Otomobillerde segment ne anlama geliyor?

maxiforum

Otomobillerde segment ne anlama geliyor? Bugün sizlerle birlikte otomobil segmentlerini inceleyeceğiz. Birçok otomobil sahibi alacak olduğu veya kullandığı aracın hangi segment olduğunu bilmemektedir. Aracın hangi segment olduğunu bilirsek araçtan beklediğimiz performans , yakıt , donanım gibi sorulara da cevap bulabiliriz. Bu makalemizde sizlere segment konusunda yardımcı olmaya çalışacağım.

Otomobillerde Segment toplamda 9 adettir. Bunlar ; A,B,C,D,E,F,G,M,J şeklinde sıralanmaktadır. Araçlarda segment sıralaması yapılmasının sebebi aracın motoru , aracın donanımı ,aracın performansı ve bunun gibi birçok özelliklerin olmasıdır.

Aracın motor hacmi arttıkça segmenti de değişkenlik gösterecektir. Ya da araçları donanımlarına göre karşılaştırırsak yine farklı segmentlerde olduğunu göreceğiz.

Otomobillerde Segment Nedir?

Araçların özelliklerine göre gruplaştırmaya segment denir. Bu şekilde alacağımız aracın hangi segmente ait olduğunu bilirsek aynı gruptaki araçlarla karşılaştırma yapmak daha doğru olacaktır. Araç alırken markasından daha çok hangi segmentte araç aradığımızı kararlaştırırsak bizim için daha iyi olacaktır. Böylece Aracım Hangi Segment sorusuna gerek kalmayacaktır.

A  Segmenti araçlar

Bu segmentte bulunan araçlar için mini arabalar da diyebiliriz. Çünkü uzunlukları 370 santimetreden az olan araçlar bu segmentte bulunur. En uygun fiyata sahip araçlar da bu segmentte bulunmaktadır.

Bu segmentte bulunan araçlar genellikle iki kişiliktir ve uzun yol için uygun değildir. Bu segmentte bulunan araçlara Kia Picanto , Hyundai i10 ve Fiat 500 örneklerini verebiliriz.

B  Segmenti araçlar

Bu grupta bulunan araçların uzunlukları 3700 ve 4000 santimetre arasındadır. Ağırlıkları da A segmentinde bulunan araçlardan daha fazladır.

B segmenti araçlar 4 veya 5 kişiliktir fakat uzun yol için uygun değildir. Az kişi alabildikleri için ve modelleri için daha çok gençler tarafından tercih edilmektedir. Bu segmentte bulunan araçlara Renault Symbol , Peugot 301 ve Honda City örneklerini verebiliriz.

Dizel Araç Kullananların Bilmesi Gerekenler

C Segmenti araçlar

Bu grupta bulunan araçlar 4100 ve 4500 santimetre aralığında uzunluğa sahiptir. Hem aileler için hem kişisel kullanım için uygun olmasından dolayı C segmenti araçlar çok tercih edilmektedir.

Bu grupta bulunan araçlar B segmentine ait araçlarla birlikte ülkemizde en çok tercih edilen segmentlerdendir. C segmenti en çok araç üretilen gruptur.

En çok araç üretilmesi beraberinde en çok modele sahip grup olmasına da sebep olmaktadır. Bu segmentte bulunan araçlara Volkswagen Jetta , Chevrolet Cruze ve Toyota Corolla örneklerini verebiliriz.

D Segmenti araçlar

D segmenti araçlar 4600 ve 4900 santimetre arasında uzunluğa sahiptir. C segmentinden farklı olmasının sebebi daha geniş , daha konforlu ve performans olarak daha iyi olmalarıdır.

C segmenti gibi aileler ve kişisel kullanıma uygundur . Hem uzun yol hem de şehir içi kullanımda şoförleri memnun etmektedir. Bu segmentte bulunan araçlara Volkswagen Passat , Ford Mondeo ve Citroen C5 örneklerini verebiliriz.

Otomobillerde segment ne anlama geliyor
Lexus LS 460

E Segmenti araçlar

Bu grupta bulunan araçlar 4900 santimetreden uzundur. Gerek performans gerek donanım olarak yukarıda anlatmış olduğumuz segmentlerden bariz farkları bulunmaktadır.

Yine fiyat olarak yukarıdaki segmentlerden farkları oldukça fazladır. Kısaca “lüks” kelimesini bu segment için kullanabiliriz. Bu segmentte bulunan araçlara Audi A6 , Jaguar XF ve Ford Ranger örneklerini verebiliriz.

F Segmenti araçlar 

F grubunda yer alan araçlar işçilik , malzeme kalitesi , donanım ve bu tarz daha çok özelliklere sahiptir. Bu tarz özellikler beraberinde fiyat olarak da farklılık göstermesine sebep olmaktadır.

Teknolojik donanım açısından en son çıkan teknolojiye sahip araçlar bu segmentte bulunmaktadır. Bu segment için “ultra lüks araçlar” da diyebiliriz. Genellikle yüksek hacimli motorlara ve uzun dingillere sahip oldukları için kullanıcıların çok memnun olduğu gruptur.

Bu segmentte bulunan araçlara Lexus LS , Porsche Panamera ve Dodge RAM örneklerini verebiliriz.

G Segmenti araçlar

Bu grup S segment olarak da bilinmektedir. Bu segmentte bulunan araçlar için spor ve lüks kelimelerinin birleştiği grup diyebiliriz. Dünyada ki en pahalı araçlar bu grupta bulunmaktadır. Genellikle tek kapılı ve 2+2 şeklinde dizayn edilir. Hız tutkunlarının tercihi bu segmentlerden yana olmalıdır. Bu segmentte bulunan araçlara Ferrari ve Lamborghini örneklerini verebiliriz.

Hararet Müşürü Hakkında Tüm Detaylar

M Segmenti araçlar

Günümüzde SUV araçların daha çok tercih edilmesi sebebiyle M segmenti araçların kullanımı düşüşte. Bu segmentte bulunan araçlar “Multi Functional Vehicles(MVP)” yani çok amaçlı araçlar olarak da adlandırılır. Bu segmentte bulunan araçlara Citroen C4 Picasso , Ford C-Max ve Renault Scenic örneklerini verebiliriz.

J Segmenti araçlar

J segmenti araçlar arazi aracı olarak da bilinir. Hem Off-road için hem de şehir içi kullanıma uygun olması yüzünden çok tercih edilirler. Bir SUV’dan beklediğiniz performansı ve bir spor arabanın sunacağı hazzı fazlasıyla bu segmentte bulabilirsiniz.

Donanım olarak da F segmenti araçların bulundurduğu özelliklere sahiptir. Bu segmentte bulunan araçlara Honda CRV , Range Rover Evoque ve Mercedes GLC örneklerini verebiliriz.

Otomobillerde Segment nedir kısaca özetlemek gerekirse aracın bulunduğu kategoridir. Bu kategoriler araçların boyut ve fiziksel özellikleri baz alınarak oluşturulmaktadır.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.