Yol Bisikleti (Yarış) Hakkında Bilinmesi Gerekenler 2022

maxiforum

Yol bisikleti, asfaltlarda bacaklarınızın dayanabileceği kadar hızlı ve uzağa götürebilmesi için tasarlanmış bisikletlerdir. Yol bisikletleri adını, kullanılmak üzere oluğu araziden yani yoldan almaktadır. Yol bisikleti (yarış bisikleti), yıllar içerisinde pek fazla değişen bir yapıya sahip değildir. Yıllar önce olan karışık süspansiyonlu dağ bisikletleriyle karşılaştırıldığında, 50 yıl önce yarışılan bisikletlerle neredeyse aynı yapıya sahiptir.

Chip Tuning Nedir?

Üst düzey yarış bisikleti fiyatları karşılaştırıldığında karbon fiber olan çerçeveler ve elektronik 24 vitesli yapı hakkında geleneksel olan pek bir yapı bulunmuyor. Günümüz yarış bisikletleri, geçmişe göre daha hızlı, konforlu ve teknolojik olarak daha iyi bir seviyede yer alıyor. Yol bisikleti ve uzun yol bisikleti yapılarını neler oluşturuyor? Bu yazımızda tam olarak bunu inceleyeceğiz.

Bisiklet Gövdesi

Gövde, herhangi bir bisikletin kalp kısmıdır ve yol bisikleti gövdeleri genel olarak niş modellerinde kullanılan titanyum, çelik, alüminyum veya karbondan yapılmaktadır.

Geleneksel yol bisikletinin gövdeleri düz bir üst boru ve daha kısa bir sele direği kullanmaktadır. Daha küçük, daha hafif bir gövde çıkarmak ve yüksekliği iyileştirebilmek için eğimli bir üst boruyla kompakt geometri en yaygın kullanılan modellerden birisidir. Kendiniz ve yapacağınız sürüş türü için doğru boyutta ve şekildeki gövdeyi satın almanız oldukça önemlidir.

Yarış bisikleti fiyatı yüksek olanlarda çatallar normal olarak karbondan yapılırken, daha ucuz modellerde karbon ve alüminyum tercih edilmektedir.

Kollar ve Gidon

Gidonlar, yol bisikletinin belirli olmasını sağlayan şeydir ve bir dizi konumunu sunar. Elleriniz gövdenin her iki tarafında olacak şekilde üst kısımlar, dik tırmanışlar için kullanılmaktadır.

Ön kısım fren kolu kapaklarıdır ve bunlar konforlu bir seyir pozisyonu ve seleden çıkmak için iyi bir fren sağlamaktadır.

Farklı zevklere uygun çeşitli genişlikler ve şekiller mevcuttur. Gidon, çatalın üst kısmına sap tarafından takılmaktadır.

Yol kolları, vites değiştirme ve fren kontrollerinin tek bir ünitede birleşmesini sağlar. Fren kollarının tümü aşağı yukarı doğru aynı prensipte çalışırken, vites değiştirme düzenlemeleri parça üreticileri arasında farklılık gösterebilmektedir.

Yol Bisikleti Zincir Seti

Yol bisikletleri genel olarak iki aynakol dişlisi kullanmaktadır. Çoğu bisiklet compact 50/34 t kranklarla veya t’nin diş sayısı olduğu yarı kompakt 52/36’t dişlilerle donatılmıştır.

Üçlü zincir setleri hala bazı ucuz bisikletlere takılabilmektedir ve daha çok menzil olmasını sağlar. Çakıllarda sürülen bisikletlerin popülerliğinin patlama yaşaması sayesinde, daha hafif ve daha kompakt bir yapının devralmasıyla bunlar daha az yaygın hale gelmiştir.

Tek aynakol dişlisi saf yol bisikletlerinde nadiren görülmektedir, ancak bileşen üreticileri tarafından sunulan her zamankinden daha geniş kapsamlı kasetler sayesinde bu daha pratik bir seçenektir.

