Yolda Kalmayın: Yedek Lastik Nasıl Saklanır?

maxiforum

Yıllar içerisinde gelişip değişen lastikler, günümüzde mevsimlere göre uyarlanabilecek kadar ayrıldı. Türkiye gibi yıl içerisinde farklı mevsimleri yaşayan ülkeler için yaz ve bahar aylarında farklı, kış aylarında ise farklı lastikler kullanılması gerekiyor. Çünkü lastikler başta hamur ve olukları olmak üzere hava sıcaklığı veya yağış gibi değişkenlerin etkilediği yol şartlarına daha kolay uyum sağlıyor. Tabii ki lastikleri değiştirdiğiniz zaman elinizde fazladan lastikler bulunmalı. Peki, lastikleri nasıl saklamanız gerektiğini biliyor musunuz?

Lastikleri saklamak için ya profesyonel yardım almanız ya da kendinizin uygun ortamı sağlayıp depolama yapmanız gerekiyor. İlk olarak profesyonel yardım ile başlayalım.

Lastik Bayileri Lastik Saklar mı?

lastik saklamak

Türkiye’de farklı markaların birçok farklı lokasyonda bayileri bulunuyor. Bu bayilerden lastik alınması durumunda birçok bayi birkaç yıla varan saklama hakkı veriyor. Yani kış lastiği aldığınız bayiye gidip yaz lastiklerinizi değiştirdiğiniz zaman, çıkarılan kış lastikleri depoya kaldırılıp korunuyor. Bu süre dolduğunda veya böyle bir kampanyası olmayan bir bayi bulduğunuz zaman ise depolama ücreti için bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bu işlemlere genel olarak lastik oteli ismi verildiği de görülüyor. Lastik saklama konusunda ücretler ise şehirden şehre değişiklik gösterebiliyor.

Profesyonel olarak lastik saklama hizmeti veya sık kullanılan ismiyle lastik oteli hizmeti veren bayiler, lastikleri depolamak için alırken ve size teslim ederken detaylı fotoğraflarını da çekebiliyor. Böylece lastiklerin alımı sırasında geçmişte olmayan bir sorunu da kolayca fark edebiliyorsunuz.

Lastik saklama konusunda profesyonel yardım almanızın en büyük avantajı ise depolama alanınız kısıtlı ise ekstra bir yük almamaktır. Çünkü Türkiye’de yaşayan birçok otomobilsever, lastikleri depolamak için evlerinde veya iş yerlerinde bir alanı sadece bu iş için ayırmak zorunda kalabiliyor.

Lastik Nasıl Saklanır?

lastik nasil saklanir

Lastikleri kendi imkanlarınız ile depolayacaksanız üst üste koyabilirsiniz. Ancak ilk olarak araçtan lastikleri çıkarırken hangi tekerlekten aldığınızı lastiğin iç kısmına yazmanızı öneririz. Böylece lastikleri aynı tekerleklere takmazsınız ve lastiklerin ömrünü de uzatırsınız. Çünkü lastiklerin her zaman yere aynı açı ile temas etmemesi önerilir.

Buna ek olarak lastiklerin birbirlerinin üzerinde tam olarak oturduğundan da emin olmanız gerekiyor. Çünkü yer çekimi nedeniyle üst tarafta yer alan lastikler, alt tarafta olan lastiklere baskı uygulayabiliyor. Eğer lastikler üst üste gelmez ve biri diğerinin yanağı yerine merkezine veya kenarına doğru ekstra baskı yaparsa form kaybı yaşanabiliyor ve lastikler istenen verimle bir daha kullanılamayabiliyor.

Lastik saklarken dikkat etmeniz gereken noktalardan bir diğeri ise rutubet. Lastikleri saklamaya çalıştığınız alanda rutubet varsa lastik hamurunun dokusunda deformasyon meydana gelebiliyor. Bu nedenle de örneğin kış ayları için üretilen ve soğuk hava şartlarında yüksek tutuş sağlamak için hızla ısınabilecek şekilde imal edilmiş olan lastik hamuru, yapısını kaybettiği için gerekli yol tutuşunu sağlayamıyor.

Bunun dışında lastik saklarken dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise temiz ve engebesiz bir zemin kullanmaktır. En iyi ihtimalle birkaç ay lastikler, yerleştirildikleri yerde hareketsiz kalacağı ve yere doğru baskı yapacağı için yerde bir kir varsa lastiğin üzerine yapışıp bir daha çıkmaması mümkündür. Buna ek olarak eğer kesici ve delici özelliğe sahip bir cisme doğrudan temas ediyorsa lastik deforme olabilir ve istenen verimlilik ile bir daha çalışamayabilir.

Lastikleri saklarken dik şekilde koymamak ve yere doğrudan temas edecek şekilde koymamak oldukça önemlidir. Yer çekimi nedeniyle lastikler, dik koyulmaları durumunda alt tarafa doğru baskı yapabiliyor. Baskı nedeniyle lastiklerin formunda gözle bile kolayca fark edilebilecek değişiklikler meydana gelebiliyor. Eğer lastiklerin kullanım kılavuzunda özellikle dik olarak depolanması gerektiği gibi bir ibare bulunuyorsa lastiği kanca gibi yerle temas etmeden dik tutabilecek aygıtlarla depolamanız gerekiyor.

ixir
Garfield
Araclar.com.tr Türkiye'nin en kaliteli araç sever topluluk alanı. Araçlar ile ilgili her tür bilgiyi rahat bir şekilde bulabileceğiniz tek platform.