Yakından Bakış: Renault 5 EV İncelemesi

maxiforum

1996 yılında üretimi sonlandırılan ve yerini Renault’un bir başka efsanesi haline gelmeyi başaran Clio’ya bırakan 5 modeli, yeni hali ile görücüye çıktı. Elektrikli olacağı belirtilen 5 EV’nin prototipini tanıtan Renault, elektrikli otomobil ile ilgili vizyonunu da paylaştı.

Renault, geçtiğimiz yıllarda Fluence için elektrikli bir versiyon çıkararak Türkiye pazarına elektrikli otomobillerin gelmesinde önemli bir kilometre taşı olmuştu. Buna ek olarak yıllar içerisinde çok beğenilen Zoe modelini de Türk kullanıcılara sunmuştu. En ucuz elektrikli araçlar arasında da kendine yer bulmayı başaran Zoe, çok sayıda Türk kullanıcı tarafından tercih edilmişti. Marka, 2025 yılına kadar çıkaracağı 7 tane elektrikli araçtan biri olan Renault 5 EV’yi de duyurdu.

Renault 5 EV’nin Tasarımı

renault 5 ev tasarimiKaynak

Öncelikle aracın prototip olduğunu unutmamakta fayda var. Yani nihai tasarımın biraz daha farklı olabileceğini bilmeniz gerekiyor. Diğer elektrikli otomobil modellerinde de olduğu gibi araç enerji verimliliğinin ön plana çıktığı bir tasarıma sahip. Bu nedenle de ayna dışında neredeyse hiçbir çıkıntısı bulunmuyor. Böylece araç, rüzgar sürtünmesinden çok daha az etkilenip bataryanın daha az kullanılmasını sağlıyor.

Aracın tasarımında en çok öne çıkan nokta ise LED’ler. Neredeyse her noktaya yerleştirilen LED’ler ile araç adeta normal bir aracın sahip olabildiği tüm aydınlatma grubunun 3 veya 4 katı ışık saçıyor. Buna ek olarak logonun bile LED ile ışıklandırıldığını belirtmeliyiz. Aracın plakalık kısmında ise Renault yazısı bulunuyor. Ancak bu kısmın özelleştirilip özelleştirilemeyeceği bilinmiyor.

Renault 5 EV’nin Teknik Özellikleri

Araçta, Renault Nissan İttifakı tarafından geliştirilen EV platformunun küçük bir versiyonu kullanılacak. Bu nedenle yepyeni bir platformdan bahsetmek mümkün değil. Ancak bu platformu Megane’ın elektrikli versiyonunun da kullanacağını belirtelim. Yani Renault ve Nissan’ın birçok aracında olduğu gibi benzer parçalar, farklı modellerde de bulunacak ve parça değişimi konusunda sorun yaşanmayacak.

Platformun tam üzerinde ise batarya yer alacak. Böylece batarya, platform ile paralel olarak yayıldığında aracın ağırlık merkezi yere yaklaşıyor ve aracın hem yol tutuşu hem de performansı artıyor.

Aracın motoru ile ilgili olarak yapılan ilk tahminler ise önden çekişli olacağı yönünde. Buna paralel olarak 220 beygir güç üretebilen bir motor ünitesi olması bekleniyor. Ayrıca beklentiler arasında yer alan bir diğer detay ise aracın tek şarjla minimum 400 kilometre gidebilmesi. Tabii ki burada araç sadece şarj ile hareket etmiyor ve rejeneratif frenleme gibi geri kazanım teknolojilerinden de yararlanıyor. Ancak geri kazanım teknolojilerinin kapatılıp kapatılamayacağı bilinmiyor. Eğer geri kazanım teknolojileri kapatılabiliyorsa ve kullanıcılar bu şekilde aracı kullanırsa aracın minimum menzili 400 kilometrenin altına düşebilir.

Renault 5 EV’nin Fiyatı Ne Kadar Olacak?

renault 5 ev fiyatiKaynak

Elektrikli Renault 5’in çıkmasıyla beraber Zoe gibi modellerin devam edip etmeyeceği bilinmiyor. Bu nedenle de markanın fiyat belirlerken en alt grup olarak hangi aracı konumlandıracağı belirsizliğini koruyor. Ancak yeni aracın Zoe’den pahalı olacağını ve Zoe üretim bandından çekilirse markanın en ucuz elektrikli binek otomobilinin Renault 5 olacağını tahmin etmek mümkün. Son olarak aracın fiyatı gibi kesin olmayan bir diğer konu ise çıkış tarihi. Aracın şimdilik net bir çıkış tarihi bulunmuyor. Ancak tahminlere göre en geç 2023 yılında asfalta çıkması bekleniyor.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.