Fren Balatası Değişimi | Araçlar Forum | Türkiye'nin En Kaliteli Otomobil Forumu!
Neler yeni

Otomobil ve Araçlar'a dair ne varsa...

Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli Otomobil ve Araç Platformu, "Araclar.com.tr"ye Hoşgeldiniz.

Türkiye'nin En Büyük Araç ve Otomobil Forumu!

"araclar.com.tr" Sizlere otomobil ağırlıklı olmak üzere araçlar hakkında her tür bilgiye rahatça ulaşma ve sorunuza
cevap bulma olanağı tanıyan, Katılım ve kullanımı tamamen ücretsiz olup gönüllü üyelerden oluşarak kurulmuş olan bir platformdur!

Fren Balatası Değişimi

Pi

Yönetici
Moderatör
Katılım
1 Ocak 2020
Mesajlar
8,900
Çözümler
1
Aldığı beğeni
1
Puanları
0
Yaş
35
Konum
Alaska
Aracım
Mercedes-benz
Cinsiyet
Erkek
Fren balatası değişimi basit bir işlem değildir en baştan bunu söylemem gerekiyor. Fakat eliniz bu tarz işlere yatkınsa yaparım diyorsanız yazımızı okumanızı ve bu işlemi basitleştirmenizi tavsiye ederim.

İlk önce aracınızın şasi numarası ile uygun olan fren balatasını temin etmeniz gerekiyor. Aracınıza uyumlu fren balatasını almak için buraya tıklayınız. Daha sonra aracınızı kaldırmanız için bir krikoya sahip olmalısınız. Aracınızın bagajında bulunan kriko nispeten işinizi görecektir. Güvenliğiniz için araç sehpanızın (kriko standı ) olmasını önemle tavsiye ediyoruz. Evet her şey hazırsa değişime başlayabiliriz.

Fren balatalarına ulaşmak için lastiklerinizi çıkarmanız gerekecektir. Daha önce patlak lastiğinizi değiştirdiyseniz, bu işlemin ilk kısmı aşina olduğunuzu düşünüyorum. Fren balatalarını değiştireceğiniz tekerdeki bijon somunlarını gevşetmek için aracınızın bagajında bulunan bijon anahtarını kullanabilirsiniz.( Araçlarda bulunan bijon anahtarları gerçekten kalitesiz). Aracı kaldırmadan önce bijon somunlarını gevşetmeniz gerekir, aksi takdirde lastiği kaldırdığınızda gevşetmek isterseniz lastiğiniz dönecektir.

1 Bijon somunlarını sökme, Bijon somunları gevşetildiğinde, aracınızı kaldırma zamanı gelmiştir. Aracını kaldırmak için krikonuzu koyup kaldıracağınız noktayı belirlemeniz gerekiyor. Kriko noktanızı belirledikten sonra, arabanızı kriko ile kaldırın.

Sonra, araç sehpasını ( kriko standı ) aracın uygun ve sağlam bir parçasının altına yerleştirin. Kriko standları yerleştirdikten sonra, aracınızı kriko standları üzerinde oturtmak için krikoyu yavaşça indirmeye başlayın, sonra krikoyu çıkarın. Artık bijon somunlarının sökülmesini bitirebilir ve lastiği aracınızdan çıkarabilirsiniz. Ben

2 Kaliper Düzeneğini ve Eski Fren Balatalarını Çıkarın

Bu noktada, fren diski ve fren kaliper grubunuzu görmelisiniz. Kaliper takımı fren balatalarınızı çevrelemiş şekildedir. İlk önce Sıkı durumda olan fren pistonunu bir tornavida yardı ile ters yöne iterek gevşek konuma getirmemiz gerekiyor. Daha sonra bir lokma anahtar kullanarak, kaliperin arkasındaki cıvataları söküyoruz.

Bu noktada, fren diskinden çıkarabilirsiniz. Fren balatalarınız ekstra klipslerle geldiyse, eski klipsleri çıkarmak ve yenileriyle değiştirmek sağlıklı olacaktır. Balataları çıkarırken, bir sonraki adımda doğru şekilde yerleştirilmelerini kolaylaştırmak için fren tertibatında nasıl yönlendirildiklerini takip edin. Bu işlemler beni aşar için diyorsanız aracınızın fren balatalarını değiştirmek buraya tıklayınız.

