Tır Ehliyeti Nasıl Alınır ve Tır Ehliyeti Fiyatları

maxiforum

Tır Ehliyeti, özellikle bir meslek olarak tır şoförlüğü yapmak isteyen kimseler için alınması şart olan, belirli bir sınıftan sürücü belgesidir. Eski sisteme uygun olarak tır ehliyetine sahip olmayan kişiler basitçe bir sınava girerek sonrasında tır ehliyeti almaya hak kazanabiliyorken, yeni getirilen şartlar doğrultusunda tır ehliyeti almak adına belli başlı şartlar getirilmiştir. Bu anlamda ilk şart, öncelikle B sınıfı bir ehliyete sahip olmaktır.

B sınıfından sürücü belgenizi aldıktan sonra ise C sınıfı sürücü ehliyetini almak için sınava girmeli ve bu sınavı da başarıyla tamamladıktan sonra CE sınıfı sürücü belgesi yani bir diğer adı ile tır ehliyeti için kayıt yaptırmanız gerekecektir.

CE sınıfı sürücü ehliyeti kurslarına katılan, sınavlara giren ve başarı ile tamamlayan kişiler, tır ehliyeti almaya hak kazanırlar. Bu anlamda sistemin zorlaştığını ancak bir anlamda yolları diğer sürücüler için de daha dikkatli hale getirdiğini söylemek mümkün olacaktır.

Kamyon Ehliyeti Nasıl Alınır?

Tır Ehliyeti Almak İçin Kaç Yaşında Olmanız Gerekir?

Farklı sürücü belgelerine göre tır ehliyeti almanın yaşı daha yüksektir. Bu anlamda yeterli sürücü bilgi birikimine sahip olmak adına tır ehliyeti kaç yaşında alınır sorusunun cevabı da daha yüksek bir yaşa tekabül etmektedir. Buna göre bir tır ehliyeti yani CE sürücü belgesi sahibi olup bu alanda bir meslek icra edebilmek adına öncelikle 21 yaşını doldurmak ve 22 yaşından gün alıyor olmak gerekecektir.

Bu sistemin tüm anlamı ise, sürücü belgesini alacak kişinin yeterli bir olgunluğa, bilgi birikimine ve yeterliliğe erişmiş olmasının gerekliliğidir. Buna göre kurallar dahilinde öncelikle 18 yaşını dolduran kişiler B sınıfı ehliyet için başvurup, gerekli eğitimleri alıp sınava girebileceklerdir. Sonrasında bir C sınıfı ehliyet için 21 yaşını doldurmak gerekmektedir. C sınıfı ehliyet aldıktan sonra ise, belirtildiği üzere CE ehliyeti almak için başvurabilirsiniz.

Tır Ehliyeti Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Tır ehliyeti alabilmek için öncelikle gerekli belgelerinizi toplamanız e eğitim alacağınız kuruma teslim etmeniz gerekecektir. Bu belgeler, sizlerin yetkinliğini, yaşını ve genel anlamda sağlık durumundan seyahat edebilirliğini simgeleyecektir.

Kimlik ve Kimlik Fotokopisi

Bu belgeler, sizlerin bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunuzu kanıtlar nitelikte olup aynı zamanda kimlik üzerinde yazan yaşınızı tescil ederek CE ehliyeti sürücü kursuna başvurabileceğinizi kanıtlayacaktır.

Fotoğraf

Yeni sistemde farklı belge ve evrakların üzerine konmak üzere toplamda 10 adet biyometrik fotoğrafınız istenmektedir.

Öğrenci Belgesi veya Diploma

Kuruma sunacağınız öğrenci belgeniz veya aynı minvalde iş görecek olan diplomanız, sürücü belgesi almanız için önemli bir husustur. Buna göre eğer ilkokul mezunu iseniz, bir okur yazarlık belgesi için başvurmanız gerekir. Bu durum, sizin kursu almaya uygun olduğunuzu belirtecektir.

Sabıka Kaydı

Sabıka kaydı, özellikle istenilen bir belge olarak kanun gözünde herhangi bir suç işlemediğinizin veya bir suça ortaklık etmediğinizin kanıtı olarak istenmektedir. Bu anlamda eski sistemde bir sabıka kaydı için adliyeleri ziyaret etmeniz gerekirken, yeni sisteme göre kolayca e-devlet hesabınıza giriş yaparak bir çıktısını alabilmeniz mümkündür.

Sağlık Raporu

Sağlık raporu, sürücü kursunuza sunmanız gereken en önemli belgeler arasında yer alır. Bu anlamda büyük bir araç veya otomobil kullanmaya sağlık durumunuzun elverişli olup olmadığı konusunda karara varılmasını sağlayacaktır. Ağır vasıta araçlar için özellikle istenen bu belge, devlet hastaneleri aracılığıyla veya özel hastanelere gidilerek kolayca alınabilir.

Bir Önceki Sürücü Belgesi

Buna göre CE sınıfı bir ehliyet alabilmek adına öncelikle B sınıfı sürücü belgenizi ve C sınıfı sürücü belgenizi sunmanız istenecektir.

