TOGG, iF Design Award 2021’den Ödülle Ayrıldı

maxiforum

Reddot ile beraber dünyanın en prestijli tasarım ödüllerinden biri olan iF Design Award’ın 2021 etkinliğinde Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu, profesyonel konsept alanında rüştünü ispat etti.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi veya kısaltması ile TOGG, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kasım 2017’de duyurulmuştu. Haziran 2018’de ise resmi kuruluşu gerçekleştirilen ve Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Zorlu Holding’in ortak olduğu TOGG, adım adım yerli ve milli otomobilimizi üretme yolunda ilerliyor. Henüz seri üretimi başlamadan da iF Design Award gibi önemli bir ödüle layık görüldü.

iF Design Award Nedir?

if design award nedirKaynak

Uluslararası alanda tasarım yarışmaları arasında mükemmellik simgelerinden biri olan iF Design Award, 1950’li yıllardan bu yana düzenleniyor. 2021 yılında 52 ülkeden binlerce farklı proje, iF Design Award’a katıldı. Onlarca farklı jürinin oyları ile farklı birçok proje değerlendirmeye girdi ve TOGG, profesyonel konsept alanında ödül kazandı.

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, iF Design Award’da ödüle layık görülmekten gurur duyduklarını ifade ederek; “Tasarım hedeflerimizi ve aracımızın teknik tanımını kullanıcı içgörülerinden yola çıkarak gerçekleştirdik. Hem başlangıçta yerli ve yabancı 18 olan tasarım evi sayısının 3’e indirilmesinde hem nihai tasarım temasının oluşumunda hem de bu temayı 3 boyutlu hale getiren Pininfarina’nın seçimi sürecinde; yakın zamanda Tasarım Lideri olarak ekibimize katılan dünyaca ünlü tasarımcımız Murat Günak’tan destek aldık. Kültürümüzden ilham alarak geliştirdiğimiz ve şu ana kadar 27 AB ülkesi ile Çin, Japonya ve Rusya’da tescillediğimiz özgün tasarımımızın böylesine nitelikli bir ödülle taçlandırılması bizleri daha iyisini yapmak konusunda yüreklendiriyor.” dedi.

TOGG Fabrikası Ne Durumda?

2020 yılında Gemlik’te temeli atılan TOGG fabrikası, son hızla inşa edilmeye devam ediyor. 2021’in 3. çeyreğinde ise hat montajına başlanacak. 2022 yılının sonunda ise fabrikanın üretime başlaması hedefleniyor. Yani yerli ve milli aracın üretimine çok kısa bir süre kaldı. Yerli ve milli otomobil TOGG’un ilk versiyonu ise TOGG C-SUV olacak. Fabrikadan yılda 175 bin C sınıfı elektrikli SUV model çıkışının gerçekleşmesi bekleniyor. Ayrıca Gemlik’te yer alan fabrikada bataryaların da üretilmesi planlanıyor. Yani aracın en önemli aksamlarından biri yerli olarak üretilecek ve kullanıcılar herhangi bir arıza durumunda kolayca değişim sağlayabilecek.

TOGG Fabrikası ile İlgili Merak Edilenler

togg fabrikasiKaynak

Şu ana kadar açıklanan bilgilere göre araçlar ilk etapta %51 oranında yerli olacak. İlerleyen yıllarda ise bu oranın %70’i aşması bekleniyor. TOGG fabrikası ile ilgili detaylar ise şöyle:

  • Fabrikada toplam 4 bin kişi istihdam edilecek.
  • Gemlik’te yer alan tesis; 5 gr/m2’den az “uçucu organik bileşen” salımı ile Türkiye’deki yasal sınırın 9’da 1’i,
  • Avrupa’daki yasal sınırın ise 7’de 1’i değerle Avrupa’nın en temiz fabrikası olacak.
  • Tesis toplam 1,2 milyon metrekare alan üzerine kurulacak.
  • 10 yıl sonunda yıllık 1 milyon araç üretimine erişilecek.
ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.