Yakından Bakış: Mercedes GLB Nasıl Bir Otomobil?

maxiforum

Otomobil denildiğinde akla gelen ülkelerden biri kuşkusuz Almanya’dır. Almanya ve otomobil sözcükleri yan yana geldiğinde birçokları için ise en iyi eşleşme Mercedes olur. Pick-up’tan C sınıfı hatchback otomobile kadar birçok farklı sınıf ve kasa tipinde araç üreten Mercedes, son yıllarda SUV alanında da önemli işlere imza atıyor. Bu atılımın en son halkalarından biri ise Mercedes GLB Serisi.

Modern SUV tanımının en iyi örneklerinden birini sunan GLB Serisi, gelişmiş teknolojisi ve etkileyici tasarımı ile Türkiye’de satışa çıktığı günden bu yana büyük bir ilgi topladı. Gelin, Mercedes’in yeni SUV’sine yakından bakalım.

Mercedes GLB’nin Tasarımı


Mercedes ve diğer Alman otomobil markaları genellikle kendilerine has tasarım çizgilerinden vazgeçmemeyi tercih ediyor. GLB Serisi’ne dışarıdan bakıldığında da özellikle kaput tasarımında diğer Mercedes modelleri ile benzerlik öne çıkıyor. Kaput üzerinde yer alan çizgiler sayesinde araç olduğundan daha geniş görünüyor. Ayrıca aracın uzunluğuna göre diğer Mercedes’lerde de olduğu gibi kaputun biraz daha büyük olduğunu söyleyebiliriz.

Araca ön taraftan bakıldığında ızgara kısmına diğer birçok Mercedes modelinde olduğu gibi büyük Mercedes logosunun yerleştirildiği görülüyor. Ayrıca logo ile bütünleşik çift çıta, ızgarayı ikiye bölüyor. Çift parçalı ve ön far grubunu dışarıdan kaplayan LED farlar, aracın güçlü bir imaj çizmesini sağlıyor.

Aracın yan tarafına bakıldığı zaman ise çok yüksek bir bel çizgisi olduğu görülüyor. Neredeyse ön kaputtan başlayan bel çizgisi, arka far grubuna kadar uzanıyor. Mercedes burada da görsel illüzyondan yararlanıyor ve aracın boyutlarının daha büyük görünmesini sağlıyor. Yan tarafta bir başka dikkat çeken özellik de yan aynalara eklenmiş sinyaller. Aracın arka tasarımında ise tavandan gelen rüzgarın kolay tahliyesi için küçük bir spoyler ve bagaj kapağı ile entegre arka stop grubu dikkat çekiyor.


Mercedes’in diğer modellerinde de olduğu gibi iç tasarım yine oldukça zengin ve güçlü. Sürücüye odaklanan kokpit tasarımı, sürücünün konforlu bir sürüş deneyimi yaşamasını sağlıyor. 2020’de çıkan ya da yenilenen birçok Mercedes modelinde olduğu gibi sürücü bilgi ekranı ile multimedya ekranı yan yana getirilmiş.

Mercedes GLB’nin Donanımları

mercedes glb donanimKaynak

Mercedes GLB, son yıllarda birçok markada olduğu gibi 7 kişilik oturma düzenine sahip. Bagaj kısmında 12V güç girişi yer alıyor. Ayrıca koltukları dilediğiniz gibi yatırma şansınız var.

Mercedes’in sanal gösterge paneli olarak ifade ettiği head-up display sayesinde sürüş boyunca yola odaklanmanız mümkün. Ayrıca yine yola odaklanarak hareket edebilmeniz için LINGUATRONIC adı verilen özel bir sistem daha bulunuyor. Sistem sesli komutlarınızla araç fonksiyonlarını çalıştırabilmenizi sağlıyor.

Otonom sürüş konusunda Avrupa’nın en iddialı markalarından biri haline gelen ve her geçen gün otonom seviyesini geliştiren Mercedes, GLB’ye sürüş yardım paketi adı verilen özel bir donanım ekliyor. Şerit değiştirmeden çarpışma tehlikesine kadar birçok durumda devreye giren sistemlerden oluşan sürüş yardım paketi, olası kazaların önüne geçmeyi hedefliyor.

Aracın farklı yolculuk dinamikleri sağlayan sürüş modları; dilediğiniz zaman güç, dilediğiniz zaman ise yüksek performans yakalamanızı sağlıyor.


Son olarak 2019 yılında EuroNCAP testlerine katılan Mercedes GLB, 5 yıldız almayı başaran SUV’ler arasında yer alıyor. EuroNCAP’ten %92 yetişkin yolcu güvenliği skoru almayı başaran araç için yapılabilecek tek güvenlik eleştirisi ise yolcular için diz hava yastıklarının sunulmaması.

Mercedes GLB’nin Teknik Özellikleri

mercedes glb teknik ozelliklerKaynak

Mercedes GLB’nin şu an için Türkiye’de tek motor seçeneği bulunuyor. 1.332 cc hacmindeki benzinli motor, 7 ileri DCT vites ile sunuluyor. Araç bu kombinasyonla 163 beygir güç üretip 0’dan 100 km/s hıza sadece 9,1 saniye içerisinde ulaşıyor. Aracın ulaşabildiği azami sürat ise 207 km/s.

Mercedes GLB’nin boyutları ise şöyle:

  • Yükseklik: 1.658 mm
  • Genişlik: 1.834 mm
  • Uzunluk: 4.634 mm
ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.