İkametgah Belgesi

Bu belge ise, adresinizi ve oturduğunuz semti sunmaktadır. İkametgah belgesini bulunduğunuz mahallenin muhtarlığından veya nüfus il müdürlüğünden çıkarttırabilirsiniz.

Tır Ehliyeti Almanın Genel Şartları

Tır ehliyeti nasıl alınır dediğimizde, öncelikle bu durum için gerekli şartları sağlamanız gerekecektir. Bu anlamda öncelikle bahsedildiği üzere bir B sınıfı ve C sınıfı sürücü belgesine sahip olmanız, bu anlamda da 21 yaşını doldurmuş ve 22 yaşından gün almaya başlamış olmanız gerekmektedir.

Bununla birlikte kursa devamlılık ve gerekli eğitimi alabilmek adına okur yazar sınıfında olmanız, yani en az ilkokul mezunu olmanız gerekecektir. Bunlarla birlikte başvuru yapmanız mümkün hale gelir.

Sonrasında ise gerekli sağlık şartlarını karşılamanız gerekecektir. Buna göre fiziksel bir engelinizin bulunmaması, genel anlamda ağır vasıta kullanmanızı etkileyecek bir durumunuzun bulunmaması gerekecektir. Bunlar genetik hastalıklar olabilirken aynı zamanda çeşitli görme bozuklukları da test edilmektedir.

Tüm bu şartları karşıladığınız takdirde CE sınıfı bir tır ehliyeti almaya hak kazanırsınız. Buna göre tır sürücü belgesine sahip olan kişiler, aynı zamanda çeşitli araçları kullanmaya da hak kazanırlar. Bu araçlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Römork
  • Yarı römork
  • Moped
  • Otomatik vitesli araçlar
  • Kamyon
  • Kamyonet
  • Traktör
  • Otomobil
  • Çekici araçlar

Tır Ehliyeti Almak İsteyen Kişilerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

CE ehliyeti yani bir diğer adı ile tır ehliyeti almak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken birtakım hususlar bulunacaktır. Bunların içerisinde öncelikle tır ehliyeti sınavı ile ilgili olanlar dikkat çekmektedir. Bu anlamda tır ehliyeti alabilmek için gereken eğitimleri tamamladıktan sonra bu sınava toplamda 4 kez girme hakkınız bulunacaktır. Bunun dışında ise 4 kez sınava girmesine rağmen başarısız olarak sayılan kişilerin tekrar kayıt yapması ve belirli ücretleri ödemesi gerekecektir. Bu kayıt sonrasında ise tekrarlayabileceğiniz 4 tır ehliyeti sınavı hakkı daha doğmaktadır.

Bununla birlikte kayıt yenilemenize ve tekrar 4 sınava girmenize rağmen başarısız olmanız durumunda adayların dosyaları iptal olmaktadır. İptal olan dosyalar ise, tır ehliyeti almaktan tamamen men edilmenize sebep olmaktadır.

Bunlarla birlikte tır ehliyeti almak için Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde en az 21 yaşında olmanız, bir sabıka kaydınızın bulunmaması, okur yazar belgenizin bulunması sayesinde kolayca ehliyet almanız için gerekli eğitimlere katılabileceğinizi de söylemek doğru olacaktır.

Tır Ehliyeti Fiyatları 2021

Tır ehliyeti fiyatları 2021 yılında, birçok farklı durum gibi değişiklik göstermiştir. Bu anlamda tır ehliyeti sahibi olmak için kişilerin elbette öncelikle B, sonrasında C sınıfı sürücü belgelerinin bulunması şartı bulunmaktadır. Buna göre hesaplandığında ise, bu üç ehliyetin toplam değeri de farklı olacaktır.

B Sınıfı Ehliyet Fiyatları

Tır ehliyeti nasıl alınır sorunuzun cevabından daha ucuz maliyeti ile bu ehliyet sınıfını alabilirsiniz. B sınıfı ehliyetler genel anlamda klasik otomobil ehliyetlerini kapsarlar. Buna göre B sınıfı bir ehliyet almak için ödeyeceğiniz ücret, bölümlere ayrılmıştır.

2021 yılı için bu fiyatlar, kurs için 1950 TL, sınav harcı olarak 130 TL, teorik sınav harcı olarak 100 TL, B sürücü belgesi bedeli olarak 270 TL ve harç olarak 820 TL istenecektir.

C Sınıfı Ehliyet Fiyatları

C Sınıfı ehliyetler ise, B sınıfından farklı olarak daha ağır vasıta olarak geçen araçlar için alınır. Bu anlamda C sınıfı ehliyet için ödenecek ücret kurs için 2390 TL, sınav harcı olarak 130TL, ehliyet alma bedeli olarak 270 TL ve ehliyet harcı olarak 1368 TL olacaktır.

CE Sınıfı Ehliyet Fiyatları

Bu ehliyetler ise spesifik olarak tır gibi araçlar için alınırlar. Bu anlamda kurs ücreti olarak 1730 TL, sınav harcı olarak 130 TL, ehliyet belgesi için 270 TL ve harç olarak ise 1368 TL ödenir.

Her birinin toplamında ise bir tır ehliyeti almak için yaklaşık olarak 10.926 TL ödemeniz gerekecektir.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.