Yakından Bakış: KIA XCeed Nasıl Bir Otomobil?

maxiforum

Avrupa başta olmak üzere dünya genelinde SUV’lerin tercih edilme oranı giderek artıyor. SUV denildiğinde akla gelen ilk markalardan olan KIA ise halihazırda ürettiği Sportage, Niro ve Stonic gibi modellerine ek olarak, XCeed adında yepyeni bir model sunuyor. Genel hatları itibarıyla Türk kullanıcıların geneline hitap eden otomobil, geniş jantları ve keskin hatları ile birçok otomobilseveri şimdiden büyüledi.

KIA XCeed Tasarımı

kia xceed tasarimKaynak

Keskin hatları ile öne çıkan KIA XCeed, diğer SUV modellerine göre yere biraz daha yakın. Bu nedenle de otoriteler tarafından tam olarak şehirli olduğu ifade ediliyor. Projeksiyon tipi farları ile geniş bir aydınlatma alanına sahip olan otomobil, aynı zamanda hatlarında yer alan keskinliği far tasarımına da yansıtıyor. Ön tasarımda artık klasikleşen KIA’nın bal peteği formunda ızgaraları yer alıyor.

Yüksek bir bel çizgisine sahip olan aracın yandan bakıldığında en çok dikkat çeken noktası ise kaput uzunluğu. Birçok SUV’den farklı olarak sedan araçlarda sıkça görülen uzun kaput tasarımının kullanıldığı KIA XCeed, yanal olarak uzayan ön ve arka far grupları sayesinde modern bir görünüme kavuşuyor.

Hafif bir eğimle biten tavan, spoiler ile son buluyor ve bu sayede de XCeed’in rüzgar sürtünmesinden daha az etkilenmesi hedefleniyor. Arka tasarımda hem yanal olarak uzayan hem de bagaj kapağı ile entegre arka stop grubu kullanılıyor.

kia xceed ic tasarimKaynak

İç tasarıma bakıldığında hemen herkesin rahat edebileceği bir tasarımın tercih edildiği görülüyor. Sürücüye odaklanmış konsol sayesinde sürüş sırasında her türlü kontrol rahatça yapılabiliyor. Buna ek olarak araçta kullanılan geniş multimedya ekranı sürücüye dönük. Böylece sürüş sırasında herhangi bir işlemi yapmak için sürücünün sağ elini uzatması yeterli oluyor.

KIA XCeed Donanımları

kia xceed donanimKaynak

KIA, Türkiye’de araçlarını satışa sunduğu günden bu yana donanımları ile öne çıkmayı başaran markalardan biri. Özellikle araçlarda yer verdikleri teknolojik ögeler sayesinde rakiplerinin her zaman bir adım önünde olmayı başarıyor. XCeed için de aynı şeyleri söylemek mümkün. Araç içerisinde özellikle konfora yönelik çok sayıda donanım bulunuyor. Bunlardan bazıları ve özellikleri şöyle:

  • Direksiyondan Kumanda: Sürücünün sürüş sırasında 10,25 inç büyüklüğündeki multimedya ekranını kontrol edebilmesi için direksiyon etrafına çok sayıda tuş eklenmiş.
  • Kablosuz Şarj Sistemi: Akıllı telefonlar için şarj çok büyük bir ihtiyaç ve araç içerisinde çok sayıda kablo bulunması da birçok kullanıcının hoşuna gitmiyor. Aracın klima kontrolörünün hemen altında yer alan yuvada, kablosuz şarj özelliğine sahip telefonları şarj etmek mümkün.
  • Deri ve Kumaş Koltuklar: KIA her zaman olduğu gibi döşeme konusunda oldukça başarılı işlere imza atmış. XCeed’in deri ve kumaş ağırlıklı koltuk döşemeleri, şık görünümü ve rahat bir sürüşü garanti ediyor.
  • Otomatik Dijital Klima: KIA XCeed’in öne çıktığı bir diğer konu ise otomatik dijital klima. Çift bölgeli olan klima hem yolcu hem de sürücü tarafından kolayca ayarlanabiliyor.
  • Geri Görüş Kamerası: Park sırasında sorun yaşamamanız için geri görüş kamerası hemen devreye giriyor ve görüntüyü geniş multimedya ekranına yansıtıyor.
  • Yorgunluk Tespit Sistemi: Otomobil, tepkilerinizi takip edip tepki sürenizin yavaşladığını fark edince mola vermeniz için sizi uyarıyor.

Son olarak multimedya ekranın içerisinde Apple CarPlay desteği sunuluyor. Yani akıllı telefonunuzu multimedya ekranına yansıtabiliyorsunuz.

KIA XCeed Teknik Özellikleri

kia xceed teknik ozelliklerKaynak

KIA XCeed’in şu an için sadece 1.6 litrelik CRDi motorlu versiyonu satışa sunuluyor. 1.598 cc’lik dizel motoru ile araç, 136 beygir güç ve 320 Nm tork üretebiliyor. Yüksek çekiş gücü sayesinde rahatça hareket edebilen aracın boyutları ise şöyle:

  • Uzunluk: 4.395 mm
  • Genişlik: 1.826 mm
  • Yükseklik: 1.495 mm

Otomobilin hızı 198 km/s olarak sınırlandırılmış ve araç, 0’dan 100 km/s hıza 10.1 saniyede çıkabiliyor. 100 kilometre için şehir içerisinde yakıt tüketimi ise 4.6 litre. 1.452 kilogram gibi oldukça yüksek bir ağırlığa sahip olan otomobilin yakıt tüketimi gerçekten çok iddialı.

KIA XCeed Fiyatları

KIA XCeed’in 2020 yılı fiyat listesi şöyle:

XCEED 1.6L 115 PS DCT şeklinde kodlanan versiyon 279.900 TL
XCEED 1.6L 136 PS DCT şeklinde kodlanan versiyon 309.900 TL

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.