3 Fren Balatalarını Değiştirme, Artık eski fren balataları çıkarıldığında, yenilerini koyabilirsiniz. İlk önce, fren gres yağını fren balatasının arka kısımlarına ince bir tabaka olacak şekilde sürünüz. Frenlerinize bastığınızda, kaliper pistonu fren balatalarınızın arka tarafına bastırır ve bu da rahatsız edici bir gıcırtı sesi çıkarır. Bu fren gresi, bu gürültüyü azaltmaya yardımcı olur. Fren balatalarının veya disk yüzeyine gres sürmemeye dikkat edin. Frenleriniz aracınızı yavaşlatmak için balatalar ve diskler arasındaki sürtünmeye bağlıdır. Bu iki parça arasına gres sürmek frenlerinizin tutmamasını sebep olacaktır.

Yeni fren balatalarını eski balataları çıkardığınız noktaya yerleştirin. Bunu ilk kez yapıyorsanız, bir seferde bir fren balatasını değiştirmeyi deneyin, böylece bir sonraki parçaya geçmeden önce her bir parçanın tam olarak nereye oturduğunu görebilirsiniz. Fren balatası değişiminin kolay olmadığını söylemiştim. Aracınızın fren balatası değişimini uzaman kişilere yaptırmak için buraya tıklayınız

4 Fren Kaliper Düzeneğini Ayarlama, Yeni fren balatalarınız yerine oturduğunda, kaliper grubunu ayarlamanız gerekecektir. Aksamın artık fren balatalarınızın üstüne oturmadığını fark edebilirsiniz. Bunun nedeni, fren balatalarınızın aşınması nedeniyle, fren piston grubunun içindeki pistonun daha küçük genişliklerine ayarlanmasıdır. Bunu düzeltmek için fren kaliper çektirme aparatınızdan yardım alabilirsiniz.

İlk önce, kullanılmış fren balatalarından birini kaliper tertibatının içine büyük dairesel pistona karşı yerleştirin. Ardından, fren takımının geniş plastik parçasını kaliperin karşı tarafına yerleştirin. Pistonu tamamen geri çekilene kadar kaliper düzeneğine geri sıkıştırmak için fren kaliper çektirme aparatını kullanın. Bu işlemi tamamladıktan sonra yeni fren balatalarınızı takabilirsiniz.

Yeni fren balatalarını taktıktan sonra kaliperi kapatıp arkasındaki cıvataları lokma anahtarı yardımı ile sıkınız.

5 Tekerleği takma ve son kontrolleri yapma, Lastiğinizi değiştirmeden önce her şeyin sıkı olduğundan ve sızdırmaz olduğundan emin olmak için iki kez kontrol edin. Hazır olduğunuzda, lastiği tekrar aksın üzerine yerleştirin ve lastiği yerinde tutmak için bijon somunlarını elinizle sıkın. Krikoyu aracın altına kriko noktalarının üzerine yerleştirin ve aracı kriko ayaklarından kaldırın. Kriko standını aracın altından çıkarın, ardından aracı yavaşça yere indirin.

Otomobil yere düştüğünde, bijon somunlarını iyice sıkın. Bir tork anahtarınız varsa, bijon somunlarınızın uygun şekilde sıkıldığından emin olmak için kullanın.

Bu, fren balatalarınızı ilk kez değiştiriyorsanız, fren balatalarını düşük hızlarda test ederek arabanız ile kısa bir teste çıkarak frenlerinizi deneyin. Herhangi bir gıcırtı veya kazıma duyarsanız, arabanızı tekrar kaldırın ve her şeyin yerine tam oturduğundan emin olun.

Bu işlemler zor ve korkutucu olsa da gerekli ekipmanınız olması durumunda öğrenilip yapılabilecek işlemlerdendir. Benim vaktim değerli uğraşamam kendime hobi de edinemem diyorsanız. Buraya tıklayarak aracınızı size en yakın serviste yaptırmanız en doğrusu olacaktır.
 

Katılım kolay ve ücretsizdir, sende bize katılmak ister misin?

Foruma üye olarak araç ve otomobil hakkında merak ettiğin ne varsa sorabilirsin.

Üye ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Üye ol
Login

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Login

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Benzer konular

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar