Yakından Bakış: Elektrikli Şehir Otomobili Toyota C+Pod İncelemesi

maxiforum

Dünyanın en çok hibrit otomobil üreten markalarından Toyota, elektrikli sürüş konusunda kendini geliştirmeye devam ediyor. Marka özellikle elektrikli motorlar konusunda büyük bir atılım yaptı ve bu atılımın son halkası olan C+Pod’u geçtiğimiz günlerde duyurdu. Sizin için Toyota C+Pod’un öne çıkan özelliklerini inceledik.

2019 Tokyo Motor Show etkinliğinde ilk kez görücüye çıkıp insanları şaşırtmayı başaran otomobil, ilk olarak Ultra-Compact BEV şeklinde isimlendirilmişti. Konsept otomobil olması nedeniyle birçok kişi gerçekte böyle bir otomobil üretilmeyeceğini düşünürken de Toyota, 2020’nin sonlarında lansman yaptı ve araç, lansmandan kısa bir süre sonra satışa çıktı.

Türkiye’de de satılan Renault Twizy gibi mini bir elektrikli otomobil olan C+Pod, elektrikli ve iki kişilik olması dışında rakibine aslında çok benzemiyor. Daha çok ilk nesil Smart ForTwo modellerini anımsatan bir iç mekana sahip olan otomobil, oldukça ufak boyutlarda olması sayesinde park sorunu yaşatmayacakmış gibi görünüyor.

Toyota C+Pod’un Tasarımı

toyota c pod tasarimKaynak

Toyota C+Pod, yukarıda da değindiğimiz gibi ilk nesil Smart ForTwo’yu andıran bir iç mekana sahip. Sadece iki koltuğu bulunan araç, Japon otomobillerinde sıkça rastlanan sade iç mekan ile sunuluyor. Araç içerisinde -diğer elektrikli otomobillerde sıklıkla gördüğümüz- dijital ekran üzerinden özellik kullanımı yok. Bunun yerine fiyatı makul tutabilmek için mekanik tuşlardan yararlanılıyor.

Elektrikli otomobillerin genelinde gördüğümüz mavi renk vurgusu Toyota C+Pod’da sadece “Start” tuşunda göze çarpıyor. Aracı çalıştırmak için konsolun tam ortasında yer alan “Start” tuşuna basılması yeterli. “Elektrikli otomobillerin neden vitesi yok?” içeriğinde de değindiğmiz gibi araçta vites bulunmuyor. Bunun yerine konsola “R”, “N” ve “D” tuşları eklenmiş.

Toyota C+Pod’un Teknik Özellikleri

1290 milimetre genişliğe, 2490 milimetre uzunluğa ve 1550 milimetre yüksekliğe sahip olan C+Pod, iki kişinin rahatça seyahat edebileceği bir otomobil. 3,9 metrelik oldukça küçük bir dönüş yarıçapına sahip olması sayesinde de trafikte gördüğünüz birçok araçtan çok daha rahat manevra yapabiliyor.

Toyota C+Pod, konsept isminden de anlaşılabileceği gibi BEV türünde bir otomobil. Yani diğer BEV türü elektrikli otomobillerde olduğu gibi bataryadan elektrik enerjisi sağlayıp hareket enerjisine dönüştürüyor. Ayrıca araç, 6 kWh gibi oldukça mütevazı bir bataryaya sahip.

toyota c pod teknik ozellikleriKaynak

Oldukça kısa ve dar bir otomobil olması sayesinde kolayca park edilebilen Toyota C+Pod, sadece 12 beygir güç ve 56 Nm tork üretebiliyor. Bu nedenle de şehir dışında iyi bir seçenek olarak kabul etmek güç. Küçük motoru ve bataryası sayesinde de sadece 670 kilogram ağırlığa sahip. Düşük ağırlığı, aracın birçok rakibinin önüne geçmesini sağlıyor. Bu kadar küçük bir motora sahip olmasına rağmen araç şehir içerisinde ihtiyaç duyabileceğiniz 40-50 km/s gibi hızlara rahatça ulaşabiliyor.

Toyota C+Pod Türkiye’de Satılıyor mu?

C+Pod, 2021 itibarıyla sadece Japonya’da satılıyor ve fiyatı 16 bin dolar. Türkiye’de uygun fiyatlı elektrikli otomobiller denildiğinde akla şimdilik Renault Zoe ve Smart ForTwo EQ geliyor. Ancak yakın gelecekte yeni bir model olarak Toyota C+Pod da bu listeye dahil olmayı başarabilir.

Türkiye’de elektrikli otomobil kullanmak gibi bir niyetiniz varsa şu an için satışı yapılan modelleri tercih edebilirsiniz. Bunun için ikinciyeni.com’da satılan ikinci el elektrikli otomobillere yönelmeniz yeterli. ikinciyeni.com’un online olarak satışını gerçekleştirdiği ikinci el otomobillerin tamamı, TSE onaylı ekspertiz raporuna sahip olduğu için herhangi bir şüpheye yer kalmaz. Ayrıca ekspertiz raporunda yer alan bilgiler dışında bir sorunla karşılaşmanız durumunda aracı iade edebilirsiniz.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.