Yol Bisikleti Tekerlekleri

Yol bisikleti tekerlekleri, dağ bisikleti tekerleri kadar sağlam değildir, bu nedenle daha az jant teli ve hafif jantlara sahip olma eğilimindedirler. Aerodinamik bu açıdan oldukça önemlidir, bu nedenle jantlar bazen daha derindir.

Alışılmış olarak, yol bisikleti jantları oldukça dardı, ancak son yıllarda yapılan araştırmalar bunun daha aerodinamik olmasını sağladığını, daha yumuşak bir sürüş için lastiğin hacmini artırdığını ve potansiyel olarak daha az lastik patlamasına yol açtığını belirtiyorlar.

Yol bisikleti lastikleri biraz daha sıskadır, ancak eskisi kadar sıska yapısı yoktur çünkü daha geniş lastikler daha rahat hissettirir ve daha hızlı olmasını sağlar.

Yol Bisikleti Dişlileri

Yol bisikletleri, ideal hızda pedal çevrilmesine yardımcı olabilmek için birbirine daha sıkı olan dişliler kullanmaktadır.

Orta menzilli ve üst seviye yol bisikletlerinde genel olarak 11 veya 12 dişli bulunurken, daha uygun fiyatlı olanlarda sekiz, dokuz veya on dişli olabilmektedir.

Yarış Bisikleti Vites Değiştirici

Vites değiştiriciler, kontrol edilen, zinciri dişlileri boyunca ve bir aynakol dişlisinden diğerine iten vites değişmesini sağlayan mekanizmalardır.

1x dişliye sahip olan sıra dışı yol bisikletlerinin dışında, çoğunda arka ve ön kısımlarda vites değiştiriciler bulunmaktadır. Büyük çoğunluğu, vites değiştiricilere bağlı fiziksel kablolar aracılığıyla taşınır, ancak ana bileşen üreticilerinin tümü kendi sistemlerini sunabildiği için elektronik vites değiştiriciler de beraberinde dahildir.

Yol Bisikleti

Yol Bisikleti Selesi

Tahmin edilebileceği gibi, bu parçanın sürüş konforu üzerinde oldukça büyük bir etkisi vardır. Özellikle yol bisikletleri için konfor sağlar.

Yol bisikleti koltuğu genelde dar ve seyrek dolgulu bir yapıya sahiptir. Çok rahatsız edici görünürler ve alışması biraz zaman alır, ancak uzun yolculuklar için yumuşak koltuklardan çok daha iyidirler. En çok ihtiyacınızın olduğu yerde sizi destekler ve sinirleri, hassas yumuşak dokuları sıkıştırmaz.

Koltuk, herkes için çalışan tek bir tasarım olmadan çeşitli tasarımlarda gelebilmektedir. Bazı modeller, çeşitli oturma kemiği genişliklerine uyabilen birden fazla genişlikte gelebilmektedir.

Yol Bisikleti Fren Sistemi

Yol bisikletleri, tekerlek jantlarını kenetleyen jant frenleri veya ortalarına monte edilmiş olan disk frenleri kullanmaktadır.

Yol disk frenleri, özellikle yağışın olduğu havalarda üstün kabul görür, ancak çoğu sürüş için iyi bir jant freni seti mükemmel derecede yeterlidir.

Yol bisikleti markaları arasında bianchi yol bisikleti önerilmektedir. Henüz yeni giriş seviyesindeyseniz başlangıç modellerine bakabilir ve kendinize uygun olan bisikleti alabilirsiniz. Yol bisikleti fiyatları, tercih edeceğiniz markaya ve markanın modeline göre değişiklik gösterebilmektedir. Yakınınızda olan bir bisiklet bayisine giderek, bisikletleri canlı olarak deneyimleyebilir ve sizin için en uygun olan modeli seçebilirsiniz.

Bisiklet kazalarının birçoğu bisiklet yolunda gidilmediğinden kaynaklanmaktadır. Hele ki ana yol gibi yollarda sürülen yol bisikletleri kenardan gitme konusunda dikkatli olmalıdır. Bisiklet yolu üzerinde seyahat etmeyi ve dikkatli olmayı unutmayın.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.