Otomobillerdeki Hayat Kurtaran Güvenlik Ekipmanları

maxiforum

Otomotiv sektörü kuşkusuz en hızlı gelişen ve dönüşen sektörlerin başında gelmektedir. Dolayısı ile bitmek bilmeyen bir rekabet ortamında ürettiğiniz modelleri ilgi çekici ve teknolojik olduğu kadar güvenli de yapmak zorundasınız. Peki, şu anda en revaçta ve en çok rağbet gören güvenlik ekipmanları neler? Sizler için yazımızda tek tek inceledik…

 

Z

 

Yapılan araştırmalarda sayısız güvenlik aksesuarı ve ekipmanının içerisinde özellikle 5 güvenlik ekipmanının çok daha kritik olduğunu ve öne çıktığını görüyoruz. Bunlara sırayla bakalım;

 

Kör Nokta Uyarı Sistemi

 

9k=

 

Şerit değiştirme sırasında yeterince dikkatli ol(a)mamak veya mesafeyi tahmin edememek ciddi kazalara sebebiyet verebilmekte. Elbette aynalarımızı da doğru açıyla ayarlamamız gerekiyor. Bunu bertaraf etmek için geliştirilen Kör Nokta Uyarı Sistemi, aracın arka tamponuna iki adet sensör yerleştirilip bu sensörlerin 50 metreye kadar yaptığı tarama ile sürücünün aynalardan göremediği araçları görüp LED yardımı ile uyararak haberdar olmasını sağlıyor. Kör Nokta Uyarı Sistemi’nin patenti 1995 yılında George Platzer tarafından alınmıştır ve fikir ilk olarak kağıt üstünde kendisi tarafından SAE’ye (Society of Automotive Engineers) sunulmuştur. Sistemin çeşitli markalarda farklı isimleri vardır. Mesela Volvo’da lk olarak 2007 yılında S80’de BLIS (Blind Spot Information System) ismiyle, Mazda’da 2009 yılında Mazda 6’da BSM (Blind Spot Monitoring) ismiyle, Ford’da yine BLIS ismiye 2010 Ford Fusion’da ve Mitsubishi’de BSW (Blind Spot Warning) ismiyle 2016’da Pajero Sport’ta kullanılmıştır.

 

Darbe Önleme Sistemi

 

Z

 

Darbe Önleme Sistemi araçların çevresinde yaklaşmakta olan bir araç ile çarpışılma durumu olduğunda kazayı önlemeye yarayan bir güvelik sistemidir. Sistemde çoğunlukla bir radar bulunurken bazı araçlarda lazer veya kamera da bulunabilmektedir. Darbeyi önceden sezip önleme aslında 60 yıl öncesine, 1950’li yıllara kadar dayanan bir konsept. Cadillac’ın 1959 yılında tanıttığı Cyclone prototipinde uygulanan sistem, aracın ön kısmında bulunan iki çıkıntının içine yerleştirilmiş radarlar ile çalışıyordu. Vaktiyle çok maliyetli olması sebebiyle vazgeçilen teknoloji, 1995 yılında Forewarn ismiyle Hugher Research Laborotories tarafından hayata geçirilmişti. İlk lazer destekli darbe önleyici Toyota Celsior’da (Lexus LS diye de bilinir) kullanılmıştır.

 

Adaptif Hız Sabitleyici

 

2Q==

 

Adaptif Hız Sabitleyici, çeşitli algılama sistemleri vasıtasıyla önünüzdeki araç ile mesafenizi korumaya yardımcı olan, gerek güvenliğe olduğu kadar konfora da yardımcı olan bir teknolojidir. Çarpışma Önleme Sisteminde olduğu gibi radar, kamera veya lazer sensörleri gibi çeşitli ekipmanlar ile işlemektedir. Sistem ilk olarak 1992 yılında Mitsubishi tarafından Debonair modelinde, Japonya pazarında Uzaklık Uyarısı ismiyle tanıtılmıştır. Daha sonra Japon marka 1995 yılında Diamante modelinde gaz tepkisini ayarlayabilen bir versiyon geliştirmiştir. 2000 yılında Toyota, sisteme fren yapma özelliği de eklemiştir.

 

Şerit Takip Asistanı

 

9k=

 

Tıpkı Kör Nokta Uyarı Sistemi gibi Şerit Takip Asistanı da sürücülerin sürüş esnasında hatalarından kaynaklı kazaların önüne geçmeyi amaçlayan bir sistemdir. Kamera, lazer sensörleri veya kızılötesi sensörler kullanılarak sistem işlemektedir. İlk Şerit Takip Asistanı, 2000 yılında Mercedes’in Actros kamyon modeli için Amerikalı bir şirket olan Iteris tarafından tasarlanmıştır. Citroen, Avrupa’daki ilk sistemi tanıtan marka olup; C4, C5 ve C6 modellerinde bulunuyordu.

 

Yaya ve Bisikletli Çarpma Uyarıcı

 

9k=

 

Yaya Koruması veya Yaya Algılaması olarak da geçen sistem bir kamera ve yapay zeka yardımı ile aracın önüne çıkan yayaları algılayarak olası bir kazanın önüne geçebiliyor.

Güvenli bir sürüş için otomobillerin bizlere sağladığı tüm teknolojik olanakları bir tarafa bırakırsak, unutmamak gerekir ki en önemli faktör yine bizleriz. Basit gibi görünen emniyet kemerinin takılması kuralı bile, en ölümcül kazalarda oldukça yüksek oranlarda hayat kurtarmaktadır. Trafikte ihmale gelmeyecek, biz sürücülerin ve aynı şekilde tüm yolcuların dikkat edeceği ufak detaylar ile bir çok hayat kurtarmak mümkündür. Otomotiv teknolojileri her geçen gün biz insanların seyahat güvenliğini en üst düzeye çıkarmak adına gelişmeyi sürdürmektedir. Önümüzdeki zaman içerisinde bu alanda yaşanacak tüm gelişmeleri siz değerli OtoBoom.com takipçileri ile aynı şekilde Blog sayfamız aracılığıyla paylaşıyor olacağız.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.