Yarış Motoru Hakkında Bilmeniz Gereken Tüm Gerçekler

maxiforum

Yarış motoru hakkında bilmeniz gereken tüm gerçekler ile ilgili her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz. Asıl adı racing motor olan yarış motorları birçok motosiklet tutkununun sahip olmayı istediği araçlardır. Şık ve sportif tasarımlarının yanı sıra üstün performansları ile de büyüleyen bu motorlar, 60 seneyi aşkın bir geçmişe sahiptir.

İlk olarak üretilen yarış motorları son derece basit ve günümüze nazaran daha az hız yapıyor olsa da gelişen teknolojiyle birlikte motosikletler de büyük bir dönüşüme uğradı. Değişik tasarıları ve motor hacimleriyle her türden insana hitap eden bu araçları alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Honda Motosikletler
Elektrikli Motosikletler

Yarış Motorları

Yarış motorları olarak üretilen araçları şehir içerisinde kullanmak biraz tehlikeli olabilir. Bu yüzden eğer bir yarış motoru almak istiyorsanız ilk olarak profesyonel sürüş eğitimlerine katılmanız son derece faydalı olacaktır.

Özellikle şehir içerisinde, trafiğin yoğun olduğu yerlerde nasıl hareket edileceğini bu eğitim sürecinde tam anlamıyla öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra uzun mesafeli yolculuklarda, yüksek hızlara ulaşıldığı zaman kontrol sağlamayı da bu sürüş eğitimlerinde kavrayabilirsiniz.

Eğer daha önce hiç racing motor kullanmadıysanız ilk deneyiminizi 125 cc supersport ile yapmanız daha iyi olacaktır. Bu araçların torku ve gücü yarış motorlarını ilk kez kullanan kimseler için bir hayli güçlüdür. Daha önce hiçbir deneyimi olmayan insanların kontrol kabiliyetleri çok gelişmediği için supersportları kullanmak iyi bir tecrübe olacaktır.

Yarış motorlarının 125 cc ile başlayan ve 400 ccye kadar çıkan ara modelleri mevcuttur.

Yarış Motoru

Yarış motoru adından da anlaşılacağı gibi genellikle motosiklet sporuyla yakından ilgilenen kimseler için üretilmektedir. Hızı seven, adrenalin tutkunu olanlar için tasarlanan bu araçlar şehir içerisinde de kullanılabilir. Ancak kontrol kabiliyeti henüz tam olarak gelişmemiş olan kimseler için bu durum tavsiye edilmemektedir.

Yarış motorları diğer motosiklet türlerine nazaran daha yüksek hıza daha kısa bir sürede çıkabildiği için ilk etapta hız seviyesini ayarlamak biraz zor olacaktır. Örneğin dünya üzerindeki en hızlı yarış motorlarından birisi olan Ducati 1098S saatte 169 mil hıza ulaşabilir. 160 HP’ye ve 1099 CC Motora sahip olan bu araç tam bir hız makinesidir.

Bunun yanı sıra saatte 280 kilometre hıza çıkabilen BMW K 1200 S oldukça güçlü bir araçtır. 6 ileri şanzımanı bulunan ve 100 kilometreye sadece 3 saniye içerisinde çıkabilen bu motoru ilk etapta şehir içerisinde kullanmak bazı tehlikeli durumlar meydana getirebilir. O yüzden eğer daha önce hiçbir racing motor tecrübeniz bulunmuyorsa daha az güce ve torka sahip araçları tercih etmelisiniz.

Yarış Motoru Fiyatları

Yarış motoru fiyatları araçların kalitesine, modeline, cinsine ve kategorisine göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin bir saatte 175 mil gidebilen ve sıvı soğutmalı sistemi bulunan

Aprilia RSV 1000R Mile isimli motor, 10 saniye içerisinde 140 kilometreye çıkabilir. Oldukça kaliteli bir koltuğa sahip olmasının yanı sıra son derece çarpıcı bir tasarımı bulunan bu aracın maksimum tork seviyesi ise 107 NM 5500 Rpm’dir.

Yarış motorlarının fiyatları oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. 10 bin lira civarında bir yarış motoru alınabileceği gibi 300 bin liraya da yarış motoru sahibi olunabilir. Burada asıl önemli nokta, kullanıcının racing motor geçmişidir. Eğer daha önceden hiç tecrübesi olmayan biriyseniz ucuz olan modellerden başlamanızı tavsiye ediyoruz.

Gerçek Bir Motor Yarışı 3d

Gerçek bir motor yarışı 3d gibi oyunlar günümüzde en çok indirilen ve oynanan oyunların başında geliyor. Bu oyunu oynarken içinizdeki usta motosikletçiyi keşfedebilirsiniz. Dünyanın en iyi pistlerinde yarıma imkanını veren bu oyunla birlikte motosiklet kullanmanın zevkini tadabilir ve gerçek bir motosiklet almadan önce tecrübe edinebilirsiniz.

Yarış motorları kolay bir seyahat imkanını sağlamaktan ziyade genellikle hız tutkunlarının adrenalin patlaması yaşaması için üretilir. Trafiğe kapalı alanlarda, dağların arasındaki düz asfalt bölgelerde yani kısacası şehir hayatından uzak yerlerde bu araçlarla yarış yapan pek çok kimse bulunmaktadır. Bir yarış motoru aldıktan sonra gerekli tecrübeyi kazanıp sizler de bu yarışçılara katılabilirsiniz.

Bir tutkuyu yaşamak için üretilen bu motorların tasarımları da diğer sıradan motorlara göre daha farklı olmaktadır.

Yarış Motoru Modelleri

Yarış motoru modelleri bu işe tutkun olan insanların sayıca çok olmasından dolayı oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Her zevk için ayrı bir şekilde üretilen motosikletlerin fiyatı da buna bağlı olarak değişkenlik gösterir. 125 cc’lik bir motosiklete atlayarak İstanbul üzerinden Japonya’ya giden pek çok motosiklet tutkunu bulunmaktadır. Böylesine güçlü bir tutkuyla kullanılan yarış motorlarının güvenliği de en ince ayrıntısına kadar düşünülerek alınmıştır.

Motosiklet tutkunlarının en sevdiği araçların başında gelen Ducati 1100 modeli 3 saniyeden daha az bir sürede 100 kilometreye çıkmaktadır. 180 beygirlik torku bulunan bu aracın ağırlığı ise tam 173 kilogramdır. Bir saat içerisinde yaklaşık 275 kilometrelik hıza ulaşan bu modeller oldukça şık ve sportif bir tasarıma sahiptir.

Yarış motoru denildiği zaman bu alanla ilgili olsun ya da olmasın herkesin aklına ilk gelen şey Yamaha markasıdır. Bu markanın ürettiği araçlar arasında en sevileni olan YZF R1 bir saatte 278 kilometrelik bir hıza ulaşabilmektedir. 4 valfli motoru ve 4 silindiri bulunan bu aracın beygir gücü ise 128’tir. Honda’nın CBR 929 RR modeline bir cevap olarak geliştirilen bu araç, çok kısa bir süre içerisinde en çok satanlar arasına girmeyi başarmıştır.

Bir saat içerisinde 278 kilometrelik hıza ulaşan ve 1000 cc V-twin motoruyla motosiklet tutkunlarını büyüleyen Aprilia RSV 1000 Mille R aynı zamanda manevra kabiliyetiyle de dikkat çekiyor. 1999 senesinden bu yana sürekli olarak bir önceki modelin üzerine koyarak ilerleyen Aprilia firmasının bu aracı daha uzun yıllar boyunca en iyi yarış motorları listesinin zirvesinde duracağa benziyor.

En az Yamaha kadar tanınan ve hayatında bir tane bile yarış motoru izlemeyen insanların bile bildiği Kawasaki firması, son üretmiş odluğu Ninja modeliyle dikkatleri üzerine çekiyor. Bir saat içerisinde 300 kilometrelik hıza çok kolay bir şekilde ulaşan ve motosiklet camiası tarafından “Japon uçağı” olarak nitelendirilen bu aracın aynı zamanda 1352 cc’lik bir su soğutmalı motoru bulunmaktadır. Son 10 yıllık dönemde en hızlı motosiklet unvanına sahip olan bu aracın tahtını ise Honda’nın Super Blackbird modeli sallamıştır.

İsmini Amerikan casus uçağından alan Honda Super Blackbird bir saat içerisinde 303 kilometrelik hıza çıkabilmektedir. Böylece Kawasaki’yi tahtından eden bu aracın tam dört tane silindiri ve valf motoru bulunmaktadır.

Görünümüyle motosikletten çok bir uzay aracını andıran Dodge Tomahawk, bir saatte 643 kilometreye ulaşabilmektedir! Ancak bu hıza çıkabilecek bir kişinin bulunması mevcut teknolojide pek de mümkün değildir. 500 beygir gücü olan Viper V-10 motoru bulunan bu aracın aynı zamanda çift arka tekeri bulunmaktadır. Piyasa değeri 550 bin dolar olan bu motosiklet, en pahalı yarış motoru olarak bilinmektedir.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.