Opel Corsa’nın Tarihi

maxiforum

B sınıfı hatchback araçlar arasında Türkiye’de en beğenilen otomobillerden olan Opel Corsa’yı sizin için inceledik.

“Opel’i Türkiye’de geniş kitlelerin tanımasına vesile olan araç hangisidir?” diye soracak olursak birçok kişi için ilk akla gelen araçlardan biri Corsa olacaktır. Yıllardır üretilen ve sevenleri tarafından vazgeçilemeyen araçlardan biri olan Corsa, düşük hacimleri sayesinde yakıt tasarrufu yüksek olan motorları ile çok beğeniliyor. Bu kadar beğenilen bir aracın geçmişini merak ediyorsanız Opel Corsa’nın tarihi karşınızda!

Otomobil modellerinin jenerasyonları incelendiğinde çoğunlukla rakamlarla anıldıkları görülüyor. Örneğin Volkswagen Golf Mark 1 ya da Renault Clio I buna örnek olarak verilebilir. Opel’in araçları ise daha çok harf sırası ile anılıyor. Yani bir modelin ilk jenerasyonu A ile başlıyor ve alfabetik sıra ile ilerliyor. Bunu daha net görmek istiyorsanız “Opel Astra’nın Tarihi”ni inceleyebilirsiniz. Corsa’da da durumun Astra ile aynı olduğunu göreceksiniz.

Opel Corsa A (1982-1993)

opel corsa aKaynak

Tarihler 1982 yılını gösterdiğinde Almanya’nın en eski otomobil üreticilerinden olan Opel, Corsa’yı üretmeye başladı. En yakın rakibi Polo ile olan rekabeti de bu dönemde başladı ve günümüze kadar ulaştı.

3 kapı, 4 kapı ve 5 kapı formlarında üretilen Corsa A, özellikle 1.3 litrelik motoru ile çok beğenildi. İspanya’nın Zaragoza kentinde üretilen araç, uzun yıllar hizmet verebilmesi sayesinde beğeni kazandı. Bu arada araç, İngiltere’de Opel’in Vauxhall adıyla satılması nedeniyle Vauxhall Nova adıyla da anılır.

Opel Corsa B (1993-2000)

opel corsa bKaynak

Corsa A, dünya genelinde çok sevilince yaklaşık olarak 11 yıl boyunca satıldı. Bu durum, B sınıfı hatchback bir otomobil için oldukça uzun bir süre olmasına rağmen başarılı bir grafikle satış rakamları hep yukarıya doğru çıkmaya devam etti.

Ancak bir süre sonra içerisinde yer alan teknolojinin eskimesi ve tasarımın günün şartlarına uygun olmaması nedeniyle Opel, Corsa’nın yeni jenerasyonu duyurdu. Nisan 1993’te başlanılan Corsa B üretimi, 2000 yılına kadar devam etti.

2. jenerasyon Corsa, Avustralya’dan Meksika’ya kadar farklı ülkelerde satıldı. Ancak o dönem General Motors’un çatısı altında yer alması nedeniyle araç farklı ülkelerde farklı isimlerle anıldı. Örneğin Avustralya’da Holden Barina, Brezilya’da ise Chevrolet Classic ismi ile satıldı.

Araç içerisinde yer alan 1.5 litrelik turbo dizel motor ise adeta otomobil piyasasına damgasını vurdu ve bugün bile Corsa’nın, yakıt ekonomisi denince akla ilk gelen otomobil modellerinden biri olmasını sağladı.

Opel Corsa C (2000-2006)

opel corsa cKaynak

Corsa B’nin üzerinden 7 yıl geçince Opel, Corsa C’yi duyurdu. Özellikle yarı otomatik ve otomatik vites seçenekleri ile adından söz ettirmeyi başaran araç, 1.7 litreye varan dizel motorlarıyla da yakıt tasarrufu sağlamayı başardı. Araç içerisinde bulunan dizel motorların yakıt tasarrufu dışında yüksek performans sunabilmesi ise Corsa’nın çok satanlar arasına girmesine yetti.

EuroNCAP testlerine de katılan araç, yetişkin yolcu koruması alanında 4 yıldız almayı başardı. Böylece birçok rakibini ekarte etmiş oldu.

