Türkiye’de Satılan Plug-in Hibrit Otomobil Modelleri

maxiforum

Hibrit otomobillerin düşük yakıt tüketimi ve şehir içerisinde sundukları yüksek performans, birçok insan için cezbedici olsa da günümüzde plug-in hibrit adı verilen modellerin de rağbet gördüğünü söyleyebiliriz. Bu nedenle sizin için Türkiye’de satılan plug-in hibrit otomobilleri bir araya getirdik. Ancak ilk olarak hibrit ve plug-in hibrit arasındaki farka değinmek istiyoruz.

Plug-in Hibrit Nedir?

Birden fazla motora sahip olan otomobillere hibrit adı veriliyor. Hibrit otomobiller; benzinli ve elektrikli motorları ile ürettikleri güç ile hareket edip rejeneratif frenleme gibi teknolojilerle de geri kazanım sağlayarak küçük bataryalarını şarj ediyor. Yani bataryalar kullanıcılar tarafından şarj edilmiyor ve araç hareket ettikçe kendi kendilerine şarj olabiliyorlar. Plug-in hibrit otomobillerin bataryaları büyük olduğu için ise otomobilin kendi kendine şarj olması bazı durumlarda çok uzun sürebiliyor. Bu yüzden de araca elektrikli otomobillerde olduğu gibi şarj soketi ekleniyor ve dışarıdan şarj imkanı sağlanıyor. Son olarak hibrit otomobiller için HEV, plug-in hibrit otomobiller için ise PHEV kısaltması kullanılıyor. Dışardan şarj edilebilme imkanına da sahip olan ve Türkiye’de 2021 yılı itibarıyla satışı gerçekleştirilen plug-in hibrit otomobil modelleri ise şöyle:

Volvo Plug-in Hibrit Modelleri

İsveç merkezli otomobil üreticisi Volvo, özellikle geliştirdiği yeni nesil hibrit otomobiller ile hem Avrupa hem de Kuzey Amerika’da birçok ilke imza atmayı başardı. Türkiye’de ise 3 farklı plug-in hibrit modeli satışa sunuyor.

Volvo XC90 Twin Engine

volvoKaynak Volvo’nun SUV sınıfında en büyük üyelerinden biri olan XC90, aynı zamanda Türkiye’de satılan en lüks modellerden biri. Standart 5 kişilik oturma düzeninin yanı sıra 7 kişilik oturma düzeni seçeneğine de sahip olan SUV’nin plug-in hibrit versiyonun toplam üretebildiği beygir gücü ise 390. 303 beygirlik güçlü benzinli motor, 87 beygirlik elektrikli motor tarafından destekleniyor. Aracın 100 kilometre için ortalama yakıt tüketimi ise 2,4 litre gibi oldukça düşük bir seviyede.

Volvo XC60 Twin Engine

volvo xc 60Kaynak

Volvo’nun beğenilen SUV’si XC60, geniş iç mekanı ile birçok ailenin rahatça seyahat edebileceği modellerden biri. Geniş multimedya ekranı, sürücü odaklı konsolu ve konfora yönelik detayları ile öne çıkan aracın plug-in hibrit versiyonu ise Avrupa otomotiv pazarında çok beğeniliyor. XC90 gibi 390 beygir güç üretebilen benzinli ve elektrikli motorlara sahip olan otomobil, 100 kilometrede 2,4 litre yakıt tüketimine sahip. Aracın benzinli motoru 303, elektrikli motoru ise 87 beygir güç üretebiliyor.

Volvo XC40 Twin Engine

volvo xc 40Kaynak

Volvo’nun Türkiye’de satılan en küçük SUV modeli olan XC40, 45 kilometre boyunca sadece elektrikli motordan güç alarak hareket edebiliyor. 262 beygir güç üretebilen aracın 100 kilometre için ortalama yakıt tüketimi ise 2 litre.

Volvo S90 Recharge

volvo s90Kaynak

Volvo’nun lüks sedanı S90, güçlü görünümü ve geniş gövdesi ile rakiplerinden ayrılıyor. 58 kilometreye kadar elektrikli sürüş menzili olan araç, 0’dan 100 km/s hıza ise sadece 5,1 saniyede ulaşıyor. Yani araç neredeyse üst seviye bir elektrikli otomobil kadar hızlı. 100 kilometrede sadece 1,7 litre yakıt tüketen araç, toplam 390 beygir güç üreten elektrikli ve benzinli motorlara sahip.

BMW Plug-in Hibrit Modeller

BMW, elektrikli ve hibrit otomobil pazarına en erken giren Avrupalı markalar arasında yer alıyor. Ürettiği i3 modeli ile büyük yankı uyandıran BMW, hibrit ve plug-in hibrit otomobiller konusunda da oldukça iddialı.

BMW 3 Serisi Plug-in Hibrit

bmw 3 plug inKaynak

Türkiye’de en beğenilen sedan modellerden biri olan 3 Serisi’nin plug-in hibrit versiyonu da bulunuyor. BMW 3 Serisi’nin plug-in hibrit versiyonu, 100 kilometrede ortalama 1,4 litre yakıt tüketiyor. Araç 184 beygir güç üretebilmesiyle de oldukça yüksek bir performansa sahip.

BMW 5 Serisi Plug-in Hibrit

bmw 5 plug inKaynak

BMW’nin sevilen otomobillerinden olan 5 Serisi, geçmişte genellikle dizel motor seçeneği ile tercih ediliyordu. Ancak kısa bir süre içerisinde dizelin yerini plug-in hibrit versiyon alabilir. 300 Nm tork ve 184 beygir güç üretebilen araç, 0’dan 100 km/s hıza ise 5.9 saniyede çıkıyor.

Ford Kuga Plug-in Hibrit

ford kuga plug inKaynak

Ford’un şimdilik Türkiye’de sattığı tek PHEV yani plug-in hibrit model Kuga. 225 beygir güç üretebilen iki çeker araç, 1,2 litre gibi oldukça düşük bir yakıt tüketimine sahip. Elektrikli sürüş menzili 56 kilometre olan otomobil, 14,4 kWh’lik bir batarya ile sunuluyor.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.