Yakından Bakış: Tesla Model S Nasıl Bir Otomobil

maxiforum

Otomotiv sektörüne 2000’li yıllarda girmesi nedeniyle oldukça genç bir marka olan Tesla, piyasaya sürdüğü birbirinden ilginç araçlarla gözlerin üzerine çevrilmesini sağladı. Bu araçlar arasında da en çok satanlar ve en beğenilenlerden biri ise Model S oldu. Yüksek süratlere çıkabilmesi, sahip olduğu yenilikçi teknolojiler ve özelleştirilebilmesi gibi detaylar, rakiplerine göre oldukça genç olan Tesla Model S’in tüm dünyada konuşulmasını sağladı. Sizin için Tesla Model S’i inceledik.

Tesla Model S’in Tasarımı

tesla model s tasarimKaynak

Tesla’nın tarihini incelediğiniz zaman markanın ilk aracı olan Roadster’ın aslında Lotus Elise’in elektrifikasyon ile dönüştürülmüş versiyonu olduğunu göreceksiniz. Model S ise farklı markaların parçalarını kullanmasına rağmen Tesla imzası taşıyan bir araç.

Marka özellikle tasarım konusunda rakiplerine gözdağı vermeyi başardı. Aracın tasarımı, gömülü kapı kolları gibi özel detayları ile verimlilik üzerine kurulu. Aracın önünden arkasına kadar gövdesinde yer alan hatlar ve gömülü kapı kolları gibi pürüzleri azaltan detaylar ile rüzgar sürtünmesi düşüyor ve verimlilik artıyor. Buna ek olarak aracın bataryası yere oldukça yakın olduğu için ağırlık merkezi, diğer araçlara göre daha aşağıda. Böylece araç, yolla daha sıkı bir bağ kurabiliyor. Dış tasarımla ilgili son olarak aracın oldukça sade bir yapıda olduğunu söyleyebiliriz.

tesla model s tasarimiKaynak

Model S’in dış tasarımında görülen sadelik, iç mekanda da karşılık buluyor. Araçta, Model 3’te de olduğu gibi yatay bir ekran bulunuyor ve bu ekran üzerinden aracın neredeyse tüm özellikleri kontrol edilebiliyor. Araçta göz ve bölme gibi yapılar ise daha az ve “Amerikan” olarak tabir edilen boyutlarda. Yani çok büyük. Örnek vermek gerekirse Türkiye’de kahve zincirlerinin sattığı en büyük boy karton bardaklar, araçtaki bardaklığa sığabiliyor. Ön kol dayamasının hemen arkasında da yolcular için ekstra bir ekran bulunuyor. Ancak bu ekran, konsola eklenene göre biraz daha küçük.

Araçta uçak kumandasını andıran özel bir direksiyon bulunuyor. Tesla, direksiyonu “Sürüşe Odaklan” mottosu ile tanıtıyor. Direksiyonun üst kısmı olmadığı için yol ve kadranı çok daha rahat görebiliyorsunuz. Buna ek olarak mottoyu açıklarken Tesla, araçta vites olmadığını da söylüyor. Duyanlara ilk anda şaşırtıcı gelen bu ifade doğru. Elektrikli araçların birçoğunda olduğu gibi Tesla Model S’te de vites bulunmuyor. Bu nedenle sürücü ve ön yolcu koltuğu arasında da bir vites kolu mevcut değil.

Tesla Model S’in Donanımları

tesla model s donanimKaynak

Tesla içerisinde birbirinden ilginç donanımlar ve uygulamalar bulunuyor. Bunlar arasında en sevilenlerden biri ise kablosuz gamepad’ler ile ekranların kullanılabilmesi. Böylece yüksek teraflop değerine sahip olan ekranlar üzerinden oyun oynanabiliyor. Ayrıca Tesla Model S içerisinde bulunan 22 adet hoparlöre sahip ses sistemi ise kabini adeta konser salonuna çeviriyor.

Araç içerisinde 10’dan fazla sensör, kamera ve radar bulunuyor. Dünyanın bu konuda en gelişmiş sistemlerinden birini sunan Tesla, yarı otonom sürüşe izin veriyor. Araca otonom sürüş izni verdiğiniz zaman araç kendi başına rahatça hareket edebiliyor. Ancak belirli aralıklarla direksiyona dokunmanızı isteyebiliyor. Ayrıca aracınızı mobil uygulama üzerinden bulunduğunuz yere çağırabiliyorsunuz veya otopark alanına gelince araçtan çıkıp kendi kendine park özelliğini kullanabiliyorsunuz.

Tesla Model S’in Teknik Özellikleri

Aracın şu an iki farklı versiyonu bulunuyor. Plaid olarak adlandırılan versiyonun özellikleri şöyle sıralanıyor:

 • 628 kilometre menzil
 • 1020 beygir gücü
 • 19 veya 21 inç büyüklüğünde jantlar
 • 793 litre depolama hacmi
 • 2162 kilogramlık ağırlık
 • 3 farklı motor

Araç bu özellikleri ile 0’dan 100 km/s hıza sadece 2,1 saniyede ulaşıyor.

Long Range olarak adlandırılan modelin teknik özellikleri ise şöyle:

 • 663 kilometre menzil
 • 670 beygir gücü
 • 19 veya 21 inç büyüklüğünde jantlar
 • 793 litre depolama hacmi
 • 2069 kilogramlık ağırlık
 • 2 farklı motor

Araç bu özellikleri ile 0’dan 100 km/s hıza sadece 3,2 saniyede ulaşıyor.

Tesla Model S Fiyatları

Türkiye’de resmi olarak Tesla otomobiller satılmıyor. Ancak birçok firma, Tesla’ları sıfır olarak Türkiye’ye getiriyor. Tesla Model S fiyatları incelendiğinde ise 3 milyon TL’ye kadar ulaşan versiyonlar bulmak mümkün.

İkinci El Tesla Model S Nasıl Alınır?

tesla model s nasil alinirKaynak

İkinci el Tesla Model S almaya karar verdiyseniz ilk olarak “İkinci El Elektrikli Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” başlıklı yazımıza göz atmanızı öneririz. Burada da görebileceğiniz gibi elektrikli otomobiller oldukça yüksek dijitalliğe sahip ve herhangi bir arıza, çok büyük sorunları da beraberinde getirebiliyor. Bu nedenle aracı almadan önce mutlaka TSE onaylı ekspertizden geçtiğine emin olmalısınız. Eğer güvenilir bir alım deneyimi yaşamak istiyorsanız ikinciyeni.com’daki araçları inceleyebilirsiniz.

ikinciyeni.com’da gördüğünüz tüm araçlar, TSE onaylı ekspertiz kuruluşları tarafından incelenip değerlendirilir ve Tesla Model S gibi tüm otomobillerin detay sayfalarında, aracın varsa hasar veya arıza gibi bilgileri yer alır. Eğer burada yazan bilgilerden farklı bir sorunla karşılaşırsanız kısa bir süre içerisinde aracı iade edebilir veya değer tanzimi isteyebilirsiniz.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.