Corsa C’yi diğer araçlardan ayıran en önemli nokta ise geniş iç hacmi oldu. Baş, omuz ve diz mesafesi konusunda rakiplerinin oldukça önünde olan araç, özellikle aileler tarafından da tercih edilmeye başlandı. Böylece İngiltere gibi önemli pazarlarda en çok satan araçlar arasında yer aldı ve Opel, rakiplerine adeta gövde gösterisi yaptı.

Opel Corsa D (2006-2014)

opel corsa dKaynak

Opel Corsa denildiğinde Türkiye’de ilk olarak akla gelen modellerin başında Corsa D gelir. Araç özellikle iç hacmi sayesinde uzun süre Türkiye’de en çok satan B sınıfı araçlardan biri olmayı başardı. Ayrıca sınıfındaki önemli rakipleri Clio kadar az yakıt tüketmesi ve Polo kadar yüksek donanımlara sahip olması ile öne çıktı.

Corsa D’nin öne çıkan diğer bir özelliği ise geniş renk skalası oldu. Karabiber kahvesi gibi egzotik ve ilginç renk seçimleri ile hem Türkiye hem de Avrupa’da çok başarılı bir grafik çizmeyi başardı. Ayrıca Opel’in CDTi dizel motoru sayesinde hem yakıt tasarrufu hem de düşük karbon salınımı beraber sunuldu. Böylece Euro normlarını da rahatça karşılayabildi.

Otomobilin en beğenilen noktalarından biri ise güvenlik ekipmanları açısından başarılı olmasıydı. Katıldığı EuroNCAP testlerinde araç, yetişkin güvenliğinde 5 yıldız aldı. 2007 yılında Avrupa’da yılın otomobili olmayı da başaran Corsa D, tüm zamanların en çok satan Opel modellerinden biri oldu.

Opel Corsa E (2014 – 2019)

opel corsa eKaynak

285 litrelik bagaj hacmi ile sınıfında öncü olmayı başaran otomobillerden Corsa E, sebebi bilinmese de sadece 5 yıl üretildi. 2014 yılında Almanya ve İspanya’da üretilmeye başlanan araç, Türkiye’de de sevenlerini mutlu etmeyi başardı. İçerisinde yer alan 1.0 litrelik ECOTEC motoru sayesinde düşük benzin tüketimi sunabilen otomobil, 115 beygire kadar güç üretebilmesiyle de performans açısından memnun etti.

Özel lastik ve donanımları ile farklılaşan spor paketine de sahip olan araç, kilometrede 100 gram gibi oldukça düşük bir karbon salınımına sahip olmasıyla rakiplerinin önüne geçmeyi başardı. Ayrıca 5 ileri yarı otomatik ve 6 ileri otomatik vites seçeneklerinin akıcı geçişleri sayesinde sürüş hissiyatını yukarıya çıkardı. Böylece en sevilen modellerden biri olabildi.

Opel Corsa F (2020 – Günümüz)

opel corsa fKaynak

Opel’in General Motors Grubu’ndan Peugeot ve Citroen’in de içerisinde bulunduğu PSA Grubu’na geçmesinden kısa bir süre sonra Corsa F duyuruldu. Herkes Corsa E’nin neden bu kadar kısa bir süre içerisinde piyasadan çekildiğini merak ederken Opel, e-Corsa formülünü dile getirdi. Yani Corsa F hem elektrikli hem de fosil yakıtlı versiyona sahip oldu.

2020 model Opel Corsa F; LED farları, dijital gösterge ekranı ve sürücü odaklı kabini ile göz doldurdu. Buna ek olarak 1.2 litrelik turboşarjlı motoru ile 100 beygir güç ve 205 Nm tork üretebilmesi sayesinde araç bir anda öne çıktı.

Elektrikli Corsa olarak bilinen Opel Corsa-e ya da e-Corsa ise Nissan Leaf ve Renault Zoe’nin en büyük rakiplerinden biri olmaya aday. Araç içerisinde yer alan motor, 0’dan 100 km/s hıza 8.1 saniyede ulaşıyor. Üstelik araç sadece yarım saat şarj edildiğinde %80 batarya doluluk oranına ulaşabiliyor. Buna ek olarak 136 beygir güç ve 260 Nm tork üretebiliyor.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.