bunun fotokopisi istemekte,
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 2 adet biyometrik fotoğraf istenmektedir.
 • Sınav ücretini ise kursiyer ödeyeceği gibi makbuzu dosyalaması gerekmektedir.
 • 18 yaşını doldurmamış olan kişiler içinde veli veya vasi muvafakatnamesi gerekmektedir.

Motosiklet Ehliyeti İçin Verilen Eğitimler Nelerdir?

Bütün motosiklet ehliyetleri için gerekli olan teorik ve uygulamalı yani direksiyon eğitimlerinin alınması gerekmektedir. İlk defa ehliyeti alacak kişilerin trafik bilgisi, araç tekniği ve ilk yardım derslerini teorik olarak alması gerekir.

A2 motosiklet ehliyetini yükseltmek için motosiklet ehliyeti almak istiyorsanız, yalnızca direksiyon eğitimi almanız gerekmektedir. Teorik eğitimlerin bitiminin ardından Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği ders saatin tamamlanması sonucunda bir sınava girilir.

Direksiyon eğitimlerin tamamlanması ve sürücü kursuna ait olan otomatik manuel olan vitesli motosikletler de eğitim sırasında öğrenilir.

Motosiklet Sınavları Nasıl Yapılmaktadır?

Hem teorik hem de direksiyon eğitimi sınavı vardır.  Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği tarihlerde olan yazılı ve uygulamalı sınavlara girilerek ehliyet alınmaktadır. Teorik sınavda sürücü kurslarının için yeterli eğitimi aldığını belli eden bir not alınması gerekiyor. Sınav yazılı veya uygulamalı olarak da yapılabilir.

Kursiyerler için teorik sınavda araç tekniği, ilkyardım, trafik ve gibi konulardan sorulur. Toplam 50 sorudan oluşmaktadır. 100 puan üzerinden değerlendirilen bu sınavdan en az 70 puan alınması gerekir. Sürücü adayları teorik bilgilerin kendilerine yönetilen

 • 12 adet ilkyardım,
 • 9 adet araç tekniği,
 • 23 adet trafik bilgisi ve
 • 6 adet trafik adabı

Sorularını doğru cevaplanmaması durumunda ehliyeti almaya hak kazanamaz. Yazılı ve e-sınavda yanlışlar doğruyu götürmektedir. Adaylar tüm soruları boş bırakmamaları kendileri için iyi olacaktır.

Direksiyon sınavı ise kayıtlı olduğu sürücü kursunun araçları ile yapılmaktadır. Direksiyon eğitimin tamamlanmasının ardından teorik sınavda başarılı olan kursiyerler, direksiyon sınavına katılmaya hak kazanır.

Motosiklet ehliyeti almak isteyen kişiler iki aşamalı sınava girmektedir. Aynı tarihte hem özel bir parkur içinde hem de trafik akışının içinde olduğu güzergahlarda motosiklet kullanılmaktadır. Sürücü adaylarının özel bir parkurda yaptığı sınav yönetmenliği tarafından izlenir ve hareketleri, engelleri başarılı bir şekilde yapıp yapmadığına bakılır.

Direksiyon sınavı yaklaşık 35 dakika olup 5 dakikalık Özel park etabını başarılı geçiren adayların yarım saatlik trafik akışının içinde olduğu bir motosiklet sınavıdır.

Her iki durumda istenen kriterleri tamamlayan kişiler ehliyet almaya hak kazanırlar.

Motosiklet Ehliyeti Fiyatı Ne Kadardır?

En çok merak edilen şeylerden biri de motor ehliyet fiyatları ise şu şekildedir;

 • Sürücü kursu ücretleri genellikle A1 için 1350, A2 için 1600, A için 1950 TL’dir.
 • A1, A2 ve A için ödenen harç ücretleri ise 272 TL + 225 TL + 45 TL = 543 TL’dir.
 • Bütün motor sınıfları için aynı sistem uygulanmaktadır.
 • A1, A2 ve A için ödenecek teorik sınav ve direksiyon sınavlarının ücretleri ise teorik sınav 100 TL’dir.
 • Direksiyon sınav ücreti ise 130 TL’dir.
 • Toplam maliyeti baktığımızda A1 motor ehliyeti fiyatı 1350 TL + 543 + 130 + 100 eşittir 2123 TL’dir.
 • A2 motor ehliyet fiyatları baktığımızda ise 1600 + 543 + 130 + 100 1373 TL A motor ehliyet fiyatı ise 1950 + 543 + 130 + 100 = 2723 TL’dir.

Motor Ehliyetinin Aşamaları

Motor ehliyeti sınavların 7 aşaması vardır. Her aşama 5 dakika sürmektedir. Sınavlar üst üste verilen krokiye göre dizayn edilmekle birlikte 7 beceri listelenmektedir. Bunlar ise;

 • Motoru çalıştırmak ve hareketini sağlamak
 • Konilerin arası alım yaparak geçmeyi sağlamak
 • 8 hareketi çizmek
 • Sarı çizgiler üzerinde iken dengeyi sağlamayı başarmak
 • Fren yapmayı ve durma becerilerini gerçekleştirmek
 • Belirli engellerden pratik bir şekilde kaçmak

Aynı şekilde fren yapma sistemi ile motor sınavının kuralları bunlardır. Direksiyon sınavının 35 dakikasının 5 dakikası özel parkurlardan oluşur. Aslında amaç bir nevi sizi normal hayata da hazırlamaktır.

Motor Ehliyet Fiyatları Ne Kadar?

Her yerde aynı görünse de gittiğiniz kurs yerlerine göre değişiklik göstermektedir. Gittiğiniz yere göre ödeyeceğiniz ücretler farklılık gösterecektir fakat ödeyeceğiniz tutarım aynı olmasa bile eşit ve orantılı bir şekilde ilerlediğini bilmemiz gerekiyor.

Eğer ki fahiş fiyatlı bir eğitim yerinde iseniz oraya gitmemelisiniz. Hem daha uygun hem de aynı eğitim alacağız birçok yer mevcuttur. Ayrıca sınav ücretleri değişiklik göstermeyeceği için gittiğiniz kurs yerlerinin ücretlerinin ne kadar olduğunu ilk önce sormanız gerekmektedir.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.